Naše súkromie na internete nikdy nebolo a ani nie je v bezpečí, a to aj keď nemáš účet na Facebooku. Sociálny gigant však tvrdí, že je to pre zlepšenie služieb.
Facebook čelil v posledných týždňoch a stále čelí veľkému nátlaku ľudí a tiež amerického kongresu. Na povrch vyšli naozaj smutné fakty o tom, čo všetko o nás najväčšia sociálna sieť vie a ešte horšie, ako s týmito dátami pracuje. Na vypočúvaní Marka Zuckerberga sa okrem iného spomenul aj tzv. Shadow Profile. Vďaka nemu sú schopní zbierať dáta o ľuďoch, ktorí nepoužívajú a ani nikdy predtým nepoužívali Facebook. Vo svojom blogu to potvrdil produktový riaditeľ David Baser. Snaží sa totiž ľudom objasniť všetko to, o čom doteraz ani len netušili. Ako to vlastne funguje?
Najčastejšie sa k tebe Facebook dostane pomocou tvojho známeho. Ak kamarát zdieľa svoj zoznam kontaktov a tvoje číslo je medzi nimi, vie si zistiť adresu, telefónne číslo, e-mailovú adresu a tiež vie, že sa s dotyčným známym poznáš. Potom ťa môže kamarát označiť na fotke alebo napísať status v súvislosti s tebou a Facebook má ďalšie info do kolekcie.
Existuje však aj iný spôsob, ako sa k tvojej aktivite webový gigant vie dostať. Facebookové konto alebo previazanosť medzi inými stránkami vidieť skoro všade. Vďaka vývojármi uloženému kódu môže prehliadač poslať Facebooku informácie, ako akú stránku prehliadate a tiež dátum aj čas návštevy, Na základe týchto dát ti Facebook vygeneruje unikátne cookies na tvoje identifikovanie. Pri získavaní dát je nápomocná aj služba Facebook Analytics a tá umožňuje vývojárom sledovať, čo presne na stránke robíš.
Podľa Facebooku zaznamenávajú tieto informácie, aby mohli zlepšovať ich produkty. Pravda je však taká, že vďaka zbieraniu informácií od nič netušiaceho anonymného používateľa bez facebookového účtu mu môžu ponúkať relevantné reklamy aj na cudzích weboch a v aplikáciách. Podľa jeho IP adresy totiž vie, aké sú asi jeho záujmy.