Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
18. októbra 2019 o 14:47
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Kódy k nukleárnym raketám? USA ich až do nedávna držali na obyčajných disketách

NEWS USA
Uložiť Uložené

Počítač, zodpovedný za ich odpálenie, je zo 70. rokov.

Určite vieš, že v blízkosti amerického prezidenta sa vždy pohybuje aj tzv. nukleárny kufrík. V tejto koženej taške by mali byť potrebné dokumenty a špeciálna identifikačná karta, vďaka ktorej môže Donald Trump schváliť útok atómovými zbraňami. 

Ten potom plánuje samotný Pentagon, no kvôli rýchlosti a nezameniteľnosti rozhodnutia je dôležité, aby sa kartička vždy nachádzala v tesnej blízkosti hlavy štátu.

Armáda na druhom konci reťazca má pochopiteľne podobný systém, kde sa pokyn z kufríka spracuje

Šokujúci je však fakt, že sa na to už od 70-tych rokov, kedy kufrík začal používať John Kennedy počas Kubánskej krízy so Sovietskym zväzom, používal stále rovnaký prehistorický počítač aj s archaickou nukleárnou disketou, informuje Engadget.

Odporúčané
Biely dom opäť perlil, Trumpov tlmočník nazval talianskeho prezidenta „Mozzarellou“ Biely dom opäť perlil, Trumpov tlmočník nazval talianskeho prezidenta „Mozzarellou“ 17. októbra 2019 o 16:13

Staré počítače tieto 8-palcové magnetické pásky používali pomerne bežne na ukladanie údajov, no my dnes už nepoužívame ani oveľa modernejšie CD-čká či DVD-čka. V najvyspelejšej armáde sveta by si teda tento prvok v roku 2019 určite nečakal.

Disketa obsahujúca ďalšie verifikačné údaje bola naformátovaná v špeciálnom SACCS formáte. Práve tam niekde treba hľadať dôvody, prečo bola používaná až do nedávna, kedy ju podľa dostupných správ konečne nahradil moderný SSD disk

Starý systém bol možno pomalý a primitívny, no keďže na svoje fungovanie vôbec nepotreboval internet a nemal ani žiadnu IP adresu, bol prakticky nehacknuteľný.

Domov
Zdieľať
Diskusia