Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
15. mája 2018 o 9:58
Čas čítania 0:00
Sona O.

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?

ZAUJÍMAVOSTI BRATISLAVA CESTOVNÝ RUCH SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Známa obrátená pyramída, domček na strome alebo Motýlí dom. Toto sú najčudnejšie stavby v Bratislave.

Aj keď je Bratislava iba malým mestom, na bizarnostiach sa v ňom určite nešetrí. Unikátne stavby sme si nevšimli len u nás na Slovenku, mnohé z nich skončili vo svetových rebríčkoch architektonických zaujímavostí. Tu je zoznam tých najčudnejších, aké môžeš v hlavnom meste navštíviť. 

UFO

Na jednom z najznámejších mostov v Bratislave nájdeš vyhliadkovú vežu sreštauráciou s príznačným názvom UFO. Skutočne totiž vyzerá ako lietajúci tanier, ktorý práve pristál na nosnej veži mostu. Už neraz sa právom dostal do svetových rebríčkov najdivnejších stavieb na zemeguli.

Nielen vyhliadka, ale aj most samotný patrí medzi top slovenskej architektúry. Keď sa začal v roku 1967 stavať, bol jediný svojho druhu na Slovensku a druhý na celom svete. Ide o závesný lanový most, ktorý visí na pylóne vysokom 84,6 metra. V roku 2001 bol vyhlásený za slovenskú stavbu storočia. 

Projekt Nového mostu je z dielne architektov Jozefa Lacka a Ladislava Kušníra. Stavba sa prvýkrát oficiálne otvorila v roku 1972.

Na vyhliadkovú vežu do výšky 95 metrov sa výťahom dostaneš za 45 sekúnd. Pri priaznivom počasí na teba čaká dohľad až do neuveriteľných 100 kilometrov. Reštaurácia sa nachádza o 10 metrov nižšie. 

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Jay Liu Wikimedia

 

Slovenský rozhlas

Obrátená pyramída Slovenského rozhlasu patrí od roku 1983 medzi dominanty mesta. Hoci projekt vznikol už v 60. rokoch minulého storočia, realizácie sa dočkal až o 16 rokov neskôr. Okrem priestorov pre zamestnancov RTVS sa tu nachádzajú aj nahrávacie štúdiá a vynikajúca koncertná sieň. Podobne ako Nový most, aj budova rozhlasu sa dočkala svojho architektonického uznania. Zvíťazila v kategórii Najlepšie spoločenské stavby. V decembri 2017 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.

Budova má po vrchol antény výšku 80 metrov a pozostáva z oceľovej konštrukcie. Pravidelne vysiela od 27. marca 1985

Pôvodne mal pritom Slovenský rozhlas vyzerať úplne inak. Súťaž vyhral Miloš Chorvát, no kvôli financiám sa nakoniec rozhodlo o budovaní druhého najlepšieho projektu z dielne architektov Svetka, Ďurkoviča a Kisslinga

Odporúčané
KVÍZ: Ukáž sa, ako dobre poznáš Slovensko. Len pravý expert trafí všetky mestá na tejto slepej mape KVÍZ: Ukáž sa, ako dobre poznáš Slovensko. Len pravý expert trafí všetky mestá na tejto slepej mape 12. decembra 2024 o 18:15

Možno si doteraz nevedel, že budovu v skutočnosti tvoria nie jedna, ale až dve pyramídy. Jedna, vonkajšia, je po obvode, jej stredom ide železobetónové jadro, v ňom sú schodiská a výťahy. Na ňom je zavesená druhá, vnútorná pyramída. Takéto zloženie stavby má skvelý odhlučňovací efekt

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Frettie Wikimedia

Televízna veža

Ďalšia stavba, ktorá nám pripomína silu bývalého komunistického režimu, je Televízna veža, v mestskej časti Nové Mesto, na Kamzíku

Už z diaľky patrí medzi dominanty mesta a pri príchode do Bratislavy je to jedna zo stavieb, čo je viditeľná ako prvá, a to takmer zo všetkých častí. Hrdo sa vypína na kopci nad hlavným mestom ako železobetónový symbol socializmu

Postavená bola v roku 1975 a je vysoká 194 metra, ide o najvyššiu vežu na Slovensku. Má tvar dvoch zrezaných ihlanov, z ktorých vyrastá vysielacia  anténa.

Podobne ako na Novom moste tu nájdeš rotujúcu reštauráciu s výhľadom na celú Bratislavu. Za vyhliadku neplatíš, no v rámci slušnosti si môžeš objednať kávu či minerálku. Odviezť sa sem musíš výťahom a pohľad si vychutnáš iba cez sklo, pretože vonku by tvoje zdravie mohlo ohroziť silné elektromagnetické vlnenie. Výťah nemá čísla, ale písmená od A po O.

Na vrchol veže sa dostaneš iba cez tunel a laminátový rebrík, ktorý ale nie je asi to pravé pre žiadneho klaustrofobika.

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Tower.com

Námestie slobody

Jedno z najväčších námestí v Bratislave má rozlohu 200 x 200 metrov a dominuje mu prazvláštna fontána Družba. Hoci patrí medzi architektonicky najzaujímavejšie oblasti v meste, revitalizácia zanedbaných priestorov začala až minulý rok.

Odporúčané
FOTO: Novostavba Nová Vajnorská má originálny vzhľad a perfektne dopĺňa zástavbu známej ulice. Čerešničkou je zelený vnútroblok FOTO: Novostavba Nová Vajnorská má originálny vzhľad a perfektne dopĺňa zástavbu známej ulice. Čerešničkou je zelený vnútroblok 8. decembra 2024 o 14:00

Družba je najväčšou fontánou v meste a už 11 rokov je nefunkčná. Jedinečný projekt z dielne Karola Lacka potrebuje na svoju opravu milión eur, tie sa žiaľ v štátnej pokladnici nenašli. 

Ak patríš medzi ľudí, ktorí zatiaľ neprišli na to, čo to tá kovová vec v strede vlastne je, ide o kvet lipy z nerezu s hmotnosťou 12 ton. Tento jemný kvietok stojí uprostred nádrže s priemerom 45 metrov

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Hyro84 Wikimedia

Modrý kostolík

Neprehliadnuteľná stavba v Starom meste spája Grösslingovu ulicu s Dostojevského radom. Postavená bola na začiatku 20. storočia maďarským architektom Ödönom Lechnerom. Ten chcel vytvoriť skutočne originálne dielo, ktoré by spájalo secesiu s ázijskými prvkami. Do veľkej miery sa mu to aj podarilo, aj keď od niekoľkých orientálnych plánov musel upustiť.

Kostolík sa mal stať mauzóleom pre dcéru uhorského kráľa Ondreja II., Alžbetu Uhorskú

Pôvodne slúžil na bohoslužby pre neďaleké gymnázium, teraz ho však využívajú ľudia zo širokého okolia.

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: LMih Wikimedia

Hotel Galéria (Motýlí dom)

Približne 5 minút chôdze od Hlavnej stanice, na Jaskovom ráde, môžeš navštíviť ďalšiu bizarnú budovu. Je ňou hotel Galéria. Spája v sebe hneď niekoľko architektonických štýlov a hýri avandgardnými farbami. Pôsobí takmer ako vystrihnuto z rozprávky či fantasy filmu a pozornosť na seba púta už pri prejazde vlakom zo západnej strany. Služby, ktoré hotel ponúka, sú orientované hlavne na umenie a zdravý životný štýl

Odporúčané
V Eurovea ožíva vianočná atmosféra. Čakajú ťa vianočné trhy, Mikuláš a rozdávanie poukážok do kina (PREHĽAD) V Eurovea ožíva vianočná atmosféra. Čakajú ťa vianočné trhy, Mikuláš a rozdávanie poukážok do kina (PREHĽAD) 6. decembra 2024 o 16:30

Hoci sa obyvatelia Bratislavy aj turisti líšia v názore na Motýlí dom a niektorí ho považujú skôr za hanbu architektúry, umiestnil sa na 45. mieste v zozname najunikátnejších stavieb sveta

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Hotel Galeria

Parník

V tomto prípade sa nejedná ani tak o stavbu ako takú, ale o kombináciu dvoch stavieb na rohu Dunajskej a Ulici 29. augusta. Výšková budova VÚB banky a nižšia administratívna stavba spolu totiž vytvárajú obraz, čo nápadne pripomína parník. Či to bol zámer architektov, alebo je to dielo náhody, ostáva záhadou, no Bratislavčania sa pri svojich prechádzkach mestom aspoň majú čím pokochať.

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Soňa O.

Domček na strome

Chcel si vždy stráviť noc v romantickom domčeku na strome? Svoj sen si môžeš splniť v jedinečnej lokalite na Kačíne v šesť metrovej výške v Kačínskej doline. Hoci sa stále nachádzaš v hlavnom meste, pri oddychu ťa nevyruší žiaden hluk áut a dokonca ani elektrina a internet, keďže v domčeku nie sú zavedené. Dostaneš sa tam buď autom a v cene ubytovania máš aj parkovanie, alebo pešou túrou po lese. Dovnútra vedie točité, drevené schodisko. Je to teda pravý hipisácky relax v korunách stromov. Ak ti vyhladne, k dispozícii máš aj ohnisko asi 50 metrov od domčeka.

Prespať tu môžu traja ľudia za cenu 100 eur za noc.

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: TASR

Kontajner Riviéra

Nová ekologická kaviareň v Karlovej Vsi nesie príznačný názov. Celá je totiž postavená z kontajnerov, no milovníkov dobrej kávy tým určite neodradí. Štýlová, priestranná a v príjemnom prostredí. Lokálnu kultúru podporuje nielen kvalitnými službami, ale aj slovenskou praženou kávou a galériou priamo na mieste. 

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Google maps

Pentagon

Táto stavba nie je ani tak zaujímavá, ale skôr povestná. Väčšina obyvateľov Bratislavy sa jej zďaleka vyhýba, no sú aj takí, ktorí tu musia žiť. Na dennom poriadku sú v Pentagone tvrdé drogy, bitky, výtržníctva, ale aj prostitúcia. "Vďaka" tejto stavbe má mestská časť Vrakuňa nie úplne ideálne meno a ten, kto si to môže dovoliť, sa od Pentagonu sťahuje čo najďalej. Je to ako samostatný vesmír, v ktorom zákony neplatia a všetko, čo je vonku zakázané, sa za múrmi obrovského panelového komplexu deje na dennom poriadku. 

Odporúčané
S výškou 168 metrov je Eurovea Tower najvyšším slovenským mrakodrapom. Pozri si exkluzívne zábery zo zákulisia jeho stavby S výškou 168 metrov je Eurovea Tower najvyšším slovenským mrakodrapom. Pozri si exkluzívne zábery zo zákulisia jeho stavby 2. decembra 2024 o 17:00

Postavený bol medzi rokmi 1970 - 72 a nájdeš tu až 450 bytových jednotiek. Jeho pôvodný účel bol ubytovňa pre stavbárov, podľa ktorého dostala názov ulica, kde sa dom nachádza. 

Rovnaké meno nesie aj ministerstvo obrany USA, pretože má päťuhlníkový tvar. Slovenský Pentagon síce tento geometrický tvar nemá, no počet budov, čo tvoria tento komplex, je presne päť.

Toto sú najzvláštnejšie stavby, ktoré môžeš v Bratislave vidieť. Poznáš ich aj ty?
Zdroj: Wizzard Wikimedia
Domov
Zdieľať
Diskusia