V najbližších dňoch sa má rozhodnúť o budúcnosti jediného slovenského zástupcu v Kontinentálnej hokejovej lige. Kam sa uberá a do akej miery pozitívne ovplyvňuje slovenský hokej?
Začiatok marca a kmeňoví hráči HC Slovan Bratislava už majú po sezóne. Pravda, ak ešte nebudú pozvaní na reprezentačné akcie. Nevieme, či sa medzi ľuďmi nájde človek, ktorý by nesúhlasil s názorom, že končiaca sezóna bola pre belasých najhoršou od začiatku pôsobenia v KHL. Okrem samotného poklesu výkonnosti, s ktorou ruka v ruke klesla aj návštevnosť, klesá postupne aj úloha Slovákov v tomto tíme. S tým je, samozrejme, prepojená reprezentácia, ktorá z účasti slovenského klubu v nadnárodnej lige momentálne veľa neťaží.
Keď si chceme zodpovedať otázku, akým smerom sa Slovan uberá, treba si zosumarizovať jeho 6-ročné pôsobenie v KHL. Do play off sa dostal dvakrát. Hoci to možno niekto nazve úspechom, bilancia vo vyraďovacej časti je, žiaľ, 8 zápasov – 8 prehier. Navyše, v poslednej sezóne získal klub úplne najmenej bodov za svoje krátke pôsobenie v lige.
Graf znázorňujúci, koľko % z možných bodov získal Slovan do tabuľky.
Počet Slovákov tiež za 6 rokov poriadne klesol. Pamätáte si, ako Slovan na začiatku ťahali Janus, Šatan, Miklík, či Libor Hudáček? Zatiaľ, čo v prvom ročníku bolo 83 % kádra zloženého zo slovenských hokejistov, v tejto to bolo už iba 51 percent. Týmto trendom sa však uberá aj naša domáca liga, čo zrejme tiež nie je na prospech...
Nostalgické obrázky z čias veľkej rivality medzi HC Slovan a HC Košice
V každom neruskom tíme KHL majú domáci hráči väčšie zastúpenie (samozrejme, okrem čínskeho klubu Kunlun Red Star). Navyše, kvalita je v úzadí. Polovičku tímu síce tvoria Slováci, dohromady „generujú“ iba niečo vyše tretinu kanadských bodov celého mužstva. Okrem toho, brankár zo Slovenska nechytal v Slovane súťažný zápas už dlhé tri roky!
Hokejovým fanúšikom asi netreba vysvetľovať štatistiku „kanadské body na zápas“. Rýchla ilustrácia – v prvej sezóne mali Slováci 0,3 bodu, v každej ďalšej to bolo menej, až po terajšiu, kde to bolo 0,19 bodu na zápas.
Graf znázorňujúci štatistiku "bodu na zápas" jednoznačne ukazuje, že ťahúňmi Slovana sú už dlhšie hráči spoza Moravy a Atlantiku
Problém slovenských hokejových klubov je v poslednej dobe aj to, že zostavy šijú horúcou ihlou na poslednú chvíľu. Táto rozšírená choroba našich klubov spôsobuje, že hráči stále viac migrujú naprieč hokejovou mapou a vytvoriť súdržnú a zohratú partiu je stále väčší problém. V bratislavskom klube boli túto sezónu iba desiati hráči, ktorí sa v kádri nachádzali aj v sezóne predošlej. V tíme lotyšského či bieloruského zástupcu v KHL bolo takýchto hráčov tento rok dvadsať. Dokonca, aj po odchode Slovana zo slovenskej ligy v tíme ostalo viac hráčov ako po predošlej sezóne. A to vtedy, pred šiestimi rokmi, bola prestavba tímu žiaduca.
Najviac bude asi ľudí zaujímať, ako z toho ťaží naša reprezentácia. V prvom roku pôsobenia Slovana v KHL odohrali slovanisti viac než 40 % zápasov Slovenska. Minulú sezónu to bolo 15 %. A túto? To si budeme môcť vypočítať až v máji po majstrovstvách sveta, ale vysoké číslo to zrejme nebude. Ani na olympiáde sa toto percento nemohlo zdvihnúť, ale to už je iný (a tiež kontroverzný) príbeh.
Prvá sezóna spôsobila skutočný boom, kde nebola núdza o podobné obrázky
Ku spomínanej návštevnosti len v krátkosti – klesla takmer na 75 % (z kapacity 10055), čo okamžite evokuje, že pravidelne vypredané už tak často nebýva. Netreba ale zabúdať, že napriek poklesu má štadión Ondreja Nepelu v rámci druhej najlepšej ligy sveta stále vynikajúce čísla.
Graf návštevnosti.
Čo dodať na záver? Klub, ktorý (hoc aj z nenávisti k nemu) lákal ľudí na slovenské štadióny, momentálne zrovna dobré meno slovenskému hokeju nerobí. Áno, odchod do KHL bol možno logickým vyústením. A pri klesajúcej kvalite nášho hokeja nám teraz môže pomáhať podobne ako Bielorusom, Lotyšom a Kazachom.
Prvé sezóny prinášali aj vysokú kvalitu, divácky záujem a tiež profit pre reprezentáciu (úplne prvý ročník bol ukážkový). To je však už minulosť... A minulosťou je už pre Slovan bohužiaľ aj aktuálna sezóna. Otázka teraz znie – aká bude jeho budúcnosť?
Najkrajším gólom tohto ročníka KHL sa stala táto parádička Borisa Sádeckého. Budeme ešte svedkami niečoho podobného v drese Slovana v KHL?