Obyvateľom niektorých národov sa chce v práci tráviť čoraz menej času.
Pri tom, aké sú alebo nie sú jednotlivé národy pracovité, často panujú predsudky. Ľudia z krajín s príjemnejšou klímou sú podľa nich lenivejší, čo však vyvracia rebríček najpracovitejších národov sveta. Do rebríčka v rámci správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa dostalo i Slovensko. Veľa krajín sme nechali za sebou, no predbehli nás hneď dvaja naši susedia.
Zo správy OECD vyplýva, že v niektorých krajinách priemerný ročný počet odpracovaných hodín klesá. Pri pohľade na to, koľko hodín týždenne stačí odpracovať obyvateľom niektorých krajín, napríklad Nemcom, možno závidieť. Ľudia tam totiž pracujú kratšie, no na životnú úroveň sa sťažovať nemôžu.
Podľa rebríčka OECD je najpracovitejším národnom na svete Mexiko. Za rok tam ľudia odpracujú v priemere 2 255 hodín, takže týždenne odrobí priemerný Mexičan 43 hodín. Hneď za Mexikom je pracovitá Kostarika s 2 212 odpracovanými hodinami za rok. Zaujímavosťou je, že v prvej päťke za ocitlo Grécko (4. miesto), keďže o jeho obyvateľoch sa zvykne hovoriť, že sú leniví. Ročne však strávia priemerne v práci 2 035 hodín. Na treťom mieste skončila Južná Kórea (2 069 hodín) a na piatom mieste Čile (1 974 hodín).
Slovensko sa do prvej desiatky najpracovitejších národov na svete nedostalo, no uzatvára prvú dvadsiatku. U nás sa podľa OECD pracuje v priemere za rok 1 740 hodín, čiže 33 hodín týždenne. Pritom ešte pred piatimi rokmi bolo Slovensko desiatou najpracovitejšou krajinou na svete s priemerným počtom 1 749 hodín za rok. Z našich susedov trávia čas v práci dlhšie Poliaci (7. miesto, 1 928 hodín) i Česi (17. miesto, 1770 hodín). Najviac sa „flákajú“ Nemci na 38. mieste, ktorí ročne odpracujú len 1 363 hodín, čiže za týždeň 26 hodín.