Drogové aféry priamo korešpondujú so zmenami v hudbe od The Beatles.
The Beatles sú bez akýchkoľvek pochýb jednou z najlegendárnejších hudobných skupín, ktoré kedy chodili po zemskom povrchu. Ich jedinečný rockový štýl prelomil inak hudobne menej výrazné 50. roky. Viacero vrcholových albumov kapelu nezabudnuteľne zapísalo do pamäti každého človeka. Meno skupiny sa však asociuje aj s menej lichotivými prívlastkami. Divoké prostredie britských klubov 60. rokov The Beatles automaticky spájajú s požívaním drog a samotní členovia sa tomuto obvineniu ani veľmi nebránili.
Najnovšie analýzy však hovoria o tom, že bez podpory nezákonných látok by to The Beatles nikdy nedotiahli tak ďaleko a možno by skončili len ako menej významná skupina známa akurát tak pre svoj neúspešný pokus o reformu aktuálne trendy hudobného štýlu. Skupina analytikov sa totiž v knihe Riding So High: The Beatles and Drugs odvoláva na prepracované výskumy hovoriace o pozitívnom vplyve drog na ľudský organizmus.
John Lennon, Ringo Starr, George Harrison a Paul McCartney podľa analýz až príliš často prekvapili svet gigantickými hudobnými počinmi len krátku dobu po tom, čo médiá opäť zdokumentovali ich drogové aféry. Či už išlo o marihuanu, metamfetamín alebo rafinovanejšie kúsky ako kvaludy, LSD či benzedrín, viacero expertov tvrdí, že posuny v ich hudobnej kariére priamo korešpondujú s drogovými výbuchmi kapely.
Ako príklad sa v knihe uvádza napríklad ich prvá noc s marihuanou v roku 1964, na ktorú ich naviedol Bob Dylan. Tempo ich hudby následne spomalilo, songy väčšmi reflektovali skutočnosť a mnoho ráz sa dokonca zameriavali aj na autobiografiu samotných hudobníkov.