Aj v našom hlavnom meste je kopec lokalít, do ktorých človek zasiahol iba minimálne.
Bratislavu väčšina ľudí pozná ako centrum obchodu, priemyslu či kultúry na Slovensku. Vieme o jej histórii či politickom význame a jej industriálna úloha v našej spoločnosti je nenahraditeľná.
Avšak hlavné mesto Slovenska, to nie sú len uličky historického centra, výškové budovy firiem a sídla štátnych orgánov. Na rozdiel od mnohých európskych metropol sa tu ešte stále nájde skutočná nedotknutá príroda.
Devínske Karpaty
Najzápadnejšia časť Malých Karpát leží pri hraniciach s Rakúskom. Rozprestiera sa v častiach Dúbravka, Karlova Ves, Devín a Devínska Nová Ves. Okrem prírody samotnej tu nájdeš aj kopec zaujímavostí.
Hranicu Devínskych Karpát tvoria rieky Morava a Dunaj a nad ich sútokom sa na hradnej skale týči hrad Devín. S jeho výstavbou sa začalo v 9. storočí, obývali ho mnohé slávne rody vrátane Pálfyovcov či Báthoryovcov a ruinou sa stal v roku 1809 po vpáde napoleonských vojsk.
Najvyšším vrchom je Devínska Kobyla, kde môžeš navštíviť oblasť známu ako Sandberg. Ide o paleontologickú lokalitu, v ktorej sa ešte dnes nachádzajú skameneliny a horninové zvyšky treťohorného mora.
Výstup na vrchol nie je náročný a zvládnu ho aj menej zdatní turisti. Počas neho ťa čakajú neopakovateľné výhľady na rieky aj hrad Devín. Devínska kobyla je zapísaná v národnom zozname miest európskeho významu.
Z najvyššieho bodu sa po turistických chodníkoch dostaneš po žltej, zelenej a modrej značke priamo na hrad Devín a trasa je prístupná aj z Devínskej Novej Vsi.
Dunajské lužné lesy
Pozdĺž toku rieky Dunaj nájdeš v Bratislave lužné lesy. Rozprestierajú sa od Rusoviec a Petržalky až po Podunajské Biskupice a tvoria skutočný prírodný unikát.
Náučný chodník Biskupské lužné lesy je dlhý 16 kilometrov a pozdĺž Dunaja sa ním dostaneš až do Rusoviec. Ostrov Kopáč v Rusovciach je chránenou prírodnou rezerváciou, hlavne vďaka vzácnej vegetácii a na skok to k nemu máš z petržalského Draždiaka aj z Rusovského kaštieľa. Od Podunajských Biskupíc sa na trasu dostaneš napríklad z horárne Topoľové, kam jazdí mestská hromadná doprava.
Príroda v Petržalke to nie sú iba cyklotrasy a jazero Draždiak. Dokonca aj na najväčšom bratislavskom sídlisku nájdeš takmer nedotknutú prírodu. Ostrov S tarý háj je lokalitou s 5. najvyšším stupňom ochrany, kde sa nachádzajú zvyšky pôvodného lužného lesa.
V Petržalských lesoch nájdeš aj slávne vojenské bunkre, ktoré sa ukrývajú v hustom poraste stromov. Priamo na ne sú väčšinou napojené aj chodníčky cyklotrás a k Ostrovu starý háj sa dostaneš aj z Dolnozemskej cesty.
Šúr
Jedna z našich najvzácnejších turistických oblastí je od Bratislavy vzdialená iba 15 kilometrov a začína pri meste Svätý Jur. Vznikla pred desaťtisíc rokmi v mladších štvrťohorách v priehlbine pozdĺž východných Malých Karpát.
Tá sa postupne napĺňala vodou zo svahov a Dunaja a tak vzniklo veľké plytké jazero, kde sa darilo rastlinám, ktoré umierali a usádzali sa na dne, tak vznikla rašelina. Zo Šúra sa na istú dobu stal nepriechodný močiar siahajúci od Bratislavy až po Modru a Bernolákovo.
Močiar bol prekážkou pre rozširovanie poľnohospodárskych plôch a tak sa ho už od stredoveku snažili vysušiť. V roku 1896 prekopali cez Šúr kanál a neskôr na začiatku 20. rokov minulého storočia pribudol ďalší, ktorý viedol k takmer úplnému vyschnutiu Šúra.
Od roku 1952 je oblasť vyhlásená za chránené prírodné územie a je jedinou oblasťou tohto typu s pôvodným biotopom v strednej Európe.
Pri prechádzke lesom tu dnes nájdeš Fanglovský potok, rybníky, biologickú stanicu prírodnej fakulty UK, Panónsky háj so vzácnou vegetáciou a oblasť končí pri cestnej komunikácii v Čiernej Vode.
Koliba
Bukové lesy Malých Karpát zdobia mestskú časť Nové Mesto spolu s vrchom Kamzík a jeho televíznou vežou. Ide o jednu z najobľúbenejších a najznámejších turistických lokalít v meste.
Nájdeš tu bobovú dráhu, lanovku na Železnú studničku, lyžiarsky vlek a samozrejme tiché lesy a turistické chodníčky vedúce do mnohých lokalít Malých Karpát. Obľúbené sú napríklad cesty na Biely kríž, chodníček do Lamača, na Kačín či Klepáč.
Železná studnička
Sláva bývalých kúpeľov z 19. storočia sa tejto lokalite už asi nikdy nenavráti, no aj napriek tomu bude vždy jedným z najobľúbenejších miest Bratislavčanov. Iba kúsok od centra mesta poskytuje ideálne prostredie na túry, opekačky a krátke výlety.
Tri jazerá rozprestierajúce sa v areáli sú ideálne na romantické prechádzky či člnkovanie a na kopec Kačín a Kolibu zvládne zájsť v podstate každý. Železná studnička je dokonalým spojením mestského parku a prírody. Stačí iba kúsok vybočiť z hlavného chodníčka a už sa prechádzaš po lesnej čistinke.
Ak túžiš po oddychovom víkende a nenáročnej turistike, Železná studnička si ťa určite získa. Vyviesť sa sem môžeš aj autobusom číslo 43, ktorý premáva zo zastávky Patrónka.