Aj obyčajná štatistika môže byť zaujímavá.
Je fascinujúce pozorovať jedinečnosť a rozmanitosť ľudského organizmu. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, ako veľmi ste výnimoční zo štatistického hľadiska? Či už ste so svojím vzhľadom spokojní alebo nie, nikto vám nemôže odoprieť “originalitu”, ktorá sa už našťastie dnes dá v mnohých smeroch ľahko vyčísliť.
Pozrime sa teda na niekoľko vzhľadových čŕt, ktoré sá v globálnom merítku neobjavujú príliš často, čím dodávajú človeku určitý status výnimočnosti. Týmto článkom rozhodne nechceme nikoho dehonestovať či inak uraziť, jeho účel je čisto informačný.
Pehy (1 - 5 %)
Odhadnúť, aké veľké percento populácie má pokožku pokrytú miestami s vyšším obsahom melanínu, teda pigmentového proteínu zodpovedného za farbu vlasov, očí a pokožky, je neľahká úloha, ktorej výsledky sa stále pohybujú len a iba v orientačných číslach. V priemere sa však odhaduje, že tento zdraviu-neškodný symbol krásy vlastní približne 1 až 5 % ľudskej populácie. Príčina nerovnomernej tvorby pigmentu po tele je doposiaľ neznáma, vedci však vedia, že za vznikom pieh stojí gén MC1R, ktorý "diktuje" jednotlivým bunkám koľko pigmentového proteínu majú vytvoriť. Nerovnomerným vytváraním pigmentu sa tak formujú zhluky tkaniva s výraznejším zafarbením.
Ryšavé vlasy (1 - 2 %)
Veda už dávnejšie zistila, že ryšavé vlasy úzko súvisia s výskytom pieh, minimálne, čo sa týka génu MC1R zodpovedajúceho za ich vznik. Jeho mutáciou možno ovplyvniť nielen tvorbu pieh či svetlú farbu vlasov, ale dokonca i svetlú farbu očí. Vedeli ste, že najväčší pomer pehavých, respektíve ryšavých ľudí sa nachádza v Spojenom kráľovstve a Írsku? Tvoria až 10 % populácie krajiny.
Druhým zaujímavým poznatkom je štúdia, ktorá ukázala, že táto skupina ľudí reaguje odlišne na vonkajšie podnety, konkrétne to znamená vyššiu citlivosť na chlad, nižšiu citlivosť voči podkožne podávaným anestetikám a zároveň vyššiu odolnosť voči bodavej bolesti pokožky. Pri vyvolávaní bolesti injekčným aplikovaním kapsaicínu, aktívnej látky z čili, sa jasne preukázala nadpriemerná imunita. Vysvetlenia týchto pozorovaní sú opäť neznáme, predpokladá sa však, že gén MC1R určitým spôsobom ovplyvňuje centrálne funkcie mozgu.
Posledným zaujímavým postrehom je, že ryšaví či pehaví ľudia sú do tváre o čosi mladší než ostatní, približne o celé 2 roky. Za týmto tvrdením stojí štúdia, v ktorej respondenti odhadovali fyzický vek až 2 700 rôznych osôb, čo je aspoň z malej časti relevantná vzorka.
Zelené oči (1 - 2 %)
Zo všetkých farebných možností je zelená tou najmenej frekventovanou farbou dúhovky, pričom skutočne výrazný zelený odtieň má iba zlomok obyvateľstva. Vo väčšine prípadov máme akúsi kombináciu viacerých jemných odtieňov zelenej vrátane orieškovej farby. Tak ako v prípade ryšavých vlasov a pehavej pokožky, aj nezvyčajné tóny dúhovky súvisia s vyššie spomínaným génom spolu s 15 ďalšími génmi. A hoci sa farba očí dá ľahko zdediť, nie je vylúčené, že oči vášho potomka nebudú mať s tými vašimi nič spoločné. Medzi vzácne farby taktiež patrí červená, ktorá sa objavuje u ľudí trpiacich vzácnym albinizmom.

Väčší počet zubov (1 - 4 %)
Štandardný počet mliečnych zubov je 20, zatiaľ, čo v priebehu dospievania nám organizmus zaobstará 32 plnohodnotných zubov vrátane posledných osmičiek, takzvaných zubov múdrosti. Ak ste si v ústach napočítali čo i len o jeden zub naviac, vedzte, že máte anomáliu chrupu zvanú hyperodoncia. Vyskytuje sa pri 2,5 percentách populácie s pomerom mužov a žien 2:1. Vo väčšine prípadov ide len o jeden, prípadne dva extra zuby, avšak objavili sa prípady, kedy bolo prebytočných zubov až neuveriteľných 30 kusov.
Vlastniť jeden či dva zuby naviac môže, ale nemusí spôsobovať rôzne komplikácie. Medzi najznámejšie však patrí obtiažne prežúvanie, nedokonalá hygiena zubov (extra zub fyzicky bráni dostať sa do všetkých medzizubných priestorov) a v krajnom prípade i tvorba cýst a tumorov.

Väčší počet bradaviek (5 %)
Možno ste to nečakali, no tretiu bradavku má skutočne každý 20-ty obyvateľ tejto planéty. Vyskytuje sa predovšetkým na prednej časti tela kdesi na dráhe od podpazušného priestoru až po genitálie a častokrát sa môže podobať na bežné materské znamienko alebo bradavicu. Nevylučuje sa však, že sa objaví i na inej časti tela. Jej veľkosť zvykne byť o čosi menšia, v niektorých prípadoch sa ale tvarom aj veľkosťou nijako nelíši od klasickej bradavky. Existuje až 6 rôznych kategórií, podľa ktorých možno určiť, o akú tretiu bradavku vlastne ide. Závisia od veľkosti, tvaru a typu okolitého tkaniva. Niekedy býva táto anomália dedičnou vlastnosťou.
Je zaujímavé, že pokiaľ je v prípade ženy tretia bradavka spojená s mliečnou žľazou, môže produkovať a uvoľňovať menší objem materského mlieka. Nemusíte sa však ničoho obávať. Doposiaľ nebolo nijako preukázané, žeby prítomnosť extra bradavky súvisela so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka.

Vitiligo (0,5 - 2 %)
Spomedzi všetkých abnormalít v našom článku je práve táto najvzácnejšia. Vitiligo alebo inak povedané porucha pigmentácie má za následok vytváranie ložísk s výrazne bielou pokožkou. Pigmentové bunky (melanocyty) postupne odumierajú, čím sa z pokožky vytráca kožné farbivo-proteín (melanín). Najčastejšie ich nájdeme v podpazuší, na tvári či rukách a v oblasti genitálií. Vitiligo sa radí medzi autoimunitné ochorenia, no našťastie majiteľom nespôsobuje takmer žiadne zdravotné komplikácie, okrem zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie.
Vedci sa v stanovení príčiny vzniku rôznia. Spúšťačom podľa nich môže byť dedičnosť, avšak niektoré teórie hovoria o vystavení sa veľmi emocionálnej a stresovej situácii. Momentálne neexistuje žiadna zaručená liečba Vitiliga, hoci sa jeho symptómy dajú v niektorých prípadoch dostatočne minimalizovať. Lekári odporúčajú viesť zdravý životný štýl a veľkú úspešnosť má i liečba svetlom - ultrafialovým žiarením. Ochorenie nie je prenosné a najmä vo svete modelingu sa stalo viac než populárne. K všeobecnému rozšíreniu povedomia o Vitiligu nedobrovoľne prispel i zosnulý kráľ popu - Michael Jackson.
Je komplikované vyhnúť sa zvyčajným klišé záverom, no jedno malé si predsa len neodpustíme. Nech už ste vo vašich očiach akokoľvek dokonalý/á či nedokonalý/á, stále ste výnimočnou a jedinečnou osobou.