
V slovenských lekárňach dostaneš liek, z ktorého majú ľudia spánkové paralýzy a šoférujú námesační
Stilnox má riešiť nespavosť, no prináša obrovské množstvo rizík. Často dôjde až k boju o život.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Okrem bežných drog sa k psychoaktívnym či inak stimulujúcim účinkom používajú aj lieky. Nejde však o žiadne antibiotiká, ale tabletky, ktoré určitým spôsobom vplývajú na ľudskú psychiku. Všetky kúpiš v lekárni či na predpis, ktorý vydáva psychiater pri vážnych diagnózach.
Xanax a Diazepam bojujúce proti úzkostiam a depresiám navodia uvoľnenie a bezstarostnosť, Lexaurin z tej istej skupiny liekov pridáva aj slabé vizuálne halucinácie, porovnateľné s MDMA.
Ďalšie, používané na zvýšenie koncentrácie, napríklad pri poruche pozornosti či hyperaktivite, sú zasa chemickou štruktúrou veľmi podobné bežným drogám ako pervitín.
Stavy síce vzdialené, no predsa podobné kokaínu či pervitínu zasa suplujú lieky na ADHD. Na Slovensku je síce dostupný len metylfenidát s komerčným názvom Concerta, v zahraničí sa však predpisuje čistý amfetamín Adderall.
Dnes však bude reč o inom lieku, ktorý je omnoho desivejší.
- Čo je Stilnox, ako funguje a na čo sa predpisuje
- Aké desivé vedľajšie účinky má a prečo pri ňom ide o život
- Ako častá je námesačnosť pri užívaní tohto lieku
- Či pri ňom môžeš zažiť nočné mory a spánkové paralýzy
- Ako sa Stilnox zneužíva ako droga
- Koľko predpisov ročne psychiatri na účinnú látku Stilnoxu napíšu
Čítaj tiež: Keď si dáš extázu: Aké účinky a hrozby prináša zákerná euforická droga plná energie?
Mohli by sme pokračovať donekonečna, v praxi však platí, že pokiaľ do seba nedáš päťnásobnú dávku najsilnejších Xanaxov a nerobíš to pravidelne, nič vážne sa ti stať nemôže. V tieni najzneužívanejších liekov sa však skrýva omnoho väčšie nebezpečenstvo.
Pokojný spánok mení na nočnú moru
Ak nevieš dobre spať, jedným z najčastejšie predpisovaných liečiv je zolpidem. Najznámejším komerčným názvom je Stilnox a ako už určite tušíš, veľa mladých Slovákov s ním má dobré skúsenosti.
Stilnox má, ako každé hypnotikum a sedatívum, človeka utlmiť a dostať do pokojného spánku na niekoľko výdatných hodín odpočinku. To sa lieku bezproblémovo darí, aj po polovici miniatúrnej tabletky človek spí ako bábätko.
Pokojný spánok je to však len po fyzickej stránke. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky (viac než 1 z 10) patria tvrdé nočné mory. Človek sa z nich však nezobudí na zľaknutie či smútok. Utlmujúce účinky hypnotika zolpidem totiž pôsobia nekompromisne a pred zlými snami nie je kam uniknúť. Zachráni ťa až ranný budík.
Horor v podobe spánkovej paralýzy
Stilnox navodzuje spánok chemickými látkami, nie je teda prirodzený. Stopercentne v poriadku teda nebude ani zobudenie a môžu sa vyskytnúť vážne poruchy. Spánková paralýza, kedy sa prebudí len časť mozgových centier, je jedna z najdesivejších.
Keď tvoj mozog nedokáže ovládať pohyb, no tvoje zmysly fungujú a vidíš tmavú izbu, ľahko sa ti dotvárajú desivé halucinácie. Temné postavy ti bránia v dýchaní a hrozivé monštrá sa k tebe približujú zo všetkých strán.
„Užívanie každého lieku so sebou prináša riziko nežiaducich účinkov. Pri každom lieku sa zvažuje pomer jeho prínosov a rizík a je dôležité, aby prínosy prevládali nad rizikami,“ vyjadril sa k Stilnoxu Štátny úrad na kontrolu liečiv.
Spánková paralýza však nie je jedinou poruchou spojenou s chemickým spánkom. Strašidelné sny, kde vidíš samého seba zhora ležať a myslíš si, že si mŕtvy (depersonalizácia) či zmätok po zobudení, kedy si nemôžeš byť istý, či si v realite alebo v spánku, sú naozaj strašnými zážitkami. Aspoň sa však vyspíš. Alebo?
Môže ísť o život
V zahraničí vystupuje zolpidem aj pod komerčným názvom Ambien a medzi bežné vedľajšie účinky patrí námesačnosť. Zo zahraničia sú známe prípady, kedy sa ľudia ráno zobudili s krabicou sušienok vedľa nich, alebo mali v spánku sex.
Tu to však nekončí. Táto štúdia sa zaoberá 51-ročnou Američankou, ktorej námesačnosť bola tak silná, že dokonca v spánku šoférovala. Takýto stav už ohrozuje životy. Ďalší ľudia nechali v spánku unikať plyn alebo zapálený oheň, a niet tak pochýb, že v spánkovom omámení môžu pacienti spôsobiť naozaj divoké veci.
Aby sme všetko uviedli na pravú mieru, na internete nájdeš stovky príbehov o námesačnosti ľudí a zrejme nie každý z nich je pravdivý. Aspoň to tvrdí vyjadrenie od American Council on Science and Health. Nadpis ich článku síce vyvracia silnú námesačnosť, v texte ju však napokon priznávajú.
Až tento dokument prináša akékoľvek čísla – námesačnosť sa vraj vyskytuje u 0,5 % ľudí. Treba však dodať, že ich vzorka bola malá a značne nereprezentatívna. Príbehov na internete je síce plno, veľa z nich je vymyslených, no aj tie reálne sú dostatočne desivé.
Sú námesační aj Slováci?
Čo je však horšie, výrobca v príbalovom letáku nedeklaruje, ako často sa tento vedľajší účinok vyskytuje, len ho priznáva.
A námesačnosť priznávajú aj slovenské úrady – za posledných 13 rokov hlásilo 17 ľudí nežiadúce účinky zolpidemu. Chceme uviesť, že Štátny úrad na kontrolu liečiv zdôrazňuje, že ani jedno z hlásení nesúviselo s námesačnosťou. Povedzme si však na rovinu – ako často sú ľudia neleniví hlásiť zlé účinky úradom?
Ak 1 z 10 ľudí pociťuje nočné mory či závrate, hlásení by boli v takomto prípade tisícky. Ak ich ŠÚKL eviduje 17, znamená to, že sa nežiadúce účinky nenahlasujú, nie to, že sa nedejú. Nie je dôvod myslieť si, že sa námesačnosť Slovákom akoby zázrakom vyhýba. To však samozrejme nie je vina úradov, ale používateľov liekov. ŠÚKL robí len svoju prácu.
Desivé halucinácie a poruchy zraku
Medzi hlavné vedľajšie účinky patria halucinácie a problémy so zrakom. Rozmazané videnie je jedna vec, po požití bežnej dávky Stilnoxu však môžeš vidieť aj dvojmo. V omámení však netušíš, čo sa vlastne deje, a ak má tvoj kamarát zrazu štyri oči, môžeš dostať poriadne zlý stav. Navyše, iným vedľajším účinkom je kompletné zhoršenie zraku.
Vedľajšie účinky zolpidemu tu však ani zďaleka nekončia. V ich zozname nájdeš bolesť snáď na každom mieste tela, problémy s dýchaním, nervozitu, zvracanie a ak chceš vidieť celý ten poriadne dlhý zoznam, prečítaj si príbalový leták. V žiadnom prípade nejde o bezpečný liek.
Stilnox sa predpisuje na silné nespavosti, jeho problémom však je, že síce človeka uspí, lenže za cenu vážnych rizík, ktorých riešenie môže vyžadovať ďalšie lieky proti úzkostiam či depresiám.
Aj napriek tomu, že na mozog pôsobí nesmierne silno, mozgovú aktivitu neznižuje.
Riadok A sú pacienti so zolpidemom, riadok B s kontrolnou látkou. Rozdiel nie je.
Čo sa vlastne deje v tvojej hlave?
Zolpidem patrí medzi látky príbuzné benzodiazepamínom, medzi ktoré patrí antidepresívum Diazepam, ktoré je takisto zneužívané. Tieto látky sa zvyčajne napoja na takzvané GABA receptory v mozgu. Rôzne látky na ne pôsobia rozdielnymi spôsobmi, zolpidem znižuje vnímanie okolia, čo vedie až k tvrdému spánku.
Všetko však nekončí zaspaním, ani prebudenia nie sú dokonalé. Ak náhodou neskončíš v spánkovej paralýze, očakávaj bolesť hlavy trvajúcu minimálne niekoľko hodín.
„V roku 2014 boli schválené nové odporúčania aj pre lieky obsahujúce zolpidem – boli aktualizované texty v príbalových informáciách, aby sa zdôraznilo už známe riziko zníženia schopnosti viesť motorové vozidlo a duševnej bdelosti po užití lieku,“ dopĺňa Štátny úrad na kontrolu liečiv. Nebezpečnosť lieku si teda uvedomujú, no riziká sú podľa nich stále menšie než benefity.
Desiatky miliónov predpisov za rok
Len v USA sa za rok vypíše vyše 10 miliónov predpisov na Stilnox, Ambien či ďalšie lieky obsahujúce zolpidem. Ak odhadneme, že psychiater predpisuje jednu krabičku na mesiac a do úvahy zoberieme šancu na námesačnosť, výsledky sú poriadne znepokojujúce.
Treba povedať, že si vážnosť zolpidemu psychiatri a odborná obec plne uvedomujú a predpisujú ho len vo vážnejších prípadoch.
Stilnox je snáď bezpečnejšou drogou ako liekom
Pri zneužívaní Stilnoxu sú ľudia pripravení na to, čo môžu očakávať. Tí zodpovední bývajú v pokojnom prostredí, o lieku si čosi vygooglia a očakávajú, že sa môžu diať zlé veci. Samozrejme, v týchto prípadoch sa konzumuje omnoho väčšia látka než predpisovaných 5 mg alebo 10 mg.
Títo ľudia ohrozujú svoje zdravie, ale vedia, do čoho idú. Nestabilný psychiatrický pacient zúfalý zo spánkových porúch dostane Stilnox do rúk. Očakáva sladký a bezstarostný chemický spánok, no už v prvú noc môže zažiť desivé nočné mory.
Štátny úrad na kontrolu liečiv zdôrazňuje, že je liek na predpis a že odporúčaná liečba nemá presahovať 4 týždne – čo však z toho, keď človeku hrozí nebezpečenstvo už v prvú noc?
Stojí to vôbec za to?
Ak každú noc po svete pobehujú obrovské množstvá námesačných ľudí, ktorým boli Stilnox alebo jeho varianty s odlišnými menami ako Ambien predpísané a ďalšie milióny trápia nočné mory na dennodennej báze, mal by byť vôbec takýto liek predpisovaný?
Vo finále, Stilnox je snáď zodpovednejší ako droga než ako samotný liek. Jeho používanie ako liečiva v sebe skrýva toľko nebezpečenstva, ako máloktoré iné lieky. Zolpidem má vážny vplyv na kvalitu nášho spánku a aj keď človeka nekompromisne uspí za pár sekúnd, dôsledky môžu byť horšie a desivejšie, ako keby si tabletku vôbec nedal.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.