Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. decembra 2017, 10:02
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Slováci pijú naozaj úctyhodné množstvo alkoholu. Vo svete patríme na popredné priečky

ZAUJÍMAVOSTI ALKOHOL SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Na Rusov však stále nemáme.

Takmer každý z nás v posledných dňoch absolvoval okružné trasy po všetkých možných známych, kde sme sa pohostili úžasným jedlom, sladkosťami, zákuskami a pravdepodobne aj niekoľkými prípitkami. Na tom samozrejme nie je nič zlé a keďže čas strávený s rodinou je stopercentne nenahraditeľný, určite sa oplatí vyrobiť niekoľko nezabudnuteľných zážitkov.

Niekedy máme pocit, že popíjanie alkoholu by na Slovensku mohlo byť aj národným športom, keďže má fanúšikov minimálne porovnateľne s hokejom. Pokiaľ sa však pozrieme na unikátnu interaktívnu mapu od Louisa Alexandra Dorého vychádzajúcu z dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), nie sme na tom vôbec až tak zle.

Uvedená mapka ukazuje priemernú ročnú spotrebu vykalkulovanú z obdobia medzi rokmi 2010 a 2014. Držiac v mysli fakt, že sa odvtedy slovenská nátura veľmi nezmenila, môžeme bezpečne povedať, že za rok skonzumuje priemerný Slovák 13 litrov čistého alkoholu. Česi sú na tom podobne.

Aj napriek tomu, že ide o naozaj solídny výkon, v Európe nám ani zďaleka nepatrí prvenstvo, ktorým sa chvália Bielorusi s číslom 17,5 litra. Svetový priemer sa pritom pohybuje na čísle 6,22 litrov čistého alkoholu. Medzi najtriezvejšie krajiny patria, samozrejme, tie vyznávajúce islam.

Domov
Zdieľať
Diskusia