Mrak sa nad Európou objavil v roku 2017.
Nad Európou sa v roku 2017 objavil rádioaktívny mrak. Začiatkom októbra si viaceré jadrové výskumné stanice všimli, že miera radiácie v ovzduší dosahuje nadpriemerné hodnoty, a tak odborníci začali vyšetrovanie, informoval NewScientist.
Únik rádioaktívneho materiálu vypustil do ovzdušia 100-násobne viac radiácie ako nehoda v japonskej Fukušime, lenže oblak obsahoval výlučne jeden prvok – ruténium-106. Keby bol oblak následkom nehody jadrového reaktora, v ovzduší by experti zaznamenali viacero rôznych izotopov.
Onedlho už panovala zhoda, že únik spôsobil závod na spracovanie jadrového paliva niekde v Rusku, ale chýbali špecifické dôkazy. Napriek všetkému ale mrak nemal spôsobiť zdravotné riziko.
Mysterious 2017 radioactive cloud over Europe originated in Russia, researchers say https://t.co/KI2AZ5Kebk
— The Washington Post (@washingtonpost) 30. července 2019
Profesor Georg Steinhause z Leibniz University v nemeckom Hannoveri sa preto s kolegami pustili do analyzovania viac ako 1300 zaznamenaných meraní po celej Európe. Výsledok naznačoval jasný konsenzus pôvodu mraku. Únik radiácie musel pochádzať z jadrového závodu Mayak, ktorý bol v roku 1957 aj dejiskom tretej najväčšej nukleárnej katastrofy v histórii ľudstva po Černobyle a Fukušime.
Rusi však od začiatku svoju zodpovednosť odmietali. Vraj v okolí závodu nenamerali žiadnu zvýšenú mieru radiácie a za príčinu rádioaktívneho mraku označili batériu zo satelitu, ktorá mohla dopadnúť na zemský povrch.
Tieto teórie však tím vyvrátil. Steinhauser však zistil, že krátko pred únikom radiácie v roku 2017 si taliansky jadrový inštitút objednal zo závodu Mayak dodávku izotopov prvku cér, s čím podľa výsledkov štúdie súvisí práve únik ruténia.