Zatiaľ na ňu podľa WHO nie je vhodná liečba.
Žijeme vo svete, ktorý sa stále vo väčšom mení na virtuálnu realitu. Bez technológii sa už v dnešnej dobe nepohneme v práci a ani v našom voľnom čase. Preto je samozrejme nemysliteľné, že by sme s ich užívaním úplne prestali, no niektorí z nás si skutočne nevedia vymerať čas, ktorý je vhodný stráviť ich používaním.
Problém nastáva, ak si ľudia miesto času s priateľmi, rodinou či kolegami v práci, neustále vyberajú počítačové hry. Trávia pri nich toľko času, že to vážne naruší ich fungovanie v zamestnaní, začnú zanedbávať svoje vlastné potreby socializácie, prestanú sa zaujímať o rodinu, vzdelávanie a v konečnom dôsledku ohrozia aj svoje vlastné fyzické zdravie.
Podľa výskumu vedie prehnané hranie hier k zvýšeným rizikám vývoja depresie a úzkostných porúch u mladých ľudí. Taktiež prináša chronické bolesti svalov a chrbta z pričastého sedenia v rovnakej polohe a nedostatku fyzickej aktivity, problémy so zrakom či záchvaty u pacientov trpiacich epilepsiou. Vedci takisto zistili zjavnú spojitosť medzi závislosťou od video hier a obezitou.
Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne vyhlásila, že závislosť na video hrách je zaradená do najnovšej verzie Medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD-11).
Kritéria na diagnostikovanie podľa organizácie sú; neschopnosť kontrolovať svoje hráčske správanie do miery, že vážne ovplyvňuje iné každodenné aktivity a potláča iné záujmy. Správanie musí mať negatívny efekt na rodinný, spoločenský, pracovný/školský život a pretrvávať aspoň 12 mesiacov.
Vďaka tomu, že táto diagnóza je už oficiálne rozpoznaná Svetovou zdravotníckou organizáciu, odborníci môžu prevádzať lepšie financovaný a komplexnejší výskum problematiky. Poruchu už pred 5 rokmi uznala Americká organizácia psychiatrov, no pre jej nedostatočne podložený výskum, nedokázala pacientov liečiť s úplnou efektivitou.
"Rozviazali nám ruky v liečebných postupoch. Teraz už môžeme pomôcť pacientom a liečbu nechať preplácať," vyjadril sa psychiater Dr Petros Levounis pre New York Times.
Momentálne existujú odvykacie centrá iba v Amerike, Číne a Severnej Kórei, no v súvislosti s tým, že sa konečne ide o ozajstnú diagnózu, hráčska porucha sa bude môcť liečiť celosvetovo.