Určite aj ty cítiš nejaký negatívny dopad online života na ten skutočný. Poznáš všetky spôsoby, ako nám vedia technológie znepríjemniť život?
Facebook, Instagram, Youtube, Twitter, takmer každý z nás je registrovaný aspoň na jednej sociálnej sieti. V súčasnosti je to už taká samozrejmosť ako registrácia na miestnom úrade, pritom ani zďaleka nie tak nevyhnutná.
Vďaka sociálnym sieťam sme viac v kontakte s kamarátmi, často hlavne s tými, ktorí sa presťahovali, alebo nemajú čas na osobné stretnutie. Môžeme kedykoľvek napísať alebo zavolať rodine, priateľom a zdieľať s nimi všetky podstatné aj menej dôležité okamihy v našom živote.
Všetci sme navzájom prepojení a vieme o svojom súkromí oveľa viac, ako tomu bolo v minulosti. Kúsok seba odhaľujeme v každej fotografii a statuse, ktorý sa rozhodneme zavesiť na náš profil.
Sociálne siete však samozrejme prinášajú aj veľa negatív a my ešte stále nevieme, ako sa s nimi vyrovnať. Pokiaľ si raz za čas vymeníš s kamošom pár správ na Messengeri, odfotíš sa na dovolenke a zavoláš frajerke, keď ste sa dlho nevideli, je to všetko v pohode. Problém ale nastáva vtedy, keď počítač nahradí tvoj bežný kontakt s vonkajším svetom, a ty sa začneš ponárať stále hlbšie do modrého svetla monitoru.
Aké riziká so sebou prinášajú sociálne siete a v čom všetkom môžu zhoršovať kvalitu nášho života?
Sme kvôli nim smutnejší
Aj napriek tomu, že nám majú uľahčovať kontakt s inými ľuďmi, viaceré štúdie prišli so zistením, že sa naopak kvôli sociálnym sieťam cítime izolovanejší a osamelejší. Väčšina ľudí zdieľa obsah vykresľujúci ich iba v pozitívnom svetle. Ukazujú tie najlepšie momenty z ich života, kvôli čomu sa často môžeme cítiť menejcenne. Veľakrát sa nám môže zdať, že náš život je oveľa horší ako ten, ktorý vedú naši kamaráti a rôzni influenceri, čo nám spôsobuje depresie a úzkosti.
Ďalšia štúdia tiež dokázala, že pri sledovaní fotografií iných môže výrazne klesnúť naše sebavedomie. Mnohí influenceri sa prezentujú zdravou diétou a dokonalým telom v bikinách, čo nijako nepomáha mladým ľuďom budujúcim si vlastnú identitu. Najhorší je Instagram, kde denne posielame obrovské množstvo obrázkov. Ich vplyv môže spôsobiť aj vážnejšie ochorenia ako napríklad anorexiu či bulímiu.
Spôsobujú závislosť
Závislosť nemusí byť iba fyzická, ale aj psychická. Nejde iba o drogy či alkohol. Aj excesívne používanie sociálnych sietí vedie k symptómom, ktoré psychiatria spája so závislosťou. Postihnutí stratia záujem o okolie, internet sa pre nich stane prostriedkom úniku pred realitou, postupne potrebujú tráviť čoraz viac času online a ich nálada sa im mení v súvislosti na užívaní stránok.
S týmto zistením prišli psychológovia z Nottingham Trent University. Keď ľuďom odopreli prístup na internet, vykazovali dokonca klasické abstinenčné príznaky, ako napríklad úzkosť.
Vytvárajú nerealistické očakávania
Asi nie je žiadnym prekvapením to, že každodenné sledovanie falošných ideálov so sebou prináša nerealistické očakávania. Vidíme ľudí ako cestujú, užívajú si život, nosia drahé oblečenie, večerajú v najlepších reštauráciách a aj my chceme od života presne to isté.
To čo vidíme na prvý pohľad, však vôbec nemusí byť skutočné. Štúdia zaoberajúca sa správaním na sociálnych sieťach z Veľkej Británie, Francúzska, Španielska a Talianska odhalila, že až 66 % ľudí posiela obsah, vďaka ktorému vyzerajú dobrodružnejší a zaujímavejší než naozaj sú.
52 % Britov sa priznalo, že svojimi fotkami chcú u priateľov a rodiny vyvolať pocity závisti.
Komplikujú nám vzťahy
Zrejme to aj ty sám poznáš, kamoši zavesia na internet fotografie z piatkovej party a ty sa pýtaš sám seba, prečo ťa nepozvali.
Cez správy povieš frajerke niečo, na čo by si sa na živo neodvážil a potom to celé ľutuješ, lenže možno je už neskoro.
Zdieľaš súkromné pocity a zážitky, ktoré ťa privedú do nekonformnej situácie a hoci inkriminujúci obsah môžeš kedykoľvek zmazať, v pamäti ľudí zostane zakódovaný na riadne dlhý čas.
Odfotíš sa s cudzou babou a hneď je oheň na streche, partnerka chce vysvetlenie.
Nič takéto sme pred príchodom Facebooku ani Instagramu nemuseli riešiť a život bol hneď o čosi jednoduchší. Nehovoriac o obsahu mladších užívateľov, ktorí pravdepodobne mnohé svoje správanie sa online skôr či neskôr oľutujú.
Znižujú našu pozornosť
Uverejnil si nový status, obrázok, video a teraz nedočkavo čakáš na reakcie svojich verných followerov. Chceš vedieť, čo robí tvoja spolužiačka zo základnej školy, ako sa darí partii na dovolenke, čo má nové obľúbený influencer.
A tak neustále pociťuješ nutkanie siahnuť po mobilnom telefóne a skontrolovať aktuálne dianie online. Miesto toho, aby si sa naplno sústredil na učivo či prácu, stále musíš myslieť na to, čo nové sa deje vo svete páčikov a komentárov.
Svoje kompulzívne kontrolovanie sociálnych sietí si pritom možno ani vôbec neuvedomuješ a berieš ho ako bežnú súčasť života. Faktom však je, že v dnešnej dobe sa musíme sústrediť na kopu úloh a povinností a sociálne siete nám toto všetko iba sťažujú.
Zhoršujú spánok
Nie je žiadnou novinkou, že modré svetlo z monitorov a obrazoviek zhoršuje náš spánok. Podľa odborníkov by sme aspoň hodinu pred spaním mali odložiť počítače, tablety aj telefóny a aspoň túto časť dňa sa sústrediť na niečo iné.
Veľa z nás však zaspáva pri scrollovaní Facebooku, preto má stále viac mladých ľudí problémy so spánkovým rytmom. Jasné, že nedostatok spánku má veľký negatívny dopad na výkon ako v škole tak aj v práci, na naše zdravie, kondíciu a celkovú náladu.
Zhoršujú pamäť
Hoci to nerobia úplne priamo, keď sa miesto zážitku sústredíme na to, aby sme zachytili tú najlepšiu fotografiu, prichádzame o vzácne momenty. Až príliš nám záleží na tom, aby sme vyzerali dobre pre svojich internetových fanúšikov a neužívame si reálny život.