Mobilný priemysel čakajú zmeny, za ktorými bude stáť aj kalifornské jabĺčko. Čo všetko vieme o jeho očakávanej skladačke?
Predpoklady odborníkov sa nakoniec predsa len naplnili. Mobilný priemysel tento rok ovládol ďalší veľký trend a už čoskoro mu zrejme podľahne aj kalifornské jabĺčko. Po gigantoch ako Samsung či Huawei tak príde rad na ďalšieho renomovaného výrobcu spotrebnej elektroniky. Čo všetko sa teda dá od nadchádzajúceho skladacieho telefónu z dielne Apple očakávať?
Unikátna skladačka z Kalifornie
To, že spoločnosť Apple pracuje na skladacom kúsku, nám prezradil nedávno odhalený patent. Samozrejme, keďže je reč o jednom z najväčších výrobcov smartfónov, dalo sa niečo také z jeho strany skôr či neskôr i očakávať. Spomínaný únik informácií nám to však ešte aj neoficiálne potvrdil.
O čom je teda reč? Ide o patent špeciálne vyvinutej vrstvy, ktorá vznikla kvôli tomu, aby chránila takzvaný flexibilný zobrazovací panel pred fyzickým poškodením. To najzaujímavejšie tu ale je, že používateľ bude môcť ohýbať displej z oboch strán, nielen z jednej. A niečo také zatiaľ neponúka ani jeden konkurent z mobilného priemyslu.
Ako píše server PhoneArena, dostupné informácie spomínajú kombináciu dvoch kľúčových materiálov. Flexibilná ochrana by mala podľa nich pozostávať z kombinácie polyméru a takzvaných pigmentových vločiek. Na povrch displeja sa dá nanášať prostredníctvom viacerých spôsobov, medzi ktorými nechýba sprej a ani trojrozmerné tlačenie. Výber výrobcu bude záležať už iba od pomeru medzi nákladmi a kvalitou.
Čo sa týka zobrazovacej technológie, inžinieri z radov Apple bez akýchkoľvek pochýb siahnu po čoraz populárnejšom OLED riešení. To v porovnaní s klasikou v podobe LCD ponúka kvalitnejšie zobrazovacie vlastnosti vrátane podstatne lepšieho energetického manažmentu, pretože keď zobrazuje čiernu, na danom mieste vypína pixely. Vďaka tomu šetrí energiu a okrem iného vidíme ešte aj reálnejšiu farbu.
Otázne ale je, ako sa inžinieri popasujú s elimináciou tradičnej selfie kamery, slúchadie a prítomných senzorov. Výrez by mal byť tento rok minulosťou, takže sa dá očakávať, že výrobca siahne po modernejšej alternatíve. Spoločnosť Xiaomi využila pri vývoji nadčasového modelu Mi MIX takzvanú piezoelektrickú technológiu, ktorá rozkmitá konštrukciu smartfónu a jeho používateľ tak dokáže počuť druhého účastníka hovoru aj bez toho, aby mal pri uchu konvenčný hardvér.
Mate X a Galaxy Fold v jednej kope
Vďaka ďalšiemu mediálne známemu patentu jabĺčka sme sa dostali k možnej podobe skladacej konštrukcie. A nielen k jednej. Treba však zároveň podotknúť, že táto patentová prihláška vypláva na svetlo sveta ešte v roku 2014. Pridelenie prebehlo o dva roky neskôr a začiatkom tohto roka nastala aktualizácia obsahu, píše The Verge.
Prvú podobu reprezentuje prevedenie, aké pripomína akúsi kombináciu konkurenčných Android modelov Huawei Mate X a Samsung Galaxy Fold. Vďaka vyššie spomínanej ochrannej vrstve by sa totiž smartfón dal ohýbať do oboch smerov. A z toho vyplýva, že displej môže pokrývať ako vonkajšiu, tak aj vnútornú stranu tela. Používateľ tak vie flexibilný panel skryť do útrob, pozerať film na veľkej uhlopriečke alebo chatovať iba prostredníctvom jednej ruky. Šikovné aj praktické.
Druhá forma konštrukcie z patentu je trošku zaujímavejšia, no zároveň i veľmi zvláštna. Nepozostáva totiž z dvoch vzájomne prepojených častí, ale až z troch, ktoré sa v prípade nepoužívania smartfónu poskladajú na jednu kôpku. Týmto spôsobom síce zredukujeme rozmery, treba však na druhú stranu počítať s podstatne väčšou hrúbkou zariadenia. Podobné riešenie by zrejme ocenili predovšetkým dámy, ktoré majú v obľube kabelky. Vo vrecku nohavíc si niečo také nedokážem predstaviť.
Čipset A13 alebo niečo špeciálne?
Skladací telefón od Apple bude podľa všetkého poháňať generačný nástupca minuloročného čipsetu A12 Bionic. Podobnou cestou išiel ako Huawei, tak aj Samsung. Model Mate X má vo svojich útrobách špičkový Kirin 980 a Galaxy Fold pre zmenu Snapdragon 855 z dielne americkej spoločnosti Qualcomm, ktorý nahrádza taktiež minuloročný čipset Snapdragon 845.
Aj napriek tomu sa však stále dá počítať, že jabĺčko vyvinie špeciálnu verziu pre skladacie kúsky a označí ju dodatočným písmenkom. Podobný krok nastal i pri hi-tech tabletoch pre profesionálov, ktorým hovoríme iPad Pro. Namiesto A12 sa o ich výpočtový výkon stará verzia A12X s väčším počtom jadier aj väčším počtom tranzistorov. Pre používateľa je tu ale dôležité predovšetkým to, že má k dispozícii výkonnejší hardvér.
Ako sme si navyše už za tie roky zvykli, kombinácia čipsetov od Apple a jeho precízne vyladeného operačného systému dokáže z pohľadu benchmark aplikácií podať lepšie výsledky ako konkurencia z opačného brehu rieky. Zatiaľ sa nenašiel ani jeden high-end Android, ktorý by dokázal prostredníctvom čísiel poraziť najnovšie generácie iOS zariadení. Stačí sa pozrieť na aktuálne výsledky z populárnej benchmark aplikácie AnTuTu. Výnimkou by teda podľa všetkého nemal byť ani netrpezlivo očakávaný kúsok z Kalifornie.
A čo cena či dostupnosť?
Keď zoberieme do úvahy cenovku konkurenčného Samsung Galaxy Fold či Mate X od Huawei, ktoré uzreli svetlo sveta ešte vo februári, a to vrátane cenovej stratégie spoločnosti Apple, treba si pripraviť poriadnu kôpku peňazí. Skladací iPhone môže potenciálnych záujemcov stáť okolo 2 500 €. A to bez akejkoľvek štipky srandy.
Predstavenie sa dá očakávať od podujatia, kedy spoznáme generačných nástupcov za minuloročný model iPhone XS a iPhone XR, čiže v priebehu nadchádzajúceho septembra. Dvaja giganti z mobilného priemyslu svoje esá už predsa vytiahli. Teraz zostáva rad na poslednom z obávanej trojice. Šanca, že sa tento rok predsa len dočkáme, je tentokrát skutočne veľká.