Pokrok k lepšiemu alebo horšiemu? V prípade vylepšenia môže mať nová vymoženosť široké využitie.
Kedysi sme boli presvedčení, že nám "do hlavy" nikto nevidí. Myslenie, resp. čo si myslíme, by mala byť jedna z vecí, ktoré o nás nikto cudzí nezistí. Žiaľ, z Japonska prichádza zariadenie spôsobujúce minimálne neistotu v spomenutom vyhlásení. Predstavte si, že sa odstrihnete od okolitého sveta, zahľadíte sa do bielej steny a začnete myslieť na rôzne veci. Zrazu vám však človek, nachádzajúci sa neďaleko, začne hovoriť, nad čím premýšľate. Nie, nejde o fikciu zo sci-fi filmu odohrávajúceho sa v roku 2222, ale realitu dnešných dní.
Práve japonskí vedci z Kjótskej univerzity pod vedením profesora Yukiyasu Kamitaniho dali dokopy zariadenie, ktoré vďaka zachytávaniu elektrických signálov vášho mozgu dokáže vytvoriť obraz toho, čo si predstavujete. Využíva sa pritom neurónová sieť a funkčná magnetická rezonancia mapujúca mozgovú odozvu. Vďaka správnej kombinácii jednotlivých faktorov tak dokázali zistiť, čo ľudia vidia vo svojej mysli. A nevyšli im len triviálne machule štvorcov, obdĺžnikov a iných tvarov bez hlbšieho významu, ale realistické obrazy rovnajúce sa skutočnosti.
Dobrovoľníci dostali za úlohu pozorne sa pozerať ne jednotlivé obrázky zvierat, počas čoho im boli merané hodnoty krvi a mozgovej aktivity. Predostreli im 50 obrázkov a vo väčšine prípadov vyšla až strašidelná podobnosť. Samozrejme, podobný výskum je ešte len v plienkach a odborníkov dostáva do veľkých očakávaní, pretože v budúcnosti môžeme očakávať jeho vylepšenie. Zatiaľ však vidieť, že už v roku 2018 dokáže ľudstvo robiť ďalšie zázraky, o ktorých sa našim predkom ani len nesnívalo. Ešte pár rokov a budeme si asi nahrávať aj vlastné sny...
Objavili sa už aj špekulácie o možnom využití v budúcnosti, no je ešte predčasné hovoriť o akýchkoľvek možnostiach, keď je výskum ešte len na začiatku.