Svetová zdravotnícka organizácia vydala dôležité oznámenie.
Mesiace výskumov a diskusií sa skončili a Svetová zdravotnícka organizácia vydala dlho očakávanú správu, ktorá zaujímala nielen jednotlivcov a aktivistické skupiny, ale aj samotné štáty po celom svete. Rešpektovaná organizácia sa zaoberala medicínskou marihuanou, konkrétne zložkou so skratkou CBD, a teda kanabidiolom, a po zhromaždení dostatočného množstva vedeckých podkladov vyhlásila, že medicínska marihuana nepredstavuje pre verejnosť žiadne zdravotné riziko a jej predpisovanie by nemalo byť nijak obmedzované. WHO vo zverejnených záveroch podčiarklo fakt, že kanabidiol neohrozuje ľudí tým, že by si naň vytvárali závislosť, a tak je účinnou liečbou pri epilepsii a utišujúco pôsobí aj pri rôznych ďalších druhoch záchvatov.
Organizácia plánuje na budúci rok rozsiahlejšiu analýzu celej marihuany a nie len konkrétnej zložky najviac využívanej v medicínskej marihuane, takže ľady sa možno prelomia ešte silnejšie, ale už samotné vyhlásenie, že medicínska marihuana nepredstavuje žiadne zdravotné riziko znamená dobrý stavebný základ pre nové iniciatívy v krajinách, kde ju ešte lekári predpisovať nemôžu. Keby sa pritom WHO rozhodlo označiť kanabidiol, a teda CBD, za nebezpečnú látku ohrozujúcu ľudské zdravie napríklad potenciálnym vznikom závilosti, predpisovanie medicínskej marihuany po celom svete by mohlo začať stagnovať a pravdepodobne aj prestať. Okrem medicínskej marihuany sa správa Svetovej zdravotníckej organizácie zaujímala aj fentanyl, pri ktorom odporúča zavedenie prísnych regulácií, keďže droga momentálne spôsobuje veľké problémy najmä v Spojených štátoch amerických.
Medical #marijuana has NO public health risks, #WHO declares. #SAPARLI #CBD #Palliative https://t.co/fD7RYKQGS7 via @MailOnline
— Marijuana (@marijuanacomau) 13. prosince 2017