Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. apríla 2019, 15:06
Čas čítania 0:00
Vladimír Baško

Československý reseller: Vŕtalo mi hlavou, prečo tenisky stoja 4 000 €, kúzlo Supreme možno nebude trvať večne (Rozhovor)

Československý reseller: Vŕtalo mi hlavou, prečo tenisky stoja 4 000 €, kúzlo Supreme možno nebude trvať večne (Rozhovor)
Zdroj: Petr Votava
MÓDA
Uložiť Uložené

Porozprávali sme sa s jedným z najväčších resellerov tenisiek a značkového oblečenia v našich končinách, s Petrom Votavom.

Petr Votava je jedným z prvých a doteraz najväčších resellerov v našich končinách, ktorý dokázal zo svojho hobby vyťažiť maximum – stalo sa jeho živobytím. Porozprávali sme sa s ním o histórií resellovania, o dopyte a odbyte, o obchodovaní so slávnymi osobnosťami, a taktiež o fenoménoch menom Yeezy a Supreme.

Aká je história československého resellu, čo môže za to, že niektoré kúsky majú vysokú hodnotu a ako sa dostaneš ku slávnym menám?
Aká je história československého resellu, čo môže za to, že niektoré kúsky majú vysokú hodnotu a ako sa dostaneš ku slávnym menám? Zdroj: Petr Votava

Ahoj, mohol by si nám priblížiť svoje začiatky? Ako prebiehali prvé obchody, kedy a za akých okolností si sa tomu rozhodol venovať naplno, dokáže človek z toho v neskoršom štádiu žiť?

Ahoj, přeprodávání tenisek vzešlo ze sběratelství Jordanů a neustálého získávání informací 24/7. Začalo mi vrtat hlavou, proč některý páry maj hodnotu 4 000 eur. První obchody jsem uskutečnil na Facebooku ve skupině na resell, o které budu mluvit později.

Ani si nejsem jistý, kdy přišel zlomový bod, věnoval jsem se tomu každý den, dokud zlom nepřišel sám. Naplno jsem začal nejspíš někdy kolem 2014/2015. Dá se s tím uživit, ale pokud se chytá jen příležitostně, např. na SNEAKRS appce od Nike, tak to je pouze přivýdělek.

Zapochyboval si niekedy o budúcnosti svojho biznisu, dostal si sa niekedy do mŕtveho bodu? Ako si to prípadne riešil?

Pochybnosti bych asi úplně neřekl, spíš překážky. Ze začátku jsem byl závislý na novým vydání tenisek a dřív se nevydávalo tak často. Snažil jsem se to tedy dohnat přeprodejem použitého oblečení/bot.

Air Jordan 1 "Not For Resale"

Aká je história československého resellu, čo môže za to, že niektoré kúsky majú vysokú hodnotu a ako sa dostaneš ku slávnym menám?
Aká je história československého resellu, čo môže za to, že niektoré kúsky majú vysokú hodnotu a ako sa dostaneš ku slávnym menám? Zdroj: Petr Votava

Chcel by som sa teraz porozprávať o nie až tak vzdialenej histórii a súčasnosti resellovania značkového oblečenia na Slovensku a v Českej republike. Kedysi s tým začínala hŕstka ľudí, neskôr vznikol boom, veľa šikovných ľudí sa dokázalo za rýchly čas celkom dobre nabaliť, iný vytvorili fungujúce veľké značky, vlastné predajne. Pomedzi to môžeme dodnes nachádzať množstvo miniatúrnych pokusov na sociálnych sieťach. Vedel by si nám opísať vývoj resellovania v našich končinách?

Dnes si troufám říct, že celý resell v ČR/SK začal na první facebookové skupině zaměřené na resell, kterou jsem založil v roku 2013. Sešlo se tu pár stovek lidí, hodně z nich bylo z portálu sneakers.cz. Vzpomínám si, že tenkrát jsem několik večerů seděl hodiny u počítače a posílal ve zprávách lidem, kteří měli na profilu něco s teniskami, pozvánku do skupiny.

Ke konci roku 2013 jsem s kamarádem založil bezplatnou inzerci na prodej tenisek www.sneakli.com, která mimo jiné stále funguje. Mezitím ale vzniklo několik dalších skupin na Facebooku, dnes nejznámější STREETCHANGE, kterou jsem před 2 lety koupil, neboť tu svojí první jsem s příchodem Sneakli smazal.

Skupina STREETCHANGE měla na konci roku 2014 pouhých 2000 členů. Začátkem roku 2015 vyšel první model Yeezy od adidas, a to byl moment, kdy se k teniskám začalo dostávat hafo lidí, protože když někomu řeknete, že se na teniskách dá vydělat přes 400 eur, tak to přiláká snad každého. Viralita „resellu“ ve světě díky teniskám od Kanyeho Westa byla obrovská, boom nezažila jenom komunita v České republice a na Slovensku, ale celý svět. Přispěla tomu hodně i značka Supreme a další.

S vydáváním dalších modelů od Yeezy komunita rostla víc a víc, až nakonec vyrostla do dnešního dne, kdy je v naší skupině přibližně 45 000 lidí, nezmiňuji ty, co v ní nejsou nebo operujou na Instagramu, kde se komunita vyvíjí také. Dnes si skoro každý druhý týden může přivydělat každý, stačí, když se mu poštěstí na internetu.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 61902 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Čo s ľuďmi narobí, keď zistia, že tenisky sa dajú predávať za tisíce eur
  • Aké módne trendy fungovali kedysi a čo sa nosí dnes
  • Ako je možné, že tenisky vedia byť také drahé
  • Akým známym osobnostiam už tenisky predával
  • Čoho mu najviac zostáva pred Vianocami a musí to vypredávať
  • Za akých okolností by mohlo skončiť kúzlo značky Supreme
Domov
Zdieľať
Diskusia