Svoje zručnosti teraz mohli rozvíjať aj vďaka podpore Európskej únie.
Talenty treba podporovať a pokiaľ sa aj ty snažíš preraziť, určite by si ocenil takúto pomoc. Európska únia totiž práve v rámci projektu #EUandME podporila desiatky mladých filmárov, pričom sa čoskoro zrejme zameria aj na iný druh talentov.
5 víťazných filmárov je dnes vďaka súťaži #EUandME už dobre známych a ich vydarené snímky kolujú po celej Európe. Vďaka EÚ získali viditeľnosť a navyše aj finančné prostriedky pre svoju tvorbu. Vychádzajúce hviezdy tak dostali poriadnu podporu a svojej práci sa mohli venovať naplno.
Stovky filmárov sa pobili v kategóriách zručnosti a podnikanie, mobilita, udržateľnosť, digitálne technológie a práva, pričom skutočné talenty získali nevídanú popularitu a sú chodiacim dôkazom toho, že pracovať na sebe práve v Európe rozhodne stojí za to.
Rovno do telky
O tom, že finančná podpora EÚ padla na tie správne miesta, niet pochýb. Magdalena Załęcka vyštudovala filmovú réžiu vo Varšave, pričom školu dokončila len pred tromi rokmi. Dnes je režisérkou na voľnej nohe a okrem toho, že sa stala finalistkou súťaže pre mladých filmárov, tiež tvorila skeče pre poľskú verziu známej late night show Saturday Night Live. Magda verí, že cestovanie je súčasťou života a vo svojom filme Konšpirácia sa inšpirovala predsudkami, ktorých je vo svete až priveľa.
Na potlesk si už zvykol
V kategórii Práva zahviezdil Jaime Olias De Lima, ktorý vyštudoval audiovizuálnu komunikáciu na madridskej Universidad Complutense. Na konte má niekoľko fantastických filmov, ktoré hviezdili aj na filmových festivaloch, no tentokrát vymenil hlučný potlesk publika za úplné ticho. V jeho snímke totiž autistický chlapec bojuje s úzkosťami, ktoré mu spôsobuje okolitý svet. Preto celý čas nosí slúchadlá.
Najtalentovanejší z najtalentovanejších
Nakopnúť tvoje Zručnosti a podnikanie sa odhodlal Vlad Muko, ktorý je už úspešným režisérom. Filmárstvo študoval v estónskom Talinne a jeho ohromujúci talent potvrdzuje aj skutočnosť, že jeho absolventskou prácou bol film, ktorý sa okamžit dostal na festivaly po celom svete. Vlad Muko zbiera ocenenia, kade chodí a rozhodne jeho film oceníš aj ty
Všetko sa naučil sám
Levente Galambos sa naučil filmárčine úplne sám a vo svojom filme na tému Udržateľnosť vyťahuje všetky zbrane. Každú voľnú chvíľu za posledné roky venoval natáčaniu filmov, čo sa prejavilo aj na výhrach na filmových festivaloch a ďalších súťažiach. Snímka, ktorou však prispel do #EUandME bola jeho najväčšou a najťažšou výzvou zatiaľ, preto rozhodne skontroluj, ako sa s ňou talentovaný Levente popasoval.
Poradí si so všetkým
Výherca kategórie digitálne technológie, Eugen Dediu, má len 22 rokov a pochádza z Rumuska. Na konte však má už 8 krátkych filmov a kvalitný dokumentárny snímok, režíroval a editoval 20 ďalších dokumentoch a jeho najúspešnejší, The Hunger Circus, bol premietaný na filmových festivaloch po celom svete. Eugen do svojej tvorby zakomponoval milovanú klasickú hudbu a v oči otvárajúcom filme ti ukáže, ako digitálne technológie môžu ovplyvniť aj svet hudby.