Alebo napríklad väčšina marockého tímu sa narodila a žila na európskom kontinente a nie v domovskej krajine.
Prebieha typický zápas majstrovstiev sveta v Rusku. Proti sebe nastúpilo Srbsko a Švajčiarsko. Prebieha 90. minúta a hráč v bielom drese so švajčiarskou vlajkou na hrudi strieľa gól, ktorý znamená víťazstvo pre Helvétov. Počas oslavy svojho zásahu sa rozbehne smerom k všadeprítomným fanúšikom balkánskeho súpera, prekríži si ruky a smeje sa im do očí, kričí a následne si dáva dolu dres. Pribieha za ním ďalší spoluhráč, rovnako si prekríži ruky a bujaro kričí na fanúšikov súpera. Nejeden neznalý fanúšik sa začudoval, čo sa to deje.
V spomenutom zápase skórovali za mužstvo Švajčiarska, horskej alpskej krajiny, dvaja hráči, menovite Granit Xhaka a Xherdan Shaqiri. Obaja nie sú etnickí Švajčiari. Narodili sa albánskym rodičom pochádzajúcim z Kosova. Obaja prijali ponuku reprezentovať Švajčiarsko, hoci podľa sedliackeho rozumu by mali reprezentovať Albánsko či Kosovo.
Prečo teda bujaro oslavovali a čo znázorňovali rukami? Albánskeho dvojhlavého orla nachádzajúceho sa na albánskej štátnej vlajke a znaku. Obaja hráči tak preukázali svoju etnicitu a národnú príslušnosť, jednoducho v návale emócií zo seba vydali to, čo mali na srdci. Bežný (nielen) slovenský fanúšik sa nad podobnými vecami pozastaví a pokrúti hlavou, či sú podobné "kríženia" v štátnych reprezentáciách vhodné. Reprezentačná úroveň by mala na medzinárodnom fóre poukazovať, predstaviť, odzrkadliť a ukázať stav športovcov priamo z rodnej hrudy.
No nie vždy, ako je možné spoznať z vyššie napísaných riadkov, to tak je. FIFA vo svojich pravidlách určuje podmienky reprezentovania hráčmi. Aké sú teda podmienky? Zoberme si to na príklade bežného hráča.
Ak hráč nastúpil v akejkoľvek vekovej kategórii za zväz určitej krajiny a odohral v jej drese hoci len minútu, už nesmie obliecť dres inej reprezentácie či zväzu. Ak chce spomenutý hráč teda nastúpiť za nejakú krajinu po prvýkrát, musí splniť viacero podmienok. Musí sa narodiť na území krajiny, jeho otec alebo mama sa narodili na území danej krajiny, jeho babka alebo dedko sa narodili na území danej krajiny, po dovŕšení 18. roku života musí v určitej etape žiť nepretržite 5 rokov na území danej krajiny (stačí, aby bola splnená jedna z nich). Výnimiek je málo. Buď sa musí ísť s požiadavkami na reprezentačné zmeny na sekretariát FIFA, poprípade je k dispozícii niekoľko typických situácií.
Poďme sa teda pozornejším okom pozrieť na 4 výbery hrajúce na súčasných MS 2018 v Rusku.
Švajčiarsko
Trénerom výberu je Vladimír Petkovič. Narodil sa v Sarajeve a je držiteľom bosniackeho, chorvátskeho a švajčiarskeho pasu.
Brankári - Roman Bürki, Yvon Mvogo (kamerunský pôvod) a Yann Sommer.
Obrancovia - Manuel Akanji (matka Švajčiarka, otec Nigérijčan), Johan Djourou (biologickí rodičia z Pobrežia slonoviny, adoptovala si ho Švajčiarka), Nico Elvedi, Michael Lang, Stephan Lichtsteiner, Jacques-Francois Moubandje (kamerunský pôvod), Ricardo Rodriguez (otec Španiel, matka Čilanka) a Fabian Schaer.
Stredopoliari - Valon Behrami (kosovský pôvod), Blerim Džemaili (albánsky pôvod), Gelson Fernandes (s matkou prišiel do Švajčiarska z Kapverd), Remo Freuler, Xherdan Shaqiri (kosovský pôvod), Granit Xhaka (kosovský pôvod), Denis Zakaria (jeden rodič z Konga, druhý z Južného Sudánu), Steven Zuber
Útočníci - Josip Drmić (chorvátsky pôvod), Breel Embolo (kamerunský pôvod), Mario Gavranović (bosniacky pôvod) a Haris Seferović (bosniacky pôvod).
Francúzsko
Trénerom výberu je Didier Deschamps.
Brankári - Alphonse Areola (filipínsky pôvod), Hugo Lloris, Steve Mandanda (konžský pôvod)
Obrancovia - Lucas Hernández (španielsky pôvod), Presnel Kimpembe (otec z Konga, matka z Haiti), Benjamin Mendy (pôvod z Pobrežia Slonoviny), Benjamin Pavard, Adil Rami (marocký pôvod, moslim), Djibril Sidibé (senegalský pôvod, moslim), Samuel Umtiti (kamerunský pôvod), Raphaël Varane (matka Franúzska, otec Francúz z ostrova Martinik, čo je tiež súčasť Francúzska)
Stredopoliari - Nabil Fekir (alžírsky pôvod, moslim), N'Golo Kanté (malijský pôvod, moslim), Blaise Matuidi (otec z Angoly, matka z Konga), Steven Nzonzi (konžský pôvod), Paul Pogba (guinejský pôvod, moslim), Corentin Tolisso (pôvod z Toga)
Útočníci - Ousmane Dembélé (matka senegalsko/mauritánskeho pôvodu, otec Malijčan, Olivier Giroud (polovične taliansky pôvod), Antoine Griezmann (nemecký pôvod), Thomas Lemar (guadeloupský pôvod, čo je francúzsky ostrov v Karibiku), Kylian Mbappé (otec z Kamerunu, matka Alžírčanka, moslim), Florian Thauvin.
Nemecko
Trénerom výberu je Joachim Löw.
Brankári - Manuel Neuer, Marc-André ter Stegen, Kevin Trapp
Obrancovia - Jérôme Boateng (matka Nemka, otec Ghančan), Matthias Ginter, Jonas Hector, Mats Hummels, Joshua Kimmich, Marvin Plattenhardt, Antonio Rüdiger (otec Nemec, matka zo Sierra Leone), Niklas Süle (priezvisko má maďarský pôvod),
Stredopoliari - Julian Brandt, Julina Draxler, Leon Goretzka (priezvisko má poľský pôvod), İlkay Gündoğan (turecký pôvod, moslim), Sami Khedira (otec z Tuniska, matka Nemka, moslim), Toni Kroos, Mesut Özil (turecký pôvod, moslim), Sebastian Rudy,
Útočníci - Mario Gómez (otec Španiel, matka Nemka), Thomas Müller, Marco Reus, Timo Werner
Maroko
Trénerom výberu je Hervé Renard, Francúz. Nižšie sa pozrieme, ktorí z hráčov sa narodili a žijú mimo Maroka, hoc ho aktuálne reprezentujú. A nie je ich málo.
Brankári - Yassine Bounou (Kanada), Munir Mohand Mohamedi (Španielsko), Ahmed Tagnaouti (Maroko)
Obrancovia - Medhi Benatia (Francúzsko), Nabil Dirar (Maroko), Achraf Hakimi (Španielsko), Manuel da Costa (Francúzsko), Hamza Mendyl (Maroko), Romain Saïss (Francúzsko),
Stredopoliari - Youssef Aït Bennasser (Francúzsko), Nordin Amrabat (Holandsko), Sofyan Amrabat (Holandsko), Younès Belhanda (Francúzsko), Mbark Boussoufa (Holandsko), Mehdi Carcela-González (Belgicko), Karim El Ahmadi (Holandsko), Fayçal Fajr (Francúzsko), Amine Harit (Francúzsko), Hakim Ziyech (Holandsko)
Útočníci - Aziz Bouhaddouz (Maroko), Khalid Boutaïb (Francúzsko), Ayoub El Kaabi (Maroko), Youssef En-Nesyri (Maroko)
Samozrejme, aj ďalšie reprezentácie majú vo svojich kádroch hráčov, ktorých pôvod by sa dal hľadať mimo ich krajiny. Ani Slovensko nie je výnimkou, hoci sme mali, resp. aktuálne máme vo výbere len Sekuliča.