Moc Thanosovho tímu bola v Infinity War značne degradovaná. Čo nám o nich prezradila komiksová verzia?
Prečo sa vražedné komando Mad Titana v Infinity War nepredviedlo v plnej paráde? Odpoveď je prostá. Filmári sa jednoducho báli, aby niektorý z členov Black Order nezatienil samotného Thanosa.
Odôvodnenie ich odlišného filmového spracovania sme však už riešili v samostatnom článku, a tak sa tejto téme nebudeme opätovne venovať.
Pokiaľ vás ale zaujíma komiksové pozadie Thanosových generálov, ktoré vám pomôže detailnejšie nahliadnuť na ich moc a postavenie, ste na správnom mieste.
Komiksová predloha nám jasným spôsobom dokazuje, že Thanosov Black Order bol vo filmovej verzii výrazne slabší a taktiež aj menej početnejší.
Corvus Glaive
Moc Thanosovej pravej ruky si môžeme ukázať na jednom vydarenom príklade. Corvus Glaive, ako hovorca Mad Titana, prichádzal na jednotlivé planéty s predvojom.
Týmto spôsobom sa obyvatelia najčastejšie dozvedali, že ich rodisko "poctí" svojou hrozivou prítomnosťou obávaný Thanos.
Úmysly veľkolepého komiksového superzloducha bývali obyvateľom odhalené vo chvíli, kedy Corvus pre svojho pána žiadal určitý druh pocty – častokrát vo forme obetí.
Za podobným účelom sa Corvus dostavil na aj Zem, kde mimo iného hľadal Thanosovho syna menom Thane. K jeho zavraždeniu sa členovia Black Order presunuli do tajného mesta Orollan, situovaného v Grónsku, kde sa museli postaviť Avengers.
V súboji s Hyperionom, známym aj ako Sun-God, však Corvus padol. Nešlo ale o finálnu smrť, pretože ho nažive udržovala zbraň, ktorú jeho protivníci nezničili.
Pokým bude existovať Corvusova zbraň, bude Thanosov najvyšší generál nesmrteľný. A práve preto Corvus povstal z mŕtvych.
Znalosť danej slabiny v neskoršom období využil samotný Thanos. V jeho neprítomnosti si Corvus vytvoril vlastný Black Order a zabral titánové teritórium s názvom The Black Quadrant.
Po Thanosovom návrate sa Corvus pokúsil so svojím bývalým pánom bojovať, no v krátkom zápase rýchlo podľahol.
Po zničení Corvusovej zbrane dostal padlý učeň na výber – buď zomrie rukou Thanosa, alebo si sám vezme život. Corvus si zvolil druhú možnosť. Neskôr ho však oživila mocná bytosť menom Challenger.
Pokiaľ sa bude štvrtý diel Avengers v tomto smere držať komiksovej predlohy, vrchný generál Thanosových légií by mohol v ďalšej časti obživnúť. Nikto sa totiž jeho zbraň nepokúsil zničiť.
Okrem spomínanej nesmrteľnosti, no taktiež nadľudskej rýchlosti a sile (ktorú ste videli aj vo filme), je Corvus dokonalým taktikom a stratégom.
V neposlednom rade sa vráťme ale k jeho zbrani, ktorá je údajne schopná preseknúť úplne čokoľvek. Má byť tak ostrá, že svojou čepeľou dokáže prejsť napríklad Hulkovou hrubou kožou či dokonca rozpoliť atómy. Pokrájať filmových Avengers by teda nemal byť žiaden problém.
Proxima Midnight
Vražedná Proxima Midnight je jedným z najlepších bojovníkov Thanosových légií a zároveň manželkou prefíkaného Corvusa. Kopiju, ktorou vždy zasiahne svoj cieľ, pre ňu vyrobil samotný Thanos.
Ostrosťou sa síce nevyrovná Corvusovej zbrani, no za to pri bodnutí napustí do tela nepriateľa smrteľný jed, ktorý by mal behom niekoľkých momentov zabiť akéhokoľvek protivníka.
V kombinácii s Corvusom tvorí Proxima neuveriteľne efektívnu dvojku, schopnú v Thanosovom mene zničiť celé svety.
Okrem toho ale v komiksovej predlohe napríklad spoločne odstavili aj takmer nepremožiteľného Hulka a uštedrili mu jednu z jeho najrýchlejších porážok.
Finálnym útokom Proximy sa jej dokonca podarilo z Bannera vypudiť Hulkovu formu, čím dostala vedca do jeho civilnej nechránenej podoby.
V komiksovej verzii mimo iného zabila T'Challovu sestru Shuri. Tomu sa ale neskôr podarilo Shuri priviesť naspäť k životu.
Tak ako Corvus, aj Proxima po čase zakúsila smrť. Paradaxom však je, že Proxima zomrela zásahom jej vlastnej kopije, ktorú do nej zabodla Hela, Thorova sestra a bohyňa smrti.
V komiksoch však hlavné postavy častokrát umierajú iba na určitú dobu, aby boli následne vzkriesené. A rovnako ako v prípade Corvusa bola aj Proxima obživená rukou Challengera.
V predošlom období sa jej počas jedného súboja podarilo poraziť všetkých členov Mighty Avengers (Luke Cage, Spider-Man, Spectrum a Spider Hero). Išlo o tím, ktorý vznikol po tom, čo pôvodní Avengers museli kvôli dôležitej misii opustiť Zem.
Cageova takmer nepreniknuteľná koža dokázala odolať strelným zbraniam a viac-menej akejkoľvek vonkajšej sile. Proxime sa však podarilo Lukeovi údermi spôsobiť otras mozgu a zlomiť rebrá.
Eliminácia Black Widov a Okoye v Infinity War by tak pre ňu nemal byť skutočne žiaden problém. Navyše jej päsť mohla pri údere do Natashinej lebky prejsť ako nožík maslom.
No vzhľadom na jej oslabené filmové schopnosti a skorý zásah Scarlet Witch skončila Corvusova láska rozmliaždená. Škoda.
Ebony Maw
Hovorí sa, že záhadný Ebony Maw je najnebezpečnejším Thanosovým stúpencom. Dôvodov pre dané tvrdenie by bolo viac. Corvusa síce možno považovať za vynikajúceho stratéga a mysliteľa, no v porovnaní s Mawom je stále iba číslo dva.
Dosiahnuť zničenie planéty prostredníctvom násilia je určite jedna z možností. Pracovať ale na zlovestnom prevrate z pozadia, bez akéhokoľvek priameho zapojenia, je už skutočné umenie, v ktorom vyniká práve Maw.
Zradenie svojho pána nebolo cudzím ako pre Corvusa, tak ani pre Mawa. Ten sa prostredníctvom svojich manipulačných schopností dostal pod kožu Thanosovho syna Thanea, ktorého mal jeho otec v pláne zabiť.
Vďaka manipulácii chcel z Thanea vytvoriť ešte hrozivejšiu bytosť, akou bol jeho otec. Po neskoršom zajatí Corvusom a trojicou čarodejok (Corvusov dočasný Black Order), známych ako Coven, však nad Thaneom zlomil palicu, zo zajatia sa doslova "vykecal" a následne utiekol.
Ebony Maw bol odjakživa verný len sebe a nikomu inému. K svojim cieľom okrem zákernej manipulácie využíval aj mazanie pamäte, ktoré sa mu podarilo aplikovať napríklad na Dr. Strangea.
Pri vymazaní pamäte to však neskončilo. Ebonymu sa podarilo zo Strangea spraviť svojho dvojitého agenta, čo efektívne využil k infiltrácii medzi ďalších strážcov Infinity Stones (Mister Fantastic, Iron Man, Professor X, Black Bolt a Namor).
No a v neposlednom rade ho donútil vyvolať prastarého boha menom Shuma-Gorath. Dobré, no nie?
Vzhľadom na to, že Maw uprednostňuje psychický teror pred fyzickým násilím a v boji na blízko je viac-menej nepoužiteľný, musí sa proti svojim nepriateľom brániť odlišným spôsobom.
Isteže, dokáže ich zasiahnuť silou mysle, no v prípade, že sa dostane niekto do jeho blízkosti, Maw je schopný vytvoriť extrémne odolné ochranné pole.
Ak by ale protivníkov nemohol či nestihol obalamutiť silou mysle a jeho ochranné pole by sa stalo časom neúčinné, Maw vlastní v rukáve ďalšie eso – teleportáciu.
Všetky menované schopnosti by mali byť v konečnom dôsledku proti Avengerom omnoho účinnejšie než moc, ktorú Maw predstavil v Infinity War, nemyslíte?
Mágia a telekinéza sú ale na veľkom plátne zjavne efektívnejšie a pre väčšinu divákov pochopiteľne i lákavejšie.
Black Dwarf (Cull Obsidian)
Každá armáda potrebuje svoju ničivú silu na blízko, ktorej sa dokáže vyrovnať len málokto. Avengers majú Hulka a Black Order zasa Black Dwarfa, ktorému v Infinity War filmári zmenili meno na Cull Obsidian.
To, čo Corvusovmu bratovi Black Dwarfovi chýba na inteligencii, efektívnym spôsobom dobieha na ohromujúcej agresivite a sile. Jeho filmová verzia je s komiksovou narozdiel od predošlých postáv veľmi podobná. Odlišuje sa viac-menej (až na odolnosť jeho kože) len v príbehovej línii.
Po tom, čo sa Thanos rozhodne napadnúť Zem, je Black Dwarf vyslaný do Wakandy, kde ho konfrontuje T'Challa. Vzhľadom na tvrdý odpor tamojších bojovníkov a T'Challove tesné víťazstvo skončí Dwarfova misia fiaskom.
Sklamaný Thanos následne rozhodne o jeho vylúčení z Black Order, ale zároveň mu dáva druhú šancu na to, aby napravil svoju reputáciu.
Pri plnení svojich nových povinnosti sa Black Dwarf stretne v boji s Ronanom (toho sme mohli vidieť už v Guardians of the Galaxy), ktorý Thanosovej "gorile" rozbije lebku.
Nešlo však o čistú porážku, pretože Ronan na Dwarfa útočil v presile. Spolu s ním sa do Thanosovho generála pustil Gladiator, Super Skrull a Annihilus. Konečný útok na Dwarfa navyše Ronan vykonal odzadu, takže sa v podstate nemal ani ako brániť.
Lebka je podľa komiksovej predlohy pravdepodobne jeho jediným zraniteľným miestom. Na druhej strane Dwarfova koža znesie obrovské množstvo nepriateľských útokov.
Vo filmovej verzii však dokonca ani odolná koža Thanosovho ohromujúceho bojovníka nezabránila tomu, aby ju dokázal vyčarovaný portál odseknúť. Ak by Strange použil podobnú taktiku na titánovu rukavicu, invázia Black Order by skončila mihnutím oka.
Black Dwarf bol po smrti podobne ako niektorí ďalší členovia Black Order obživení Challengerom k tomu, aby bojoval v jeho tíme proti Grandmasterovi (áno, proti tomu Grandmasterovi, ktorého ste videli v Thor: Ragnarok).
Supergiant a Black Swan
Záverom sa blížime k finálnej dvojici členiek, ktoré sa do filmovej verzie nedostali. Supergiant v Thanosovom Black Order pôsobila v časoch prvého útoku na Zem. Spoločne s Corvusom obsadili základňu X-Men a svojich protivníkov veľmi rýchlo porazili.
V boji proti strážcom Infinity Stones (nazývaných aj Illuminati) svojou mysľou ovládla vodcu Inhumans Black Bolta a donútila ho zaútočiť na vlastných spolubojovníkov.
Supergiant bola ale nakoniec zabitá a v neskoršom období obživená rukou Challengera. Už nikdy sa však nezjavila vo svojej fyzickej podobe, ale iba vo forme mentálnej projekcie.
Okrem ovládania mysle svojich protivníkov (dokonca aj viacerých naraz) dokáže taktiež čítať ich myšlienky. V neskoršej mimotelesnej podobe bola imúnna voči akémukoľvek fyzickému útoku.
Black Swan sa s Thanosom prvýkrát stretla na Zemi. Zatiaľ čo on planétu navštívil ako dobyvateľ, Swan trpela v cele, do ktorej ju umiestnili strážcovia Infinity Stones. Thanosa požiadala, aby ju prepustil, za čo mu ponúkla svoje služby, no titán odmietol.
Po tom, čo Thanos porazil Corvusa, vytvoril Mad Titan druhú verziu Black Order, do ktorej patrila Proxima Midnight a Black Swan (v tom čase bol Black Dwarf a Corvus mŕtvi a Ebony Maw svojho pána zradil).
Thanosa v neskoršom období navštívila tajomná postava, ktorá mu prisľúbila Thorov Mjolnir. Thanos s jej návrhom súhlasil a na misiu spoločne s ňou vyslal aj Proximu a Black Swan.
Po neúspešnej akcii sa tajomná postava predstavila Thanosovi ako Hela a Proximu s Black Swan zabila, čím chcela vodcovi Black Order ukázať svoju moc.
Black Swan bola tak ako ďalší členovia Black Order obživená Challengerom na to, aby bojovala v gladiátorskej súťaži proti Grandmasterovi a jeho Lethal Legion.
Swan sa v komiksovej predlohe preukázala svojou nadľudskou silou, ochrannou mocou v podobe vytvorenia obranného poľa a taktiež útočnými schopnosťami, ktoré spočívali v strieľaní energetických lúčov. Okrem toho však bola aj schopná telepatka, ktorá dokázala lietať.
Ak si to zhrnieme, komiksový Corvus by svojou čepeľou dokázal preseknúť akúkoľvek výzbroj členov Avengers a pokiaľ by sa im nepodarilo zničiť jeho zbraň, Thanosova pravá ruka by bola po každom zabití reinkarnovaná.
Proxima vlastnila zbraň, ktorou údajne nikdy neminie svoj cieľ. Zbraň, ktorá po prebodnutí nepriateľa napustí do tela smrteľný jed. Svojou fyzickou silou by navyše úderom do hlavy bezbrannej Black Widov mala z jej lebky spraviť kašu.
Komiksové schopnosti Ebony Mawa sú oproti filmovej verzii odlišné, no omnoho nebezpečnejšie. V Infinity War by dokázali výrazným spôsobom pomôcť k získaniu všetkých Infinity Stones a to bez akýchkoľvek väčších strát.
Iba vrodené vlohy Cull Obsidiana sú s komiksovou podobou Black Dwarfa mimoriadne podobné a tým pádom vyrovnané. K tímu sa ale taktiež mohla pridať Supergiant či Black Swan. Pomoc ktorejkoľvek z nich by Thanosovým cieľom rozhodne neuškodila.
Ktorému členovi Black Order patria vaše najväčšie sympatie?