Na začiatku jari má bratislavská ZOO hneď 9 nových prírastkov.
Marec aj apríl boli pre ZOO v Bratislave skutočne plodnými mesiacmi. Narodilo sa tu až 9 nových mláďatiek a hoci ich návštevníci zatiaľ môžu obdivovať, väčšina z nich poputuje po dosiahnutí dospelosti do iných ZOO. Preto netreba zaháľať a zvieratká si môžeš ísť pozrieť už najbližší víkend.
Predposledný marcový deň prišla na svet samica zebry Chapmanovej. Dostala meno Kya, čo znamená nebeský diamant a jej mama Katie ju zatiaľ drží izolovanú od stáda, aby si zapamätala jej pruhy. Presne podľa nich sa totiž zebry poznávajú a sú pre nich jedinečné tak ako pre ľudí otlačky prstov. Možno si sa niekedy zamyslel nad tým, prečo majú zebry pruhy. Je to preto, aby oklamali nepriateľa, keď sa zebry zoskupia, ich pruhy vytvoria celistvý obraz a pre predátorov je potom ťažké vytypovať si jednotlivca v stáde.
Keď Kya dospeje, bude prevezená mimo mesta. "Keď podrastie, tak bude premiestnená do inej ZOO, aby nedošlo k príbuzenskému kríženiu s Viktorom," hovorí ZOO. Viktor je totiž jedným z mála samcov zebry v Bratislave a je aj otcom Kyi.
30.3 sa narodil baranček, o 4 dni na to ovečka a 9.4. ďalší baranček ovce domácej ouessantskej. Ide o špeciálny druh mini ovečiek, je najmenším na svete. "Keď mláďatká vyrastú, poputujú buď do iných ZOO alebo súkromných chovov," oznámila ZOO v Bratislave.
Začiatkom apríla pribudli aj dva nové prírastky Lemura kata, chovatelia zatiaľ pohlavie zvieratiek nepoznajú, no ich otcom je samec Viktor. Mláďatká majú dve rozdielne mamy. "Pri týchto zvieratách mávame odchovy pravidelne každý rok. Patria medzi zvieratá, ktoré sa pomerne dobre v ZOO rozmnožujú. Všetky jedince, takže aj tohtoročné nové prírastky budú následne po odrastení presunuté do iných ZOO na základe odporúčaní ESB koordinátorky," hovorí zoologická záhrada.
Lemury pochádzajú z Madagaskaru a nikde inde na svete sa nevyskytujú. Žijú v zmiešaných skupinách 5 - 30 jedincov a vedie ich dominantná samica. Po dosiahnutí dospelosti samci zo skupiny odchádzajú, zatiaľ čo samice zostávajú. Dorozumievajú sa chvostom, ten si samci otierajú o pachové žľazy a pri súboji o samicu sa nimi švihajú.
10.4. sa narodilo aj mláďa sitatungy západnej. Ani pri tomto zvieratku zatiaľ chovatelia neurčili pohlavie. Keď dospeje, bude premiestnené do inej ZOO. Samci sú zvyčajne sfarbení do hneda a na rozdiel od samíc majú rohy. Samice sú väčšinou ryšavé. Žijú hlavne v močiaroch, kde si zo suchej trávy robia hniezda.
Posledným prírastkom je mláďa najmenšej antilopy dikdik Kirkov. "Týmto zvieracím druhom sme obohatili kolekciu len minulý rok, kde pár dní po príchode samca s dvomi samicami sa nám narodilo mláďa – samica. Pohlavie tohtoročného mláďaťa zatiaľ nepoznáme."
Táto antilopa dosahuje výšku iba 35 cm a býva aktívna hlavne v noci. Pri kútikoch očí má žľazový otvor, do ktorého si strká steblá alebo malé halúzky, ktoré sa potrú sekrétom, čím si dikdik označí svoje teritórium. Má predĺžený pysk pretkaný tenkými cievami, v ktorých sa krv ochladzuje a slúži tak ako termoregulátor.