Podľa odborníkov sú psy oveľa urážlivejšie ako vlci.
Prídu ti psy ako mierumilovné, priateľské a družné tvory? Toto všetko pre nich určite platí, pokiaľ ide o ich vzťahy s ľudskými majiteľmi. Avšak ako to vyzerá medzi psami a inými psami? Nie až tak kamarátsky.
V novej štúdii vedci pozorovali sociálne správanie sa vlkov a psov. Umelo vytvorili 4 svorky z každého druhu a umiestnili do nich dvoch až piatich jedincov. Potom pozorovali ich spoločenské interakcie a zamerali sa hlavne na agresívne prejavy, dominantné a submisívne správanie a ospravedlňovanie sa. Odborníkov totiž zaujímalo, či aj zviera dokáže povedať „prepáč" a odpustiť jeden druhému.
U vlkov to vyzeralo najhoršie s prejavmi agresivity. Došlo medzi nimi až ku 419 stretom a približne každú hodinu medzi nimi vznikal nový konflikt. 60 % z týchto nezhôd bolo skutočne veľmi agresívnych.
Naši domáci miláčikovia boli agresívni oveľa menej a vytvorilo sa medzi nimi iba 55 konfrontácií. Problémom však je, že až 86 % z nich bolo nebezpečných a dvaja jedinci museli byť zo štúdie dokonca vylúčení, pretože svoj temperament nezvládli.
Vlci boli takisto benevolentnejší a svojmu nepriateľovi po konflikte odpustilo až 42 %. Psy ale reagovali oveľa horšie a útočník sa s obeťou zmieril iba v 20 % prípadov. Zatiaľ čo vlci nemali taký problém s blízkosťou svojho oponenta, psy sa mu väčšinou vyhýbali oblúkom.
Ako je možné, že naši obľúbení chlpáči sa dokážu uraziť na život a na smrť a netúžia po uzmierení? Po tak dlhom čase domestikovania a prispôsobovania sa ľuďom už stratili zvieraciu mentalitu svorky.
Vlci sú na seba vzájomne odkázaní takmer po celý život. Lovia v skupinách, kŕmia sa spolu a pomáhajú si aj pri výchove mláďat.
Psy ale na ostatných psov nemusia byť nijako naviazané. Ich vzťah s človekom je pre prežitie oveľa kľúčovejší, a preto sa skôr ako k iným psom majú ku svojmu pánovi.