Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 28. 5. 2020 meniny má Viliam

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Sona O.
14. apríl 2018, 13:32
Čas čítania: 9:10
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Slovensko zachytáva v tých najlepších farbách. Vďaka svojmu cestovateľskému blogu sa však cíti ako turista vo vlastnej krajine

Nie je túra bez Štúra je cestovateľský projekt, ktorý pred rokom založil 28-ročný Rado. Dnes sa vďaka nemu cíti ako turista vo vlastne krajine, no Slovensko ukazuje v tom najlepšom svetle.

Sona O.
14. apríl 2018, 13:32
Čas čítania: 9:10
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rado si založil cestovateľský blog potom, čo sa vrátil zo zahraničia. Slovensko zachytáva v tých najlepších farbách, vďaka nemu budeš chcieť spoznávať svoju krajinu aj ty! V rozhovore nám prezradil jeho najobľúbenejšie miesta, tipy na turistiku aj najkrajšie zážitky.

 

Tvojmu účtu na Instagrame Nie_je_tura_bez_stura sa naozaj darí, kedy si začal s fotením?

Minulý rok v máji som si založil svoj cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra a aj môj profil na Instagrame som začal viac riešiť práve v tom čase. Takže tam niekde sa začalo aj fotenie, ktoré je súčasťou mojej práce a blogu.

 

 

Čo ťa pri práci najviac inšpiruje?

Pri mojej práci ma asi najviac inšpiruje to zistenie, že už sa nemôžem vyhovárať na zlého šéfa či nejakých kolegov. Odkedy fungujem tak, ako fungujem, je to všetko v mojich rukách. Miestami je to celkom strašidelné, ale o to viac motivujúce, pretože ak sa nesnažím ja sám, tak len tak ku mne práca či spolupráce neprídu. A tiež ma inšpiruje aj môj kamoš Ľudovít Štúr, ktorého odkaz sa snažím tak trošku prepájať aj s mojím blogom. Okrem iného bol podľa mňa aj veľkým motivátorom a počas svojho života toho dokázal naozaj veľa.

 

Aké sú tvoje najobľúbenejšie miesta na Slovensku?

Tých je už celkom dosť a ako sa poznám, tak predpokladám, že sa tento môj zoznam postupne ešte rozšíri. Okrem môjho obľúbeného Bardejova, kostolíka v Dražovciach či Kalvárie v Banskej Štiavnici patrí k mojim obľúbeným miestam aj obec Haluzice. V tejto malej obci žije niečo cez 60 obyvateľov, no nachádza sa tam hneď viacero parádnych miest ako Haluzická tiesňava, zrúcanina románskeho kostola či rozhľadňa.

 

 

Kde sa cítiš lepšie, v meste či v prírode?

Pri mojom štúrovaní po Slovensku sa snažím striedať tie známe turistické miesta práve s tými menej známymi. No zistil som, že ja nie som ten typ mainstreamového turistu. Viac ma bavia miesta, kde nie je milión ľudí, a tak si dané miesto viem viac užiť a vychutnať. A áno, príroda nesmie chýbať, nech už to znie akokoľvek klišé, tak tam viem totálne vypnúť a dobiť si baterky.

 

Aké je najfotogenickejšie miesto, ktoré si navštívil?

Tak to je celkom ťažká otázka. Ono je známych asi viac takých tých najfotogenickejších miest u nás na Slovensku a každý z nás by si asi vybral niečo iné. Pre mňa však majú v poslednom čase veľké čaro opustené kostolíky niekde mimo všetkého. Nedávno som objavil aj kostolík, ktorý je poslednou zachovalou spomienkou na obec Pominovec, ktorá bola zničená potopou ešte v stredoveku.

 

 

Kedy si začal s cestovaním?

Ako som už spomenul v úvode rozhovoru, tak s intenzívnym cestovaním som začal minulý rok, v čase, keď som si založil svoj cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra.

 

Čo v tebe prebudilo lásku k Slovensku?

Asi sa to u mňa tak viac prejavilo v období, keď som žil v zahraničí. Bol som takmer tri roky v Rakúsku. A tam som si uvedomil, že som naozaj hrdý na to, že som Slovák, lebo som sa tam stretol aj s ľuďmi, ktorí sa za to akosi hanbili... Napriek tomu, že som sa vo Viedni mal celkom dobre, pracoval som ako Junior manager v jednej reštike, vedel som, že toto nie je úplne to, čo som si vysníval. Preto som po pár mesiacoch rozmýšľania dal výpoveď, vrátil sa späť na Slovensko a stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine. Aj keď je trend úplne opačný a veľa mladých odchádza do zahraničia, ja som doma šťastný a mám to tu rád. Aj keď je to momentálne na Slovensku kadejaké, tak ja verím, že sa to zlepší.

 

 

Z akej časti pochádzaš?

Vyrástol som v malej dedinke Kluknava na Spiši. Od 18tky som začal žiť v Bratislave, potom Rakúsko a teraz som sa opäť vrátil do Bratislavy. Aj keď ma teší, že sa už nemusím nejako viazať na konkrétne miesto.

 

Aké sú tvoje tipy na skutočne dobrú fotografiu?

Ja sa nepokladám za nejakého profi fotografa, takže nejaké extra rady si asi ani netrúfam dávať. Mne osobne sa nepáčia veľmi fotky, na ktoré sa pozrieš a hneď na prvý pohľad vidieť, že prešli cez milión úprav a filtrov. Ja som za prirodzené fotky, a farby na nich. Čo sa týka Instagramu a fotiek tam, tak ja sa snažím dávať k fotkám aj nejaký vtipný a vlastný popisok, nič také na štýl wikipédie a tak. A aj popisok je pre mňa dôležitou súčasťou fotiek na Instáči.

 

Cestuješ sám?

Väčšinou cestujem sám. Toto sólo cestovanie mi vyhovuje hneď z viacerých dôvodov, okrem iného sa nemusím nikomu nejako prispôsobovať a aj keď som na nejakom mieste, nemusím byť nervózny z toho, že sa niekto za mojím chrbtom nudí a prešľapuje z miesta na miesto. Môžem si tak štúrovať vlastným tempom. Cestujem sám aj preto, že väčšinou to je počas pracovného týždňa, kedy je väčšina kamošov v práci. Ale nie je to tak vždy, niekedy idem s niekým z rodiny či s nejakým kamošom.

 

 

Využívaš vlaky, autobusy alebo auto? Čo preferuješ a aké máš skúsenosti s dopravou? Spomenieš si na najčudnejšiu príhodu, ktorá sa ti stala?

Keďže auto nemám, tak občas cestujem autobusmi, ale najviac vlakmi. S vlakmi som spokojný, pretože keď cestujem dlhšie, tak viem v pohode počas cesty pracovať, takže vlaky mi vyhovujú asi najviac. Nie je to síce nič šialené, ale ja mám také „šťastie“ na ľudí vo vlakoch a bez toho aby som bol nejako iniciatívny sa mi zvyknú prihovoriť. A tak som si počas ciest vypočul naozaj kadejaké príbehy. Či už to bol týpek, ktorý mi citoval z biblie alebo babka, ktorá mi vymenovala počas cesty asi všetky zľavy a akcie, ktoré na Slovensku existujú.

 

V ktorom kúte krajiny sú ľudia najpriateľskejší a naopak, kde sú najodmeranejší?

To je veľmi ťažká otázka. Nebol som zatiaľ úplne všade, takže si netrúfam nejako zovšeobecňovať. Ja však zastávam názor, že stále to záleží na konkrétnom človeku. Preto nemám napríklad rád tie reči Bratislava vs. východ a podobne.

 

Máš ambíciu cestovať po svete?

Pýtaš sa či sa chystám so Štúrom expandovať? :-) To zatiaľ neplánujem, ja som šťastný, že spoznávam a cestujem po Slovensku. No samozrejme aj ja mám cestovateľské sny aj v rámci zahraničia. Verím, že raz sa mi podarí pozrieť sa aj do Tokya, Thajska či Kalifornie.

 

 

O Slovákoch sa vie, že veľa pijú. Kde ti nalievali najviac?

Tu ťa sklamem a asi aj každého správneho Slováka, lebo ja nepijem vôbec alkohol, takže pre takýchto ľudí som po tejto vete nezaujímavý a na niektorých miestach divný ba až chorý.

 

Je nejaké miesto, ktoré vyslovene nemáš rád a už by si sa tam nevrátil?

Možno by som to až tak nehrotil, ale nejako nemusím kúpeľné mestá na Slovensku. Je tam síce veľa pekných budov, ale ja tam mám vždy pocit, že tam vidím len lekárov a ľudí v županoch a mám pocit, že sú tam všetci chorí. :D

 

Viem, že je to ťažké, ale skús si vybrať jeden záber, na ktorý si najviac hrdý.

Tak to je naozaj ťažké. V poslednom čase som mal veľmi dobré ohlasy na fotku zrúcaniny hradu Beckov. Tak vyberiem tú. Ale je možné, že ak by si sa ma spýtala túto otázku o taký mesiac, vybral by som inú fotku.

 

 

Aké lokality by si odporučil zahraničným turistom?

Ja by som im možno odporučil, aby skúsili aj miesta v jednotlivých regiónoch Slovenska. Pretože každý región je iný a jedinečný, a tak si vedia urobiť o Slovensku detailnejší obraz ako len cez Tatry a Bratislavu. Aj keď nevravím, že tam by sa nemali ísť pozrieť, ale máme tu toho ešte oveľa viac.

 

Aká je tvoja najhoršia cestovateľská skúsenosť?

Raz sa mi stalo, že som bol štúrovať v jednej väčšej dedine a pani, ktorá robila v informačnom stredisku, mi povedala, aby som tam ani nešiel, že sa mi to tam neoplatí. Tak ma to trošku prekvapilo a zarazilo, lebo práve ona je tým človekom, ktorý by mal to dané miesto „predať“. A na čom sa ja viem celkom rozčúliť, je to, keď si musím k vstupnému priplácať za fotenie či už v nejakom múzeu alebo kostole. Toto ma vie celkom dožrať, hlavne, keď je ten príplatok častokrát vyšší ako samotné vstupné.

 

Čomu sa okrem cestovania venuješ? Čím sa živíš?

Na začiatku, keď som začal s blogom, som žil z finančnej rezervy. Postupne sa mi však podarilo to, že okrem svojho blogu a cestovania sa venujem aj písaniu a copywritingu. Všetky spolupráce však riešim externou formou, aby som si vedel a mohol plánovať čas sám a byť si sám sebe pánom.

 

 

Ako si nachádzaš čas na cesty?

Tak ako som už spomenul, plánujem si vždy minimálne mesačný rozpis a plán práce a cestovania, takže si to viem upraviť podľa seba.

 

Máš nejaké rady ako začať s cestovaním? Poznáš nejaké low cost triky, ktoré by mohli mladí ľudia využiť?

Čo sa týka nejakých trikov, tak to zoberiem z pohľadu cestovania po Slovensku. Na cestovanie v zahraničí si netrúfam dávať nejaké tipy a rady. Ja sa snažím svojím blogom ukázať ľuďom, okrem iného, aj to, že cestovanie a dovolenka nemusia znamenať hneď pláž a more. Niekedy si stačí urobiť výlet do vedľajšieho mesta alebo dedinky a určite tam človek nájde niečo zaujímavé. Nejaké špeciálne low cost triky asi zatiaľ nemám. Ľudia by mali dať hlavne šancu aj Slovensku. Výhodou je už len to, že človek neminie tak veľa peňazí, nemusí riešiť žiadne letenky či poistenia. Aj keď je možno cestovanie autom pohodlnejšie, tak dať prednosť autobusu či vlaku. Ak je nejaký dobrodružnejší typ, tak môže skúsiť aj prespávanie pod holým nebom, a tak ho taký výlet naozaj nemusí stáť veľa.

 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.