Rôzne cviky, ako napríklad ľah-sedy, zhyby na hrazde, skok do diaľky či stisk ruky preukázali, že deti stále viac slabnú.
V modernej dobe je stále častejším javom, že sú deti závislejšie či obéznejšie ako kedysi. Tento faktor ovplyvňuje najmä jednoduchý prístup k počítačom, smartfónom alebo tabletom, čo spôsobuje, že deti uprednostňujú hranie videohier pred chodením von a trávením času s kamarátmi.
Taktiež tomu prispievajú aj samotní rodičia. Tí sa totiž stále viac boja o svoje deti a o ich bezpečnosť pri niekedy úplne bežných činnostiach, ako napríklad lezenie po stromoch, stavanie bunkrov v prírode či obyčajné bicyklovanie po ulici.
Z toho dôvodu im radšej dajú do rúk elektroniku, čo následne spôsobuje veľkú absenciu ich pohybovej aktivity. Preto okrem závislostí u našich ratolestí narastá taktiež aj adipozita a nadmerná telesná hmotnosť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Skupina vedcov z University of Essex zistila, že desaťroční školáci za posledných 20 rokov zoslabli približne o polovicu. Rovnako tak sú v súčasností aj ťažší a menej vytrvalí, no zároveň vyšší. Výsledky výskumu preukázali, že deti zvládajú rôzne fyzické a silové cvičenia oveľa horšie ako ich rovesníci v minulosti.
Celkovo došlo u 10-ročných študentov počas šestnástich rokov k 20-percentnému zníženiu sily a 30-percentnému poklesu vytrvalosti. Pri ostatných aktivitách a cvikoch to bolo veľmi podobné. Ojedinelou telesnou činnosťou, ktorá zaznamenala iba malé zhoršenie, bol skok do diaľky.
Je však nutné podotknúť, že skúmaní boli iba školáci z britského mesta Chelmsford. V iných krajinách by boli, pochopiteľne, výsledky rozdielne. Prekvapením výskumu je, že aj napriek veľkému oslabeniu u detí a ich zaznamenanému priberaniu, zostal index telesnej hmotnosti BMI približne rovnaký.
Keďže išlo len o britské deti, je dosť pravdepodobné, že v niektorých iných častiach sveta by boli výsledky ešte horšie. V oblasti mesta Chelmsford, odkiaľ testujúci študenti pochádzajú, totiž nie je až tak vysoká miera obezity ako v iných krajinách. Upozornil na to aj jeden z autorov štúdie, profesor Gavin Sandercock z University of Essex.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Vedci a odborníci apelujú na rodičov, ktorí majú o svoje ratolesti strach väčší než kedykoľvek predtým, aby sa nebáli púšťať svoje deti von. Samozrejme, je potrebné ich mať pod dohľadom, no sám profesor Sandercock tvrdí, že fyzickú silu deťom vráti práve absentujúca aktivita.
Ideálna doba cvičenia pre detské telo je približne hodina denne. Taktiež by sa mali hýbať pravidelne a aspoň trikrát týždenne sa venovať posilňovacím cvičeniam alebo nejakému športu.