Vedcom sa podarilo zistiť, že ľudia sú empatickejší voči zvieracím obetiam ako tým ľudským.
Tí, ktorí sú majiteľmi domácich miláčikov, najlepšie vedia, aké silné puto si vedia psy k ľuďom vytvoriť. Väčšina ľudí svojich psov zahŕňa veľkou starostlivosťou i láskou a naopak, psíky lásku vrátia aj dvojnásobne. Okrem toho ich charakterizuje oddanosť aj dojemné puto, ktoré si vytvárajú voči svojim pánom. A predovšetkým ľudí vo vzťahu ku svojim psom si zobrala na mušku nová štúdia. Tá priniesla pre niekoho šokujúce, no pre iných nie tak prekvapivé výsledky.
Výskumníkom z Bostonu sa totiž podarilo zistiť, že ľudia majú radšej psov ako iných ľudí. Voči trpiacom psom sú dokonca empatickejší ako voči zraneným ľuďom.
Profesori Jack Levin a Arnold Arluke urobili experiment s 240 ľuďmi, keď skúmali ich názor. Predložili im štyri fiktívne články. Jeden sa týkal útoku človeka na človeka, pričom obeť po ňom skončila so zlomenou nohou, viacerými tržnými ranami a v bezvedomí. Druhý článok poukazoval na zbitie ročného dieťaťa a 30-ročného dospelého. Ďalšie dva články sa týkali týrania šteniatka a šesťročného psa.
Kým rozdiel medzi zvieracou či detskou obeťou bol štatisticky bezvýznamný, ľudia boli viac citovo otrasení z utrpenia psov ako dospelých. „Respondenti boli výrazne menej rozrušení, keď boli obeťami dospelí ľudia,“ opísali vedci. Výsledky štúdie tak naznačujú, že ľudia naozaj vnímajú svojich psov ako členov rodiny.
Najnovšie zistenie bostonských výskumníkov sa opiera o kampaň spred dvoch rokov. Tá sa pýtala, či by boli ľudia ochotní podporiť piatimi librami Harrisona, aby ho zachránili pred pomalou a bolestivou smrťou. V jednom prípade bol Harrison chlapček a v inom pes s typickými „psími očami“. Už vtedy získala väčšiu pozornosť psia verzia kampane.
Podľa profesorov sú tieto zistenia spôsobené tým, že psy sú viac závislé od ľudí a zraniteľné, okrem toho, od dospelých ľudí sa očakáva, že budú chrániť sami seba. Ľudia navyše vnímajú dospelé psy skôr ako také väčšie šteniatka. Podľa Levina by však podobné zistenia preukázala aj štúdia v hlavnej úlohe s mačkami.
Experiment okrem toho ukázal, že empatia voči ľuďom závisí aj od toho, aké bezmocné obete sú. Ak je napríklad obeťou niekto z bijúcej sa dvojice, len ťažko vzbudí u ostatných ľudí sympatie. Z toho vyplýva aj čiastočné obviňovanie samotnej obete.