Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 10. 8. 2020 meniny má Vavrinec

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
1
Jakub Paulík
1. december 2018, 9:51
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Škótsky Hannibal Lecter so svojou 50-člennou rodinou zabil a zjedol približne 1 000 obetí

Z činov najslávnejšieho škótskeho kanibala ťa bude mraziť.

Jakub Paulík
1. december 2018, 9:51
Škótsky Hannibal Lecter so svojou 50-člennou rodinou zabil a zjedol približne 1 000 obetí
Zdroj: Universal Pictures
 • 18+
CITLIVÝ OBSAH
 • Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný nsfw obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nasledujúci príbeh môže byť legendou, no taktiež hrôzyplnou skutočnosťou. Jedno je isté. Každý rodený Škót pozná meno Alexander „Sawney“ Bean. Sawney mal byť v 15. storočí hlavou takmer 50-člennej rodiny, ktorá sa spoločne postarala o okradnutie a zabitie viac ako 1 000 nevinných obetí. Po zavraždení ich mali jednotliví členovia skonzumovať.

 

Ako sme už písali vyššie, jeho pôsobenie sa zväčša datuje k 15. storočiu, iné zdroje ale odkazujú na 14., 16. či 17. storočie. Aj z tohto dôvodu mnohí historici považujú príbeh Sawneyho Beana len za škótsku legendu, ale taktiež nepopierajú, že na nej môže byť viac než kúsok pravdy.

 

Príbehom Sawneyho Beana sa v minulosti inšpiroval aj režisér Wes Craven. V roku 1977 natočil pomerne známy horor Hory majú oči, kde v deji vystupovala skupina mutantov – kanibalov. Inšpiráciu Sawneyho životom do svojho filmu ale údajne prevzal aj Texaský masaker motorovou pílou.

 

Škótsky Hannibal Lecter so svojou 50-člennou rodinou zabil a zjedol približne 1 000 obetí

 

Takmer 50-členná rodina živiaca sa ľudským mäsom

Hovorí sa, že dospelý Sawney všetkého zanechal pre ženu menom Agnes Douglas, s ktorou sa následne oženil a odišiel žiť do jaskyne v oblasti škótskeho Ayrshire. Jaskyňa poskytovala množstvo priestoru na výchovu detí, a tak bolo len otázkou času, kedy Sawney so svojou manželkou, mnohými považovanou za čarodejnicu, privedú na svet prvého potomka.

 

Dokopy Sawneyho žena porodila 14 detí – 8 synov a 6 dcér. Samozrejme, dvaja nepracujúci rodičia nemali šancu uživiť toľko hladných krkov, a preto sa začali venovať vraždeniu a okrádaniu okoloidúcich cestujúcich.

 

Potraviny získané krádežou im ale na dlhú dobu nevydržali. Keďže si rodina uvedomila, že disponuje slušnou várkou mŕtvych tiel, zrodila sa v ich hlavách zvrátená myšlienka. A tá sa aj onedlho stala skutočnosťou.

 

Ďalších 25 rokov dokázala rodina žiť z nakladaného a nasoleného ľudského mäsa a ich rod sa v priebehu rokov rozrástol o vnučky a vnukov. Vzhľadom na to, že sa žiaden člen rodiny nestretával s nikým mimo jaskyňu (teda s výnimkou obetí), nasledujúci potomkovia sa zrodili z incestu.

 

Sawney Bean so svojou manželkou v pozadí

Škótsky Hannibal Lecter so svojou 50-člennou rodinou zabil a zjedol približne 1 000 obetí

 

Pre deti sa stal kanibalizmus bežnou súčasťou života

Sawney si týmto spôsobom okolo seba vytvoril kult, alebo teda malú armádu, s ktorou prepadával a vraždil kohokoľvek v blízkosti jaskyne. Tým ale na seba upozornil, pretože miestne autority už tušili, že mnohé nezvestné osoby prechádzali práve oblasťou, kde sa nachádzala jeho jaskyňa.

 

Prehliadky obyvateľov v okolí však neprišli so žiadnymi výsledkami a pri pohľade na odľahlú jaskyňu ľudia odmietali uveriť, že by v nej mohol ktokoľvek bývať a taktiež neverili, že nezvestné osoby boli odvlečené práve na dané miesto. Podozrenie vďaka tomu častokrát spadlo na nevinné osoby, ktoré boli zlynčované miesto rodiny Beanovcov.

 

Za 25 rokov bol pre Sawneyho rodinu charakteristický najmä pud reprodukcie a sebazáchovy. Vraždenie a kanibalizmus sa pre nich stal bežnou súčasťou života, pričom ich deti a vnúčatá ani len netušili, že môžu žiť úplne iným spôsobom.

 

Z určitého uhľa pohľadu ich dokonca ani za činy nemôžeme z morálneho hľadiska odsúdiť. Narodili sa totiž do sveta, kde pre nich kanibalizmus predstavoval jediný spôsob obživy a pravdepodobne nemali najmenšie tušenie, že konajú zlo.

 

Fotografia neďaleko jaskyne

Škótsky Hannibal Lecter so svojou 50-člennou rodinou zabil a zjedol približne 1 000 obetí

 

Zatlačenie kanibalov a cesta za kráľom

Dlhé obdobie zabíjania ich naučilo, ako svoje obete obkľúčiť, odzbrojiť a v rýchlosti zabiť. Vedeli si taktiež strážiť svoje okolie v prípade, že by ich počas akcie náhodou vyrušil niekto okoloidúci. Nie všetko v živote sa dá ale naplánovať podľa predstáv, o čom sa čoskoro presvedčila aj Sawneyho rodina.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1138 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Osudným sa im malo stať stretnutie s mladým párom cestujúcom na jednom koni. Sawneyho rodina svoje potenciálne obete rýchlo obkľúčila a zrazila ženu z koňa, pričom ju členovia vraždiaceho komanda na mieste zabili a začali porcovať. 

 

Jej manžel ale našťastie zostal pri zmysloch a svojím koňom zrazil niekoľkých kanibalov. Následne proti skupine vrahov vytiahol meč a pištoľ, čím sa mu podarilo nepriateľov na chvíľu odohnať. Tvrdému náporu presily však nemohol odolávať donekonečna.

 

V rovnakom čase krajinou ale postupovala zhruba tridsiatka okoloidúcich, ktorá spoločne s bojovným mužom zahnala kanibalov naspäť do jaskyne. Preživší muž sa následne vydal za kráľom a rozpovedal mu, čo sa vlastne udialo. Koniec Sawneyho Beana sa pomaly blížil. 

 

 Vchod do jaskyne

Škótsky Hannibal Lecter so svojou 50-člennou rodinou zabil a zjedol približne 1 000 obetí

 

Obyčajná jaskyňa či brána do pekiel?

O akého kráľa išlo ale presne nevieme, pretože Sawneyho príbeh sa mohol odohrávať v niektorom z vyššie spomínaných storočí. Z pohľadu konca 15. storočia mal muž v Glasgowe navštíviť kráľa Jamesa IV, ktorý sa so skupinou 400 ozbrojencov vydal do jaskyne.

 

Obsah jaskyne bol ale z pohľadu ktoréhokoľvek storočia, a teda ktorejkoľvek verzie príbehu, úplne rovnaký. Kráľ a jeho vojaci v nej našli nespočetné množstvo oddelených končatín, visiacich tiel a korisť z niekoľkých stoviek lúpeží. 

 

Niektorým z prítomných sa mohlo ľahko zdať, že sa už viac nenachádzajú na pozemskom svete, ale v horúcom pekle. Klan Sawneyho Beana podobnú odvetu určite nečakal a azda aj z toho dôvodu nekládli žiaden odpor (niektoré zdroje naopak píšu o krátkom súboji).

 

Kráľovi vojaci jeho rodinu v reťaziach odviedli do väzenia Tolbooth a následne ich priviedli do Leithu a Glasgowa, kde mali byť popravení bez riadneho súdu. Po ich dolapení miestni obyvatelia žiadali čo najbolestivejší druh popravy. A žiadosť bola taktiež splnená.

 

Sawneymu a ďalším mužom zo skupiny boli odrezané genitálie, pričom im zviazali ruky aj nohy, a nechali zločincov vykrvácať na smrť. „Toto nie je koniec! Nikdy to neskončí!“ mal kričať pri umieraní Sawney. Na daný proces sa iba s hrôzou prizerali jeho žena Agnes, ostatné staršie dievčatá a deti. Po smrti Sawneyho a mužov bola zvyšná časť rodiny zaživa upálená.

 

Škótsky Hannibal Lecter so svojou 50-člennou rodinou zabil a zjedol približne 1 000 obetí

 

Mohlo ísť iba o protiškótsku propagandu?

Škótsky historik Louise Yeoman považuje legendu o Sawneym Beanovi za vymyslený príbeh slúžiaci k niekdajšiemu pošpineniu Škótov. Dokonca aj samotné meno Sawney podľa neho kedysi slúžilo ako posmešné pomenovanie obyvateľov Škótska.

 

Kráľa Jamesa navyše popisuje z historického hľadiska ako vášnivého lovca, ale veľmi pochybuje, že by sa osobne s vojakmi vydal na takúto nebezpečnú púť. Pokiaľ by k nej ale došlo, iste by existovali mnohé historické záznamy.

 

V žiadnych spisoch zo zmieňovaných období sa ale nevyskytuje zmienka o podobnej výprave, no taktiež o žiadnych hromadných prípadoch kanibalizmu.

 

Faktom ale zostáva, že kanibalizmus nebol v danom období žiadnou výnimkou, a preto sa dá povedať, že život Sawneyho Beana mohol byť položený na reálnych základoch, ale postupným šírením sa z neho stávala čoraz neuveriteľnejšia fikcia. Je ale samozrejme možné, že Sawney Bean nikdy neexistoval a celý jeho život je iba desivým výmyslom.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
41
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.