Zle vplýva na našu psychiku a môže dokonca spôsobovať aj depresie.
Len nedávno sa na slovenskom internete zjavilo video od poprednej youtuberky Momy, v ktorom si úprimne podala sociálne siete.
Ako jedna z prvých slovenských tvorcov sa rozhodla poukázať na to, že sociálne siete nie sú v žiadnom prípade len nevinné aplikácie či webstránky, kde sú všetci šťastní. A za príklad si zobrala Instagram.
Celé je to o vlastnom egu
Moma sa vo videu rozhodla sociálne siete odvážne prirovnať k drogám a nie je ďaleko od pravdy. Väčšina z nás prežíva radostné emócie, keď naša fotka dosiahne veľký počet lajkov a dobré komentáre. Všetko vplýva aj na neurotransmitery v našom mozgu.
Zo všetkého má však vo finále najlepší pocit naše ego a pritom ide iba o bezvýznamné dotyky cudzích prstov na obrazovke. Jasné, niekto dáva fotky na Instagram len pre radosť, no reč je teraz o tých, ktorí dokumentujú väčšinu svojich dní.
Ukazujeme len to dokonalé
Ťažko uvidíš story alebo post oznamujúci rozchod či ďalšiu hádku vo vzťahu. Zaľúbených fotiek však nájdeš milióny. Ľudia radi ukazujú svoje šťastie a chvália sa ním pred svetom, no podobné fotky môžu u menej šťastných ľudí spôsobiť komplexy a vyvolať smútok.
Ak s tým náhodou máš problémy, určite si uvedom, že každý instagramový profil má aj svoj backstage, kde to tak šťastné nie je ani zďaleka a aj tie najikonickejšie instagramové páry sa niekedy poriadne pohádajú.
Vytvárame to, čo vôbec neexistuje
Na Instagrame veľa ľudí v podstate zavádza. Ukazujú len svetlú stránku života, ktorá je často založená na klamstve. Mnoho ľudí na story pridá niečo, čo je v skutočnosti úplne inak. Chvália sa cudzími doplnkami, fotia sa v kabínkach obchodov s akože novým oblečením.
Často to dospeje až do štádia, kedy sa ľudia natoľko sústredia na svoj instagramový profil, že je ich online život úplne odlišný od toho reálneho. A vo finále žijú nudný život plný smutných a bezvýznamných období.
Zabúdame žiť vlastný život
Či už si na koncerte alebo na párty v klube, plno ľudí sa bude neustále snažiť natočiť si tú najlepšiu story, ktorá aj tak takmer nikoho nezaujíma. Jasné, chcú sa pochváliť, že sú vonku a bavia sa, no ešte viac by sa bavili, keby neboli zviazaní ich instagramovými zvykmi.
Kvôli Instagramu, no i sociálnym sieťam celkovo, prichádzame o obrovské množstvo zábavy a dokonca i času, ktorý by mohol byť využitý omnoho lepšie – napríklad na častejšie trávenie chvíľ s kamošmi či práci na vlastných projektoch. A výzvy ako #posteveryday tomu rozhodne nepomáhajú.
Instagram zle vplýva na našu psychiku
Teda, pokiaľ nepatríš medzi tých najlepších influencerov. Výskum od United Kingdom’s Royal Society for Public Health tvrdí, že Instagram je tou najhoršou sociálnou sieťou, čo sa týka duševného zdravia mladých ľudí (najlepšie dopadlo YouTube).
Sociálne siete, s Instagramom na čele, vplývajú napríklad na to, ako často sa cítime osamelí. Aj napriek tomu, že sociálne siete vznikli na to, aby nás spájali, často nám len ukazujú, kde a s kým by sme mohli byť – a tiež ľudí, ktorí žijú lepší a zábavnejší život. Dáva tak zmysel, že používanie sociálnych sietí je spojené s vyššími šancami na úzkosti či depresie.