Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 11. 7. 2020 meniny má Milota

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
23
Matúš Majer
8. február 2019, 13:00
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V slovenských lekárňach dostaneš liek, z ktorého majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační

Stilnox má riešiť nespavosť, no prináša obrovské množstvo rizík. Často dôjde až k boju o život.

Matúš Majer
8. február 2019, 13:00
V slovenských lekárňach dostaneš liek, z ktorého majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
23
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Okrem bežných drog sa k psychoaktívnym či inak stimulujúcim účinkom používajú aj lieky. Nejde však o žiadne antibiotiká, ale tabletky, ktoré určitým spôsobom vplývajú na ľudskú psychiku. Všetky kúpiš v lekárni či na predpis, ktorý vydáva psychiater pri vážnych diagnózach.

 

Xanax a Diazepam bojujúce proti úzkostiam a depresiám navodia uvoľnenie a bezstarostnosť, Lexaurin z tej istej skupiny liekov pridáva aj slabé vizuálne halucinácie, porovnateľné s MDMA.

 

Takmer každý liek vplývajúci na ľudskú psychiku sa dá zneužiť ako droga. Antidepresíva či anxiolytiká ponúkajú uvoľnenie, pocit „nad vecou“, omamujúcu bezstarostnosť. Hypnotiká sa zasa spájajú s halucináciami a upraveným vnímaním.

Ďalšie, používané na zvýšenie koncentrácie, napríklad pri poruche pozornosti či hyperaktivite, sú zasa chemickou štruktúrou veľmi podobné bežným drogám ako pervitín.

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach

Stavy síce vzdialené, no predsa podobné kokaínu či pervitínu zasa suplujú lieky na ADHD. Na Slovensku je síce dostupný len metylfenidát s komerčným názvom Concerta, v zahraničí sa však predpisuje čistý amfetamín Adderall.

 Dnes však bude reč o inom lieku, ktorý je omnoho desivejší.

TENTO ČLÁNOK ZAUJAL VEĽA ĽUDÍ
Kúpil za 16 miliónov eur, predal za 1000 eur. Ako Norbert Bödör a spol. legalizovali peniaze a kto ich natrel?
Kúpil za 16 miliónov eur, predal za 1000 eur. Ako Norbert Bödör a spol. legalizovali peniaze a kto ich natrel?Kúpil za 16 miliónov eur, predal za 1000 eur. Ako Norbert Bödör a spol.... Buď na plnej čiare zlyhali banky, alebo polícia. Zdroje blízke vyšetrovaniu pre Denník N popísali, akým spôsobom boli legalizované peniaze v kauze Dobytkár.

 

V tomto článku sa dozvieš:
 • Čo je Stilnox, ako funguje a na čo sa predpisuje
 • Aké desivé vedľajšie účinky má a prečo pri ňom ide o život
 • Ako častá je námesačnosť pri užívaní tohto lieku
 • Či pri ňom môžeš zažiť nočné mory a spánkové paralýzy
 • Ako sa Stilnox zneužíva ako droga
 • Koľko predpisov ročne psychiatri na účinnú látku Stilnoxu napíšu

Čítaj tiež: Keď si dáš extázu: Aké účinky a hrozby prináša zákerná euforická droga plná energie?

 

Mohli by sme pokračovať donekonečna, v praxi však platí, že pokiaľ do seba nedáš päťnásobnú dávku najsilnejších Xanaxov a nerobíš to pravidelne, nič vážne sa ti stať nemôže. V tieni najzneužívanejších liekov sa však skrýva omnoho väčšie nebezpečenstvo.

 

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach

Pokojný spánok mení na nočnú moru

Ak nevieš dobre spať, jedným z najčastejšie predpisovaných liečiv je zolpidem. Najznámejším komerčným názvom je Stilnox a ako už určite tušíš, veľa mladých Slovákov s ním má dobré skúsenosti.

 

Stilnox má, ako každé hypnotikum a sedatívum, človeka utlmiť a dostať do pokojného spánku na niekoľko výdatných hodín odpočinku. To sa lieku bezproblémovo darí, aj po polovici miniatúrnej tabletky človek spí ako bábätko.

 

Pokojný spánok je to však len po fyzickej stránke. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky (viac než 1 z 10) patria tvrdé nočné mory. Človek sa z nich však nezobudí na zľaknutie či smútok. Utlmujúce účinky hypnotika zolpidem totiž pôsobia nekompromisne a pred zlými snami nie je kam uniknúť. Zachráni ťa až ranný budík.

 

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach


Horor v podobe spánkovej paralýzy

Stilnox navodzuje spánok chemickými látkami, nie je teda prirodzený. Stopercentne v poriadku teda nebude ani zobudenie a môžu sa vyskytnúť vážne poruchy. Spánková paralýza, kedy sa prebudí len časť mozgových centier, je jedna z najdesivejších.

 

Keď tvoj mozog nedokáže ovládať pohyb, no tvoje zmysly fungujú a vidíš tmavú izbu, ľahko sa ti dotvárajú desivé halucinácie. Temné postavy ti bránia v dýchaní a hrozivé monštrá sa k tebe približujú zo všetkých strán.

 

Užívanie každého lieku so sebou prináša riziko nežiaducich účinkov. Pri každom lieku sa zvažuje pomer jeho prínosov a rizík a je dôležité, aby prínosy prevládali nad rizikami,“ vyjadril sa k Stilnoxu Štátny úrad na kontrolu liečiv.

 

Spánková paralýza však nie je jedinou poruchou spojenou s chemickým spánkom. Strašidelné sny, kde vidíš samého seba zhora ležať a myslíš si, že si mŕtvy (depersonalizácia) či zmätok po zobudení, kedy si nemôžeš byť istý, či si v realite alebo v spánku, sú naozaj strašnými zážitkami. Aspoň sa však vyspíš. Alebo?

 

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach


Môže ísť o život

V zahraničí vystupuje zolpidem aj pod komerčným názvom Ambien a medzi bežné vedľajšie účinky patrí námesačnosť. Zo zahraničia sú známe prípady, kedy sa ľudia ráno zobudili s krabicou sušienok vedľa nich, alebo mali v spánku sex.

 

Tu to však nekončí. Táto štúdia sa zaoberá 51-ročnou Američankou, ktorej námesačnosť bola tak silná, že dokonca v spánku šoférovala. Takýto stav už ohrozuje životy. Ďalší ľudia nechali v spánku unikať plyn alebo zapálený oheň, a niet tak pochýb, že v spánkovom omámení môžu pacienti spôsobiť naozaj divoké veci.

 

Aby sme všetko uviedli na pravú mieru, na internete nájdeš stovky príbehov o námesačnosti ľudí a zrejme nie každý z nich je pravdivý. Aspoň to tvrdí vyjadrenie od American Council on Science and Health. Nadpis ich článku síce vyvracia silnú námesačnosť, v texte ju však napokon priznávajú.

 

Až tento dokument prináša akékoľvek čísla – námesačnosť sa vraj vyskytuje u 0,5 % ľudí. Treba však dodať, že ich vzorka bola malá a značne nereprezentatívna. Príbehov na internete je síce plno, veľa z nich je vymyslených, no aj tie reálne sú dostatočne desivé.

 

Sú námesační aj Slováci?

Čo je však horšie, výrobca v príbalovom letáku nedeklaruje, ako často sa tento vedľajší účinok vyskytuje, len ho priznáva.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1072 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Chceš mať dom ako z budúcnosti? Týchto 8 smart home produktov si môžeš kúpiť už dnesChceš mať dom ako z budúcnosti? Týchto 8 smart home produktov si môžeš kúpiť už dnes
Ako tvoria hudbu Astralkid22, Konex, Franto a ďalší? Pýtali sme sa tých najlepších slovenských raperov a producentovAko tvoria hudbu Astralkid22, Konex, Franto a ďalší? Pýtali sme sa tých najlepších slovenských raperov a producentov
Matka synov predala za 500 dolárov, ľudia ich chceli zabiť. Oženili sa so sestrami, s ktorými mali 21 detíMatka synov predala za 500 dolárov, ľudia ich chceli zabiť. Oženili sa so sestrami, s ktorými mali 21 detí
VIAC

 

námesačnosť priznávajú aj slovenské úrady – za posledných 13 rokov hlásilo 17 ľudí nežiadúce účinky zolpidemu. Chceme uviesť, že Štátny úrad na kontrolu liečiv zdôrazňuje, že ani jedno z hlásení nesúviselo s námesačnosťou. Povedzme si však na rovinu – ako často sú ľudia neleniví hlásiť zlé účinky úradom?

 

Ak 1 z 10 ľudí pociťuje nočné mory či závrate, hlásení by boli v takomto prípade tisícky. Ak ich ŠÚKL eviduje 17, znamená to, že sa nežiadúce účinky nenahlasujú, nie to, že sa nedejú. Nie je dôvod myslieť si, že sa námesačnosť Slovákom akoby zázrakom vyhýba. To však samozrejme nie je vina úradov, ale používateľov liekov. ŠÚKL robí len svoju prácu.

 

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach


Desivé halucinácie a poruchy zraku

Medzi hlavné vedľajšie účinky patria halucinácie a problémy so zrakom. Rozmazané videnie je jedna vec, po požití bežnej dávky Stilnoxu však môžeš vidieť aj dvojmo. V omámení však netušíš, čo sa vlastne deje, a ak má tvoj kamarát zrazu štyri oči, môžeš dostať poriadne zlý stav. Navyše, iným vedľajším účinkom je kompletné zhoršenie zraku.

 

Vedľajšie účinky zolpidemu tu však ani zďaleka nekončia. V ich zozname nájdeš bolesť snáď na každom mieste tela, problémy s dýchaním, nervozitu, zvracanie a ak chceš vidieť celý ten poriadne dlhý zoznam, prečítaj si príbalový leták. V žiadnom prípade nejde o bezpečný liek.

 

Stilnox sa predpisuje na silné nespavosti, jeho problémom však je, že síce človeka uspí, lenže za cenu vážnych rizík, ktorých riešenie môže vyžadovať ďalšie lieky proti úzkostiam či depresiám.

 

Aj napriek tomu, že na mozog pôsobí nesmierne silno, mozgovú aktivitu neznižuje.
Riadok A sú pacienti so zolpidemom, riadok B s kontrolnou látkou. Rozdiel nie je.

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach


Čo sa vlastne deje v tvojej hlave?

Zolpidem patrí medzi látky príbuzné benzodiazepamínom, medzi ktoré patrí antidepresívum Diazepam, ktoré je takisto zneužívané. Tieto látky sa zvyčajne napoja na takzvané GABA receptory v mozgu. Rôzne látky na ne pôsobia rozdielnymi spôsobmi, zolpidem znižuje vnímanie okolia, čo vedie až k tvrdému spánku.


Všetko však nekončí zaspaním, ani prebudenia nie sú dokonalé. Ak náhodou neskončíš v spánkovej paralýze, očakávaj bolesť hlavy trvajúcu minimálne niekoľko hodín.

 

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach

V roku 2014 boli schválené nové odporúčania aj pre lieky obsahujúce zolpidem – boli aktualizované texty v príbalových informáciách, aby sa zdôraznilo už známe riziko zníženia schopnosti viesť motorové vozidlo a duševnej bdelosti po užití lieku,“ dopĺňa Štátny úrad na kontrolu liečiv. Nebezpečnosť lieku si teda uvedomujú, no riziká sú podľa nich stále menšie než benefity.


Desiatky miliónov predpisov za rok

Len v USA sa za rok vypíše vyše 10 miliónov predpisov na Stilnox, Ambien či ďalšie lieky obsahujúce zolpidem.  Ak odhadneme, že psychiater predpisuje jednu krabičku na mesiac a do úvahy zoberieme šancu na námesačnosť, výsledky sú poriadne znepokojujúce.

 

V takom prípade v noci pobehuje poloprebudených 4 100 Američanov, ktorí môžu v stave bez zmyslov urobiť akúkoľvek nebezpečnú hlúposť. Už to je nesmierne desivé číslo, a to údaje z Európy či Ázie ani nie sú k dispozícii. 

 

Treba povedať, že si vážnosť zolpidemu psychiatri a odborná obec plne uvedomujú a predpisujú ho len vo vážnejších prípadoch.

 

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach


Stilnox je snáď bezpečnejšou drogou ako liekom

Pri zneužívaní Stilnoxu sú ľudia pripravení na to, čo môžu očakávať. Tí zodpovední bývajú v pokojnom prostredí, o lieku si čosi vygooglia a očakávajú, že sa môžu diať zlé veci. Samozrejme, v týchto prípadoch sa konzumuje omnoho väčšia látka než predpisovaných 5 mg alebo 10 mg.

 

Títo ľudia ohrozujú svoje zdravie, ale vedia, do čoho idú. Nestabilný psychiatrický pacient zúfalý zo spánkových porúch dostane Stilnox do rúk. Očakáva sladký a bezstarostný chemický spánok, no už v prvú noc môže zažiť desivé nočné mory.

 

Štátny úrad na kontrolu liečiv zdôrazňuje, že je liek na predpis a že odporúčaná liečba nemá presahovať 4 týždne – čo však z toho, keď človeku hrozí nebezpečenstvo už v prvú noc?

 

Z tohto lieku majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační. Dostaneš ho však aj v slovenských lekárniach


Stojí to vôbec za to?

Ak každú noc po svete pobehujú obrovské množstvá námesačných ľudí, ktorým boli Stilnox alebo jeho varianty s odlišnými menami ako Ambien predpísané a  ďalšie milióny trápia nočné mory na dennodennej báze, mal by byť vôbec takýto liek predpisovaný?

 

Vo finále, Stilnox je snáď zodpovednejší ako droga než ako samotný liek. Jeho používanie ako liečiva v sebe skrýva toľko nebezpečenstva, ako máloktoré iné lieky. Zolpidem má vážny vplyv na kvalitu nášho spánku a aj keď človeka nekompromisne uspí za pár sekúnd, dôsledky môžu byť horšie a desivejšie, ako keby si tabletku vôbec nedal.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
14
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.