Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 4. 6. 2020 meniny má Lenka

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
1
Tomáš Blahuta
26. júl 2019, 9:37
Čas čítania: 4:31
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kríza v Sudáne vrcholí. Obyvateľom vypli internet, no vytúžené voľby sú už na dohľad

Dianie na severe afrického kontinentu si u nás nezískava veľa pozornosti, hoci by malo.

Tomáš Blahuta
26. júl 2019, 9:37
Čas čítania: 4:31
Kríza v Sudáne vrcholí. Obyvateľom vypli internet, no vytúžené voľby sú už na dohľad
Zdroj: M.Saleh
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Do Egypta chodia každoročne na letnú dovolenku tisícky Slovákov. Málokto však tuší, že región južne od tejto destinácie sužujú veľké problémy. Sudán a Južný Sudán sú dnes dve samostatné krajiny, no nebolo tomu tak vždy. V súčasnosti oba štáty čelia obrovskej kríze, z ktorej zatiaľ nie je dobré východisko. O čo ide, kto a za čo bojuje i prečo sa ti pokúsime vysvetliť nižšie.

Koniec diktátora a nástup armády do čela krajiny

Sudán, rozlohou tretia najväčšia krajina Afriky, sa zmieta v problémoch už dlhodobo. Na jeho čele od roku 1989 stál prezident Umar al-Bašír a za jeho vlády došlo okrem iného aj k zavedeniu islamského práva šaría. Kvôli ekonomickým problémom, inflácii (drahší benzín, trojnásobné zvýšenie ceny chleba) v krajine a snahe o viac demokracie vyšli do ulíc desiatky tisíc obyvateľov.

 

Dav žiadajúci demokratické reformy a zmenu režimu začal pravidelne protestovať v hlavnom meste Chartúm. Počas demonštrácií došlo aj k viacerým potýčkam, ktoré si vyžiadali desiatky životov. Následne sa Umar al-Bašír rozhodol rezignovať. K moci sa 11.4.2019 dostali predstavitelia sudánskej armády (7-členný výbor), no problémy sa tým zďaleka nevyriešili.

 

Katastrofa v Sudáne môže vytvoriť milióny nových utečencov

 

Obyvatelia sa s nimi mali v pláne dohodnúť na opatreniach, ktoré by chceli prijať ešte pred novými voľbami. A čo je dôležité, vládu armády nechceli ani o deň dlhšie a radi by prešli k civilnej vláde. Postupom času začali predstaviteľov ozbrojených zložiek vnímať len ako predĺženú ruku bývalého prezidenta.

 

Následne, 3.6.2019 pri protestoch v Chartúme, hlavnom meste Sudánu, zabili ozbrojenci vyše 100 ľudí a 40 tiel bolo zhodených do vôd Nílu. Došlo k ďalšej eskalácii napätia. Počet mŕtvych a zranených narastal. Cudzí politici Sudánu pozastavili aj členstvo v Africkej únii, USA a EÚ odsúdili konanie armády, ktorá násilne začala potláčať protesty. O ťažkej situácii v uliciach písal web BBC.

 

Ako však informujú britské médiá, predstavitelia armády a protestujúca opozícia (združenie zložené z doktorov, právnikov a ďalších) sa dohodli, že vytvoria výbor zložený z 5 civilistov, 5 predstaviteľov armády a jedenásty člen (civilista) bude zvolený spomenutými desiatimi osobami. Na čele bude ďalších 21 mesiacov generál, potom 18 mesiacov civilista a následne dôjde k voľbám. K tomu vznikne aj kabinet, na ktorého čele bude premiér zvolený protestujúcimi a ministrov obrany a vnútra zasa vyberie armáda.

Minimálny mediálny záujem o dianie v Afrike

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 986 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Ak patríš k mladším ročníkom, sudánskou krízou si sa asi intenzívne nezaoberal. S najvyššou pravdepodobnosťou ťa zasiahol možno len krátky internetový trend #blueforsudan, teda modrá pre Sudán. Išlo o snahu zvýšiť povedomie o nepokojoch v africkom regióne. No žiaľ, v čase rozšírenia tejto veci sa v Európe a krajinách prvého sveta riešili skôr následky požiaru parížskej katedrály Notre-Dame. Téme #blueforsudan sa venovali v indy100.com.

 

Katastrofa v Sudáne môže vytvoriť milióny nových utečencov

 

Prečo modrá? Môže za to smrť 26-ročného sudánskeho aktivistu Mohameda Mattara, ktorý zahynul počas povstania 3.6.2019. V tomto čase mal na svojom profilovom obrázku na Instagrame len modrú farbu. Trend spustil @reresolve_ a následne sa ho chytili aj známe osoby ako napríklad Demi Lovato. U nás ťa možno trend zasiahol prostredníctvom Momy.

 

Následne sa kríze sem-tam venujú ešte naše televízie alebo spravodajské portály, no celkovo nejde o udalosť dňa.

Vypnutý internet a ťažká komunikácia

Tá sa neskôr rozhodla siahnuť ľuďom už na citlivé miesto - v krajine bol zablokovaný internet a problémy nastali aj s telefónnymi operátormi. Ľuďom to sťažilo prístup k aktuálnym informáciám o dianí v krajine. Jedným z následkov je, že veľa domácich obyvateľov ani len netušilo o hesle #blueforsudan (Modrá pre Sudán, viac vysvetlíme nižšie) a dianí okolo neho. Proti tomuto sa rozhodla zakročiť Assil Diab, 30-ročná Sudánčanka.

 

Je pouličnou umelkyňou a so spoločníkmi kreslia po Chartúme, hlavnom meste Sudánu, graffiti po múroch a stenách. Jej príbeh priniesol web buzzfeednews.com. Spočiatku vytvárala portréty ľudí zabitých pri protestoch proti prezidentovi, teraz aj obete vyčíňania miestnej armády, ktorá je pri moci. Tvorí v noci a neraz ju nazvali prostitútkou, pretože nenosila hidžáb, ale obliekala si džínsy a oblečenie vhodnejšie na sprejovanie.

Dva rozdielne svety v jednej krajine

Sudán získal svoju nezávislosť v roku 1958. Dovtedy sa na jeho území striedali rôzni páni, od Egypťanov až po Britov. Po vytvorení nezávislého štátu však nastal problém. Vznikla totiž najväčšia krajina afrického kontinentu. To znamenalo, že jej územie a obyvateľstvo bolo veľmi pestré. Rozkol čochvíľa nastal medzi severnými a južnými regiónmi.

 

 

Prvým rozdielom je fakt, že na severe prevažuje ako náboženstvo islam, na juhu kresťanstvo. Druhý dôležitý faktor je, že ide o chudobný región. Zmes spomenutých problémov má za následok nepokoje, chaos, chudobu a krviprelievanie, ktoré opäť vzrástli aj v roku 2019.

V problémoch aj susedný Južný Sudán

Aby toho nebolo málo, v krajine sa bojuje aj na ďalších frontoch. Trpia predovšetkým južné regióny krajiny. V roku 2011 sa uskutočnilo referendum, v ktorom sa obyvatelia dnešného Južného Sudánu mohli rozhodnúť či chcú zostať súčasťou Sudánu alebo sa odtrhnúť. Zvolili si druhú možnosť (98 % obyvateľov hlasovalo za) a vytvorili tak dnes najmladší štát sveta.

 

 

Problémom bolo, že do referenda sa nemohli zapojiť dve provincie, a to Južný Kordofán a Modrý Níl. Miestne obyvateľstvo a politické sily sympatizujú skôr s Južným Sudánom, avšak kvôli svojej strategickej polohe im nebolo umožnené sa zapojiť do referenda o odčlenení. Následne vypukol ďalší konflikt nazývaný aj ako tretia občianska vojna. Akoby ich nebolo málo. Týmto konfliktom bolo zasiahnutých až 2 000 000 ľudí, státisíce sa museli dať do pohybu.

 

Veľké ťahanice medzi oboma štátmi sa vedú o oblasť Abyei. Nachádzajú sa tu významné ložiská ropy a vedie miestom aj ropovod. Miestni sú naklonení skôr Južnému Sudánu, no situácia sa zatiaľ vyriešila tak, že majú dvojité občianstvo a oblasť akoby patrila obom štátom.

 

Okrem týchto ťahaníc vypukla aj občianska vojna, ktorá trvá od roku 2013. Bojujú proti sebe vládne sily, opozícia a rebeli. Žije tu okolo 60 etnických skupín. Problémom sú politické sily a etnické pozadie obyvateľov. Situácia je veľmi komplikovaná. Odhaduje sa, že konflikt zapríčinil smrť vyše 400 000 ľuďom. 2,5 milióna obyvateľov ušlo do susedných krajín a ďalšie milióny sa museli vysťahovať zo svojich rodísk.

 

Katastrofa v Sudáne môže vytvoriť milióny nových utečencov

 

A čo viac, krajinu sužuje ešte aj hladomor. Podľa organizácie Magna ohrozuje hlad viac ako polovicu zo všetkých obyvateľov, čo je vyše 6 000 000 osôb. Nedostatok jedla, vody či zdravotnej starostlivosti má za následok úmrtia desiatok tisíc detí a poľahky sa rozširujú aj choroby.

Aká je budúcnosť regiónu?

Obe krajiny sužujú nepokoje už dlhé roky a východisko z neľahkej situácie je zatiaľ v nedohľadne. Na príklade Sýrie napríklad vieme, že zhoršenie podmienok, neutíchajúce boje a nastupujúce klimatické faktory môžu spôsobiť, že ďalšie milióny obyvateľov sa dajú do pohybu. Či už budú primárne smerovať do susedných krajín alebo sa vydajú na ďalekú cestu do Európy.

 

Katastrofa v Sudáne môže vytvoriť milióny nových utečencov

 

Sudán je aj naďalej vo veľkej kríze a polovica jeho obyvateľov žije pod hranicou chudoby. 9 z 10 ľudí zarobí denne menej ako jeden americký dolár, píše borgenproject.org. Situáciu zhoršuje nielen nestabilná politická scéna, ale aj horká, suchá a celkovo zhoršenie klimatickej situácie. Zomierajú mladí ľudia, takmer štvrtina populácie sa nedožije 40 rokov.

 

Stanovisko Európskej únie ku konfliktu si môžeš prečítať tu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.