Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 22. 5. 2019 meniny má Júlia, Juliana

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti
0
Tomáš Blahuta
9. jún 2018, 16:21

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

Za pomoci internetu sa snažia informovať ľudí čo najčastejšie o nepríjemných zmenách počasia.

Tomáš Blahuta
9. jún 2018, 16:21
Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)
Zdroj: Jozef Dovičin
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Búrková sezóna sa nám na Slovensku nemilosrdne rozbieha a nie je žiadnym tajomstvom, že pohľad z okna na blesky a hustý dážď milujú tisícky ľudí. Ak aj vy k nim patríte, určite by ste mali vedieť o stránke s názvom Severe Weather Slovakia - Nebezpečné javy a búrky na Slovensku. Nachádza sa na Facebooku a stojí za ňou partia chalanov denno-denne  prinášajúcich čo najčerstvejšie informácie o búrkach na našom území. Kto sú, aké používajú metódy, čo si myslia o vývoji počasia a čo chystajú do budúcna, sa dočítate v odstavcoch nižšie.

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

Ahojte chalani! V prvom rade sme radi, že ste pristúpili k rozhovoru, tak poďme rovno na vec. Mohli by ste sa na úvod predstaviť našim čitateľom?

Tomáš R.: Ahoj, tak moje meno je Tomáš Ralbovský, som zakladateľ stránky a úvod dám za všetkých. V krátkosti. Pôsobíme na nej spolu piati chalani. Pomáhajú mi ju režírovať ešte Tomáš (TB), Denis (DL), Jaro (JK) a náš čerstvý člen Michal (MM).

 

Čo vás podnietilo k tomu, aby ste založili stránku a venovali pomerne dosť času denne sledovaním vývojov a postupov búrok na našom území?

Tomáš R.: Stránku som založil 16. júna 2012, čiže o pár dní oslavujeme už 6. výročie. Dôvod bol jednoduchý a ten istý, ktorý je až doteraz. Ide nám o informovanie ľudí v reálnom čase a ich varovanie, hlavne v letných mesiacoch, kedy sa veľa z nich chodí kúpať k jazerám, na festivaly alebo putujú do prírody, na túry či opekačky a veľa podobného. Búrka je síce krásna, no zároveň aj nebezpečná. Vždy ma lákalo uloviť si blesk sám pre seba a všeobecne ma búrky fascinujú už dlho. Jednoducho ma robia šťastným.

 

Tomáš B.: Osobne si myslím, že sme jediní na Slovensku, kto má záujem ľudí včas varovať pred blížiacimi sa búrkami. Búrka ako taká nie je sranda a býva veľmi nebezpečná. Teraz sa nám rozbieha sezóna, čo je fajn a tešíme sa na to. Samotný výskyt búrok je často nepredvídateľný, takže ľudia, keď sa nás opýtajú, či ich mesto zasiahne búrka, často žiaľ nevieme odpovedať so 100% istotou. Keď už sme pri ľuďoch, prezradím aj takú príhodu, ktorá sa nám stala. Nedávno sa nás jeden pán pýtal, koľko krúp padne na jeho auto v danom meste, na čom sme sa samozrejme pousmiali a nekomentovali.

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

Ako dlho sa pozorovaním búrok zaoberáte?

Tomáš R.: Ako je vyššie spomenuté, už je to o chvíľu 6 rokov, takže nejde o krátku dobu, no ani dlhú. Iróniou je, že ako malý som sa búrok veľmi bál, lebo ma strašili, že ide po mňa zubatá, ale potom prišiel zlom a búrky sa stali mojou závislosťou.

 

Tomáš B.: Búrky ako také sledujem už 6 rokov, pričom pred 5 rokmi som začal s fotením, spočiatku len mobilom. Vtedy samozrejme fotky neboli príliš kvalitné, no časom som si povedal dosť a kúpil som si zrkadlovku, takže teraz už sú kvalitnejšie. Okrem pozorovania búrok sa venujem aj ich štúdiu. Vývoj búrok je z fyzikálneho hľadiska veľmi komplikovaný proces a jeho pochopeniu treba venovať určitý čas.

 

Denis L.: Búrky sledujem odmalička. Mal som 8 rokov, keď do môjho rodného mesta Trenčína prišlo niekoľko supercelárnych búrok. Vtedy napáchali nevídané škody. Nerozumel som im, ale fascinovalo ma na tom, že ako môže jedna búrka vyrvať niekoľko generácií starý strom aj s koreňmi. Predstavoval som si pod tým obrovskú silu a zamýšľal som sa, čo by to spravilo s človekom. Potom som objavil SHMÚ a radary, takže som vedel, kedy bude búrka a kedy nie, čo ma posunulo vpred. Neskôr som objavil spomenutú stránku, kde som prispel pár fotkami. Prišla mi ponuka, či by som nechcel byť administrátorom. Išiel som do toho a neľutujem

 

Jaro K.: Prakticky od svojich 12-13 rokov. Okrem iného sa venujem aj fotografovaniu, čiže rád fotím aj búrky.

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

Aké máte metódy? Sledujete radary, písané informácie alebo inak?

Tomáš B.: Ako som už hovoril v predošlom prípade, búrky ako také sú veľmi komplikovaný proces. Počas tvorby predpovedí sa riadim svojím najlepším vedomím a svedomím, pričom rozhodne nekopírujem cudzie stránky, ako to bohužiaľ podaktorí robia. Predtým, ako vôbec dám dokopy predpoveď, si pootváram viac ako 10 až 15 internetových stránok, aby bolo materiálu skutočne čo najviac. Za tie roky som si vytipoval niekoľko modelov, ktoré beriem do úvahy. Samotný proces tvorby predpovedí na búrky mi trvá od 30 do 40 minút, takže skutočne obrovské množstvo času. Nehovoriac o tom, že často vydávame aj viac ako 2 mapy a v zimnom období až 5 máp, čo je skutočne veľa. Okrem nich vydávame aj tzv. krátkodobé predpovede, či už okolo poludnia alebo večer, či je hrozba búrok aj v priebehu noci.

 

Denis L.: Sledujeme radary, rôzne modely či družice. Najspoľahlivejšie sú však radary schopné do kilometra presne určiť, kde je búrka, kde nie a kam má namierené. Kolega naakumuluje informácie vyplývajúce z modelov a ja ich prerobím do grafickej podoby. Následne vydávame mapu.

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

Keďže búrky sledujete už dlhé roky, určite by ste nám o tých „slovenských“ vedeli povedať viac. Vyskytuje sa ich z roka na rok u nás viac, sú intenzívnejšie alebo ako to na základe vašich pozorovaní vidíte vy?

Tomáš B.: Klíma sa mení na celom svete, o tom niet pochýb. Pamätám si zimy, kedy bol dlhodobejšie sneh aj v Podunajskej nížine, ale tomu už tak nie je. Viete, všetko so všetkým má súvis. Tým, že nenapadne dostatočné množstvo snehu v zime, má dôsledky na poľnohospodárstvo. Za normálnych okolností to fungovalo tak, že napadol sneh, a ten sa na jar pomaly rozpúšťal, vďaka čomu bolo dosť vlahy na poliach. Lenže teraz je to tak, že na začiatku jari nie je takmer žiaden sneh a teda vlaha na jar chýba. K tomu ak sa pridá stúpajúca priemerná teplota na Zemi, tak je automaticky aj väčší výpar a vznikajú suchá. Samozrejme majú vplyv aj na vznik búrok, pretože ak sa nemá čo vyparovať, tak nevznikajú ani oblaky. Nie všade na u nás to ale takto platí, pretože na strednom Slovensku sú prevažne hory udržiavajúce si vlhkosť a vďaka vyšším teplotám, ako je normál, dokáže vzduch obsiahnuť väčší objem vlhkosti, v dôsledku čoho sa vyskytujú aj intenzívnejšie búrky. 

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

Zoberme si, že by som bol bežným, no vášnivým slovenským nadšencov hromov, bleskov,... Kde by som mal bývať/žiť, aby som zažil búrky čo najčastejšie?

Tomáš B.: Vo všeobecnosti platí, že najčastejšie sa búrky tvoria v okolí hôr, čiže v našich podmienkach na strednom Slovensku. Darí sa im predovšetkým na juhu stredného Slovenska. Tu sa najčastejšie tvoria tzv. stacionárne búrky, resp. búrky z tepla schopné zotrvať na jednom mieste aj veľmi dlhý čas, v dôsledku čoho vznikajú lokálne povodne. Inými slovami, jednu dedinu môžu vytopiť a v susednej, o kilometer ďalej, môže byť sucho. Práve v obdobných prípadoch sa snažíme ľudí na Slovensku čo najskôr informovať a varovať, aby boli pripravení. Najhoršie sú práve nížiny, kde prevláda skôr suchšie počasie a búrky sa tam vyskytujú najčastejšie počas dní, kedy je silné výškové prúdenie, a tak postupujú naprieč nížinou. Môžem spomenúť príklad. Pamätám si, že raz sa búrka vytvorila krátko poobede kdesi v severovýchodnom Francúzsku a v pomerne silnom prúdení prešla niekoľko stoviek kilometrov a ja som ju bol fotiť okolo 4:00 ráno nasledujúceho dňa. Takže v prípade priaznivých podmienok sú búrky schopné prežiť na svojej púti aj niekoľko hodín a napáchať významné škody počas svojho putovania.

 

Keďže sú naozaj fascinujúce, máte nejaký malý sen spojený s touto oblasťou? Napríklad ja tiež ich mám rád a ak by som mal možnosť, hneď by som vybehol do USA a chcel zažiť niekoľko výjazdov „lovcov búrok“, vy nie?

Tomáš R.: Jeden môj najväčší sen je vidieť naživo tornádo. Osobne si myslím, že časom sa ho dočkáme aj na Slovensku, keďže nedávno bolo pri Viedni, ale tak postačí aj slabšie a niekde na poli a nie také, na aké sme zvyknutí z Ameriky.

 

Jaro K.: Mňa fascinujú tornáda, preto by som rád nejaké vyfotografoval.

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

Máte aj aktívnu skupinu, kde ľudia prispievajú so svojimi fotkami. Nájdu sa tam aj vynikajúce zábery. Môže tam prispieť každý?

Tomáš R.: Samozrejme, že áno. Skupinu sme založili hlavne preto, že nám veľa ľudí zasielalo perfektné fotky do správ a komentárov a pri určitom množstve uprostred búrkovej sezóny sa veľa z nich u nás stratilo a chceli sme, aby mali priestor sa so svojimi zábermi podeliť s ostatnými. Aj keď nie všetky snímky sú na profesionálnej úrovni, no  viem, aká je to radosť, keď zachytíte blesk. Zároveň si v skupine môžu vymieňať názory ohľadom spôsobu fotenia a ak sme zaneprázdnení, tak aj takýmto spôsobom si ľudia posúvajú informácie medzi sebou o pohybe a nebezpečnosti búrok.

 

Tomáš B.: Prispieť fotkou môže skutočne každý a my sme veľmi vďační za echo od fanúšikov v podobe fotiek, videí, ale aj rôznych reportov ako krúpy, lokálne záplavy, silný vietor alebo blízky úder blesku. Ľudia nám okrem fotiek oblakov, búrok alebo bleskov posielajú aj fotografie západov slnka, obrázkov z lietadiel (z výšky 12km), ale aj mnohé iné. My ich postupne zdieľame aj na našej stránke a v prípade búrok sú doplnené aj odborným popisom, pretože podľa môjho názoru, ak ľudia dokážu rozoznať „nezrážkový“ oblak od silného „búrkového“, tak im to môže zachrániť častokrát aj život. Búrky sa nesmú podceňovať a my radi často riskujeme pre každý záber.

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

A na záver, čo plánujete do budúcna?

Chceme byť tí, na ktorých sa ľudia obrátia, keď budú chcieť vedieť, či im hrozí nebezpečenstvo. Zároveň máme v hlave tvorbu aplikácie. Chceli by sme ňou ľudí odbremeniť od Facebooku, aby mali aktuálne informácie vždy pri sebe a naďalej ich chceme vzdelávať o búrkach, lebo aj keď sú krásne, aj keď je to nádherné divadlo na oblohe, stále sú nebezpečné, no zatiaľ to v hlave aj ostáva, keďže na vývoj treba peniaze a my zo stránky nemáme žiadny príjem a sponzor sa tiež ešte nenašiel.

 

Momentálne rozbiehame viacero projektov. Jedným z nich sú aj samotné predpovede. Okrem nich zbierame všetky údaje o krupobitiach vyskytujúcich sa na Slovensku, čo zhŕňame a vydávame aj v grafickej podobe – v mape. Ďalej chceme časom mať aj vlastnú detekciu bleskov. Do budúcna plánujeme určite zväčšovať našu komunitu, aby sme mohli väčšinu obyvateľov informovať o prípadných búrkach, tým zmierniť škody, možno dokonca zachrániť životy. Čo sa týka grafiky, myslím si, že sme na dobrej úrovni. Časom by sme chceli vlastnú webstránku.

 

Milujú búrky a hľadajú ich po celom Slovensku. Tornáda by sa nám čoskoro nemali vyhnúť (Rozhovor)

 

Slová na záver?

Týmto by sme sa aj radi poďakovali našim fanúšikom za podporu, za ich názory (či už pozitívne alebo negatívne), ich komentáre, fotky, jednoducho za každú jednu akciu, ktorú urobia na našej stránke.

 

Stránku môžete začať sledovať tu.

Ohodnoť článok
122
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.