Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
11. júna 2018 o 14:03
Čas čítania 0:00
Sona O.

Za prívalové dažde na Slovensku môže globálne otepľovanie, potvrdili to aj klimatológovia

ZAUJÍMAVOSTI EKOLÓGIA KLIMATICKÁ ZMENA PRÍRODA
Uložiť Uložené

Možno si to už tušil, no počuť takúto informáciu priamo od odborníka zamrazí. Efekty globálneho otepľovania sú čoraz výraznejšie.

Minulý týždeň sa niesol v znamení extrémnych zrážok, ktoré viac pripomínali monzúnové dažde v Malajzii než letný dáždik v strednej Európe. V priebehu iba pár dní napršalo toľko zrážok, že sa vyrovnajú celomesačnému priemeru. Situácia bola najhoršia na západnom a južnom Slovensku, no cez víkend sa oblaky presunuli aj východnejšie. Takmer celá krajina si teda užíva nové obdobie letných dažďov, ktoré tvoria pohromu v uliciach a  vytápajú garáže aj podchody.

"V posledných rokoch sme mali len veľmi málo príležitostí vychutnať si pokojný a mierny dážď (krajinský dážď), ktorý by nás dokázal príjemne schladiť po teplom jarnom alebo horúcom letnom dni. Naopak, čoraz častejšie sme vo svojom okolí konfrontovaní s nebezpečenstvom extrémnych zrážok, ktorých krátkodobá intenzita (napr. v priebehu 15-30 min) častokrát presahuje fyzikálne možnosti efektívnej absorpcie zemského povrchu zadržať veľké objemy vody," hovoria klimatológovia SHMÚ

Za prívalové dažde na Slovensku môže globálne otepľovanie, potvrdili to aj klimatológovia
Zdroj: TASR
Za prívalové dažde na Slovensku môže globálne otepľovanie, potvrdili to aj klimatológovia
Zdroj: TASR

Táto situácia sa pritom netýka iba európskych krajín, ale celého sveta. Eskaluje už posledných 30 rokov. Za všetko vraj môže práve globálne otepľovanie, ktoré spôsobuje nárast vodnej pary v atmosfére. "Teória pritom uvádza, že teplejšia atmosféra, vyššia teplota povrchu oceánov a pevnín vedú nielen k vyššiemu výparu vody z ich povrchu, ale aj k schopnosti samotnej atmosféry zadržiavať väčšie množstvo vodnej pary," potvrdzuje SHMÚ.

Odporúčané
Telekom ide zelenou cestou: Od zbierania starých mobilov po výsadbu stromov Telekom ide zelenou cestou: Od zbierania starých mobilov po výsadbu stromov 3. decembra 2024 o 17:00

Úplne najhoršími sú pritom krátkodobé prívalové dažde a ich intenzita neustále rastie. Angličania tomuto javu hovoria aj "flash floods" a Slováci "bleskové povodne". 

Za prívalové dažde na Slovensku môže globálne otepľovanie, potvrdili to aj klimatológovia
Zdroj: TASR

Ani na našom území nejde o úplne nový jav. Jedna z najhorších situácií vôbec sa odohrala v roku 1998, kedy letné dažde zasiahli horné povodie Malej Svinky v Prešovskom kraji. Spŕška netrvala ani hodinu, no za krátky čas stihlo spadnúť až 100 mm zrážok. Tie spôsobili prívalovú vlnú vysokú až 4 metre, ktorá zaplavila obec Jarovnice. O život prišlo až 50 ľudí.

Momentálne to vyzerá tak, že situácia sa bude vplyvom globálneho otepľovania iba zhoršovať a my sa musíme pripraviť na čoraz extrémnejšie počasie, na  ktoré sme doteraz v našich končinách neboli zvyknutí. 

Domov
Zdieľať
Diskusia