Obrovská dávka zaujímavostí a šialeností z obľúbeného filmového sveta pirátov.
Piráti Karibiku sú srdcovou záležitosťou viacerých z nás, podobne ako napríklad Harry Potter. O ich natáčaní sme si už čo-to povedali v našom seriáli Spoza kamier, ale jeden obsiahly článok nestačí na to, aby sme si predstavili obrovské množstvo zaujímavostí, ktoré filmy v sebe skrývajú.
Pravdou je, že hoci jednotlivé snímky pomaly starnú, radi sa k nim neustále vraciame a s radosťou si ich pripomíname. Dobrodružstvá Jacka Sparrowa a jeho posádky sú stále atraktívne a zrejme nemusíme hovoriť, že sa medzi vami nájdu aj fanúšikovia poznajúci všetkých päť filmov do detailu.
Málokto však vie o tajomstvách, príhodách či kadejakých problémoch, ktoré postihli tvorcov v priebehu natáčania a počas fáze pred-produkcie. My si na ne posvietime v nasledujúcich riadkoch.
Johnny Depp je známy výberom rozličných filmových úloh, pričom niektoré z nich môžeme označiť za skutočne nezvyčajné (Nožnicovoruký Edward, Raoul Duke, Ed Wood a neskôr Willy Wonka či Klobučník v Alice in Wonderland).
Výkonné krídlo Disney bolo zneistené, že si herec vytvoril svoju vlastnú a nezvyčajnú víziu piráta: „Preboha, Johnny nám ničí film! Je jeho postava opitá? Je homosexuál?“ S rovnakou otázkou adresovali Deppovi telefonát a herec na ideálne nadhodenú otázku odvetil: „A to neviete, že všetky moje postavy sú homosexuálne?“
Depp sa inšpiroval anglickým muzikantom Keithom Richardsom, pretože pirátov vo svojom vlastnom svete vnímal ako rockové hviezdy. Štúdio sa okrem toho bálo faktu, že Johnny nebude lacný a chvíľu to s hercom nevyzeralo veľmi pozitívne. Aj napriek jeho odpovedi vyššie vyhodený nebol.
Ak ste boli pozorní, tak viete, že Richards neskôr stvárnil Jackovho otca. Kapitán Teague sa na plátne objavil len v pár scénach, no môžeme ľahko posúdiť, že u ostatných pirátov budil rešpekt. Škoda len, že o Jackovej matke nemáme takmer žiadne informácie.
Aby toho nebolo málo, Depp mal návrh, aby jeho postava nemala nos a bála sa bežných vecí, ako napríklad papriky či prechladnutia. Štúdio jeho ideu hneď spratalo pod koberec.
Disney spočiatku zmätené z vízie opitého námorníka po chvíli pochopilo, že Američan môže byť poriadnym diváckym lákadlom a Johnny presne vie, čo robí. Napokon mu dalo šancu a sami vidíte, ako sa to vyplatilo. Filmová séria sa stala obľúbenou a v tržbách si odniesla vyše 4,5 miliardy dolárov.
Mimochodom, na jeho miesto boli zvažovaní herci, ako Hugh Jackman, Jim Carrey či Christopher Walken. Jackman bol spočiatku voľba číslo jedna (postava mu bola napísaná na mieru), avšak v tom čase nebol dostatočne známy mimo svojej rodnej Austrálie a štúdio sa napokon rozhodlo pre populárnejšiu tvár.
Humor Carreyho bol pre tvorcov lákadlom figurujúcim ako ďalšia voľba. Osobne by som si ho však nevedel predstaviť v koži Jacka Sparrowa.
Pozoruhodným faktom je aj vek dvoch hlavných hrdinov v súvislosti s potenciálnym romantickým vzťahom práve medzi ich postavami. Johnny mal počas natáčania už tesne pred štyridsiatkou, zatiaľ čo sympatická Keira Knightley nemala ani 18 rokov. Na pľaci ju preto musela sprevádzať vlastná matka.
Deppovi sa romantické scény medzi Jackom a Elizabeth zdali trochu nepríjemné práve kvôli ich vekovému rozdielu. Iróniou však je, že jeho manželka, ktorú spoznal na pľaci snímky The Rum Diary (2011), bola len o rok mladšia, než Keira Knightley počas natáčania. Chvíľu s ňou žil, avšak manželstvo spečatené v roku 2015 im vydržalo len dva roky.
Majúc na mysli krásnu Keiru Knightley, herečka si myslela, že nemá dostatok kvalít pre stvárnenie svojej postavy. Zobrala si preto na natáčanie len drobnosti a urgentné veci a bola aj naďalej presvedčená, že dostane vyhadzov po pár dňoch natáčania. Opäť vidíte, ako to nakoniec dopadlo.
Aby pri natáčaní scény bozkávania medzi Elizabeth Swann a Jackom Sparrowom získali tvorcovia skutočne prekvapenú reakciu Orlanda Blooma, rozhodli sa mu ju vystrihnúť z jeho scenára.
Malinká opička Jack bola pre divákov krásnou ozdôbkou série. Postarala sa totiž o niekoľko nezabudnuteľných momentov, hoci ide len o malé detaily.
Napríklad v istej sekvencii z tretieho počinu, zachytávajúcej cestu do skrinky Davyho Jonesa s cieľom zachrániť Jacka musela posádka lode čeliť extrémnej zime. Na jednom zo záberov sme mali možnosť vidieť malého Jacka, ako sa trasie. Tomuto triku bola opička naučená vďaka spoločnému úsiliu zvieracích trénerov a tímu pre špeciálne efekty.
Tréneri Jacka naučili, ako má sedieť s prekríženými rukami. Tím pre efekty vytvoril pre opičku akúsi debnu so špeciálnym doplnkom navrchu, ktorý vibroval, na čo telo zvieratka logicky reagovalo.
Jack zažiaril aj v inom segmente. V prvom diele ságy sme videli pasáž, v ktorej malý tvor prináša Barbossovi aztécku mincu po tom, čo ho Sparrow naháňa. Barbossa opičke poďakuje a tá sa podarenou mimikou tváre vyškerí. DVD bonusy si vzali na paškál aj túto scénu a dozvedeli sme sa, že išlo len o náhodu, a nie o plánovanú záležitosť.
Vráťme sa k hlavným protagonistom. V úvodnom dejstve Prekliatia Čiernej perly sme si na vlastné oči pozreli šermiarsky súboj medzi Willom Turnerom a Jackom Sparrowom, ktorý bol vo svojej podstate rovnocenný. Jack však trochu podvádzal a súboj napokon skončil v momente, kedy pirát jasne dominoval.
Podľa slov scenáristu je postava Jacka paradoxne najhorším šermiarom. O čosi lepší je Barbossa spolu s Norringtonom, a práve Orlando Bloom v koži Willa ovláda boj s mečom najlepšie.
Sami si občas všimnete, že Jackova taktika nepozná pravidlá a sám radšej od fyzického konfliktu ujde. Nič to ale nemení na fakte, že sa ako diváci stále bavíme.
Netreba zabudnúť ani na Barbossu. Geoffrey Rush má akúsi teóriu, že bežní diváci pozorujú filmový záber podobným štýlom, akým čítajú knihu – teda zľava doprava. Majúc tento fakt na mysli sa herec často snažil postaviť na ľavú stranu záberu, aby pri Keire Knightley alebo opičke Jackovi jednoducho lepšie vynikol.
Johnny Depp má počas prvého filmu na tvári akúsi chrastu. Ak ste dávali poriadny pozor, mohli ste si všimnúť, že sa postupne zväčšuje. Herec neskôr prezradil, že nešlo o chybu v snímke, ale o akýsi malý žartík v spolupráci so svojím vizážistom.
Kapitán Jack má okrem svojich výrazných módnych doplnkov aj zlaté zuby. V tomto prípade išlo opäť o Johnnyho nápad. Depp tušil, že štúdio bude chcieť len minimálny počet nablýskaných zubov, a tak si ich dal radšej zhotoviť viac, aby mohol neskôr vyjednávať.
Napokon finálny počet zlatých doplnkov v ústach súhlasil s Deppovým pôvodným plánom a všetko mu vyšlo podľa predstáv. Herec ale myslel aj na svojich kolegov a počas natáčania štvrtého filmu venoval 60 000 dolárov zo svojho vrecka, aby nakúpil vesty pre 500 členov štábu, aby ich ochránil pred chladným a vlhkým počasím.
Disney si taktiež chcelo do úvodného filmu pridať malinký easter egg. Na jeho začiatku, kedy je mestečko pod paľbou pirátov, strela posledného kanónu vytvorí na oblohe mrak v tvare myšiaka Mickeyho.
Tretia snímka je prvou, v ktorej zaznie pravé meno kapitána Barbossu. Scenáristi mu neplánovali dať okrem priezviska aj vlastné prvé meno, avšak keď ho v bonusoch k filmu Johnny vtipne nazval Hectorom, viacero fanúšikov si Deppovu vlastnú interpretáciu postavy zobralo k srdcu.
Tvorcovia tak nemali na výber a Hectorovo meno použili v projekte Na konci sveta (2007).
Orlando Bloom (Will Turner) v roku 2001 natočil oscarového Pána prsteňov: Spoločenstvo prsteňa od Petera Jacksona a neskôr si dal vyhotoviť elfské tetovanie na zápästí pravej ruky. Symbol samotný bol v snímkach takmer vždy zakrytý, no s miernou dávkou nepozornosti sa objavil aj na filmovom plátne, a to rovno dvakrát.
Počas natáčania štvrtého počinu s podtitulom V neznámych vodách (2011) Johnnymu Deppovi prišiel list od mladého, len deväťročného dievčaťa, ktoré sa na herca obrátilo s neočakávanou prosbou. Školáčka mu napísala, že sa potrebuje so spolužiakmi vzbúriť proti učiteľom podobne, ako to robia postavy vo filmoch.
Herec oblečený v kostýme Jacka Sparrowa sa onedlho ocitol v lokálnej škole úplne bez varovania. Dievčaťu však vysvetlil, ako sa veci majú, a že učiteľov si má vážiť.
Na rovnakom pľaci v Londýne sa stala ešte jedna kuriózna situácia. Na miesto natáčania nakráčal imitátor Jacka Sparrowa, a keďže vyzeral takmer navlas rovnako, ochrana si od neho ani nevypýtala doklad totožnosti s povolením vstupu.
Minulý rok sme sa dočkali nového prírastku do série a vôbec sme neboli sklamaní, čo sa môžete dočítať v našej recenzii.
Depp si pri nakrúcaní tohto filmu prechádzal rozvodom, čo sa odzrkadlilo najmä na jeho dochvíľnosti. Takmer vždy meškal na požadovaný čas a detailné rozvrhy režisérov museli byť častokrát preorganizované. Tvorcovia preto najali asistenta, ktorého jedinou úlohou bolo oznámiť, kedy sa herec zobudil, čo vedel vyčítať zo svetiel v jeho dome.
Päťku si zrežírovala talentovaná nórska dvojica Joachim Rønning a Espen Sandberg. Ich umelé podobizne hláv sme si mohli všimnúť v košíku pod gilotínou. Pracovné meno snímky bolo Herschel.
Rola kapitána Branda (Salazara) bola najskôr pridelená Christophovi Waltzovi, ale herec ponuku musel odmietnuť kvôli iným záležitostiam. Javier Bardem bol pre štúdio druhou voľbou, no a keď úlohu prijal, meno Brand sa zmenilo na Salazar, aby znelo viac stredomorsky a lepšie ladilo k Bardemovým španielskym koreňom.
Bardem trávil tri hodiny v maskérni, kým mu bol na tvár nanesený make-up. Jediným umelým elementom jeho vizáže boli digitálne dotvorené vlasy. Pre potreby CGI boli hercove prirodzené vlasy stiahnuté dozadu a tím vizážistov dozdobil Javierovu tvár bodkami, ktoré sa využili v post-produkcii.
Ak sa chcete pozrieť za oponu vizuálnych efektov, masiek či samotných lokácií, prečítajte si tento článok. Na záver prikladáme video z natáčania piateho dielu série v štýle spoza kamier.