Na Stanforde vyvinuli mimoriadne užitočný program s umelou inteligenciou.
Množstvo ľudí zomiera na vážne ochorenia v nemocnici namiesto toho, aby svoje posledné týždne či dni prežili v pohodlí vlastného domova. Výskumníci zo Stanfordskej univerzity preto rozmýšľali nad tým, ako by mohli zlepšiť predpovedanie zdravotného stavu jednotlivých pacientov privezených do nemocnice a nakoniec vymysleli fascinujúci spôsob, pomocou ktorého dokážu doslova predpovedať, kedy zomrieš.
Stanfordskí výskumníci na to použili umelú inteligenciu, ktorej nechali preskúmať zdravotné záznamy viac ako 2 miliónov ľudí s rôznymi diagnózami a vývojmi ochorení, a tak sa umelá inteligencia naučila pomocou svojho algoritmu špecificky vnímať a spájať jednotlivé symptómy s posunom v diagnóze. Výskumníci zatiaľ tvrdia, že umelá inteligencia dokáže približné obdobie smrti pacientov predpovedať s 90 percentnou presnosťou, ale samozrejme program nie je dokonalý a výskumníci našli aj jednu základnú chybu.
Zatiaľ nedokázali zistiť, aké všetky faktory vníma umelá inteligencia pri vytváraní konkrétnych predpovedí, ale nemalo by to predstavovať väčší problém, pretože predpovede samotné sú založené výlučne na veľkom množstve zdravotných záznamov. Program by mal výrazne pomôcť opatrovateľom a rodinným príslušníkom v tom, kedy treba svojich smrteľne chorých blízkych previezť do domáceho prostredia, alebo sa s nimi porozprávať o dôležitých záležitostiach ešte pred úmrtím. A koniec koncov, umelú inteligenciu možno niektorí pacienti aj odmietnu, pretože život je predsa zaujímavejší, ak človek nevie, kedy sa skončí.
Stanford Medical AI Can Predict When Patients Will Die https://t.co/gePJH3wBjl pic.twitter.com/cFHto5GDva
— United Herald (@unitedheraldorg) 20. ledna 2018