Firma Vivobarefoot rozprúdila revolúciu v recyklácii plastov.
Všetci sme si vedomí obrovského znečistenia životného prostredia, ktoré spôsobujú plasty. Zo všetkých strán počujeme, aké zlé je kupovať PET fľaše, využívať igelitové tašky či plastové slamky. V oceánoch zomierajú na otravu plastom morské živočíchy, materiál zamoruje prírodu a trvá mu stovky rokov, kým sa rozloží.
Väčšina z nás je dostatočne uvedomelá na to, aby plasty nekupovala, alebo ich spotrebu aspoň obmedzila. Čo však s odpadom, ak sa už vytvorí? Čo robiť s miliónmi fliaš, nádob, sáčkov, ktoré plávajú na hladine oceánov či ležia pohodené na obrovských skládkach?
Každú minútu ľudia spotrebujú milión plastových fliaš. Alarmujúce je, že iba polovica z nich bola v roku 2017 recyklovaná. Odhaduje sa, že je momentálne v oceánoch asi 5 biliónov kusov plastov.
Veľké množstvo fliaš je vyrobených práve z materiálu známeho ako Polyetyléntereftalát, teda PET. Trvá mu 400 rokov, kým sa rozloží v prírode, no dá sa recyklovať. Z materiálov, ktoré sa minulý rok dostali do procesu recyklovania, našlo svoje využitie iba 7 %.
Značka topánok Vivobarefoot sa rozhodla tento problém vyriešiť naozaj svojrázne. Novú kolekciu topánok, ktorá vošla do predaja 4. júla, vyrobila iba z plastov.
Topánky sú po väčšine vyrobené práve z PET fliaš. Na produkciu jedného páru topánok firma využila 17 PET fliaš. Ich motto znie "zdravé chodidlá, zdravá planéta." Značka tvrdí, že vďaka ich metóde spracovania je obuv rovnako kvalitná, akoby bola vyrobená z kože.
Ako sa vyrábajú také topánky z plastov? "Fľašky zo všetkého najprv umyjeme a dáme dole akékoľvek nálepky. Potom ich rozrežeme a premeníme na granule, ktoré roztopíme. Potom ich pretlačíme a natiahneme valčekmi do tvaru dlhého vlákna. Tieto vlákna sú ľahko tvarovateľné, trvanlivé a môžeme z nich tkať funkčný materiál ideálny pre výrobu obuvi," hovorí značka.
Ceny sa pohybujú medzi 120 až 175 eurami za pár. Využívať ich môžeš na beh, turistiku, do prírody aj do mesta. Každý typ topánky ti poslúži do iného terénu.