Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. decembra 2017, 10:18
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Medicínska marihuana nepredstavuje pre ľudí žiadne riziko, vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia. Tabu sa konečne prelomilo

ZAUJÍMAVOSTI MARIHUANA
Uložiť Uložené

Svetová zdravotnícka organizácia vydala dôležité oznámenie.

Mesiace výskumov a diskusií sa skončili a Svetová zdravotnícka organizácia vydala dlho očakávanú správu, ktorá zaujímala nielen jednotlivcov a aktivistické skupiny, ale aj samotné štáty po celom svete. Rešpektovaná organizácia sa zaoberala medicínskou marihuanou, konkrétne zložkou so skratkou CBD, a teda kanabidiolom, a po zhromaždení dostatočného množstva vedeckých podkladov vyhlásila, že medicínska marihuana nepredstavuje pre verejnosť žiadne zdravotné riziko a jej predpisovanie by nemalo byť nijak obmedzované. WHO vo zverejnených záveroch podčiarklo fakt, že kanabidiol neohrozuje ľudí tým, že by si naň vytvárali závislosť, a tak je účinnou liečbou pri epilepsii a utišujúco pôsobí aj pri rôznych ďalších druhoch záchvatov.

Organizácia plánuje na budúci rok rozsiahlejšiu analýzu celej marihuany a nie len konkrétnej zložky najviac využívanej v medicínskej marihuane, takže ľady sa možno prelomia ešte silnejšie, ale už samotné vyhlásenie, že medicínska marihuana nepredstavuje žiadne zdravotné riziko znamená dobrý stavebný základ pre nové iniciatívy v krajinách, kde ju ešte lekári predpisovať nemôžu. Keby sa pritom WHO rozhodlo označiť kanabidiol, a teda CBD, za nebezpečnú látku ohrozujúcu ľudské zdravie napríklad potenciálnym vznikom závilosti, predpisovanie medicínskej marihuany po celom svete by mohlo začať stagnovať a pravdepodobne aj prestať. Okrem medicínskej marihuany sa správa Svetovej zdravotníckej organizácie zaujímala aj fentanyl, pri ktorom odporúča zavedenie prísnych regulácií, keďže droga momentálne spôsobuje veľké problémy najmä v Spojených štátoch amerických.

Odporúčané
Pýtali sme sa Slovákov, čo si myslia o trestoch za marihuanu. Väčšina chce, aby ich nová vláda zmiernila Pýtali sme sa Slovákov, čo si myslia o trestoch za marihuanu. Väčšina chce, aby ich nová vláda zmiernila 27. septembra 2023, 18:05


Domov
Zdieľať
Diskusia