Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
21. augusta 2019 o 14:20
Čas čítania 0:00
Vl Mi

Vatové tyčinky či slamky si už nekúpiš, na Slovensku bude platiť zákaz jednorazových plastov

ZAUJÍMAVOSTI ODPAD
Uložiť Uložené

Vyplýva to z novely zákona o odpadoch.

Na jednorazové plasty sú ľudia čoraz citlivejší. Plastové slamky, tyčinky do uší či paličky z balónov by však už čoskoro mali byť zakázané. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorú v stredu schválila vláda, informuje TASR.

Okrem spomínaných už na pultoch v obchodoch nenájdeš ani plastové taniere, miešadlá na nápoje, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojové obaly a poháre z expandovaného polystyrénu. Zákaz by mal platiť od roku 2021.

Vatové tyčinky či slamky si už nekúpiš, na Slovensku bude platiť zákaz jednorazových plastov
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ten sa vzťahuje aj na oxodegradovateľné plasty, pretože tento druh plastu nie je biologicky rozložiteľný a rozkladá sa na mikroplasty, ktoré znečisťujú životné prostredie. Odpad, ktorý sa vyzbieral na recykláciu, zas bude zakázané spaľovať.

Odporúčané
Gretina plavba nejde podľa plánu, museli zmeniť kurz. Jachta vraj ani nie je taká ekologická, ako sa na prvý pohľad zdá Gretina plavba nejde podľa plánu, museli zmeniť kurz. Jachta vraj ani nie je taká ekologická, ako sa na prvý pohľad zdá 15. augusta 2019 o 16:52

Na zmeny sa musia pripraviť aj obce. Niektoré si totiž uplatňujú výnimku a neumožňujú svojim obyvateľom separovať bioodpad. Od roku 2023 by výnimky nemali byť možné. „Skládkovanie nespracovaného biologicky rozložiteľného odpadu má výrazne negatívny environmentálny vplyv z hľadiska emisií skleníkových plynov a znečisťovania povrchových vôd, podzemných vôd, pôdy a ovzdušia,“ vysvetľuje rezort.

Domov
Zdieľať
Diskusia