Synestézia alebo tiež spájanie zmyslov je ojedinelý neurologický fenomén, ktorý ti dovoľuje počuť farby či vidieť tóny.
Akú farbu má tvoja obľúbená pesnička? Ako chutí jeseň? Ako znie utorok? Ak si dokázal odpovedať na tieto otázky, pravdepodobne máš neurologickú anomáliu známu ako synestézia.
Synestézia je jav, pri ktorom stimulácia jedného zmyslového orgánu vedie k automatickej a mimovoľnej stimulácii druhého zmyslového orgánu. Laicky povedané, ak počuješ nejaký zvuk, tvoj mozog na jeho základe automaticky vygeneruje aj obraz. Ak sa pozeráš na obraz v galérii, v hlave ti začne hrať melódia, ak cítiš zaujímavú vôňu, začneš si ju podvedome spájať s farbou. Zmyslových kombinácií je naozaj veľa a existuje približne 60 až 80 rôznych typov synestézie.
Najrozšírenejším typom je takzvaný farebný sluch, pri ktorom ľudia pri počúvaní hudby vnímajú aj farby. Mali ho mnohí známi skladatelia v histórii napríklad N. A. Rimskij-Korsakov, A. N. Skriabin alebo Olivier Messiaen. Zo súčasných umelcov sa k farbenému sluchu priznala aj speváčka Lorde.
Raper a producent Pharrell Williams tvrdí, že za svoj úspech v hudobnom priemysle vďačí práve synestézii. „Každá farba má zvuk, vibráciu, časť ľudského tela, číslo a hudobnú notu," povedal pre portál Psychology Today.
Príčinou synestézie je zrejme znásobená súčinnosť analyzátorov v mozgu, ktoré prepájajú susediace oblasti a tie spolu začnú splývať. Nejde však o žiadnu chorobu a ľudia so synestéziou nie sú blázni. Zažíva ju približne 3 až 5 % populácie a je rozšírená najmä medzi umelcami. Častokrát vedie ku zvýšenej kreativite a intelektuálnej činnosti.
Veľmi častým typom je tiež takzvaná graficko farebná synestézia, pri ktorej rôzne výrazy nadobúdajú v mysli človeka farbu. Sú za ňu zodpovedné tie časti mozgu, ktoré riadia jazyk a farby.
Synestézia je podľa najnovších štúdií dedičná a prejavovať sa začína už v detstve. Nedá sa preto nijako vytrénovať alebo získať počas života a ľudia s týmto multizmyslovým vnímaním ju nedokážu nijako ovplyvňovať, ani vypnúť.
Väčšina jedincov s neurologickou zvláštnosťou synestéziu vníma ako dar a nechceli by žiť bez nej. Hovoria, že ich prežívanie je vďaka tomu intenzívnejšie a jasnejšie. Veľa z nich si ani len neuvedomuje, že na ich vnímaní je niečo neobvyklé a berú ho ako bežnú súčasť svojich životov. Príde im samozrejmé napríklad to, že marec chutí ako horčica.
Zo známych osobností so syntestéziou žili napríklad Vladimir Nabokov, Pharrell Williams či Marilyn Monroe.