Dnes si už hollywoodske hviezdičky zarábajú niekoľko miliónov za film.
Každý z našich obľúbených hollywoodskych a nehollywoodskych hercov začínal prakticky v neznámych filmoch, vďaka ktorým sa jeho kariéra pomaly začala šplhať na vrchol. Začiatky sú predsa len náročné a presadiť sa vo svete plnom nadaných hercov nie je žiadna brnkačka, ale tvrdá práca. Niektorým sa pošťastí a k úspechu majú od narodenia bližšie, iní začínajú na nule a dúfajú, že si ich niekto vôbec všimne. Pár mladých talentov sme si predstavili v našom staršom článku, avšak dnes sa budeme venovať čisto otázke, koľko si dnes už známi herci zarobili za svoje najlepšie herecké výkony. A verte nám, sumy sa nepohybujú vysoko.
Jonah Hill - The Wolf of Wall Street
Jonah je hercom, ktorého nájdete predovšetkým v tých šialenejších komédiach. V čase, keď sa rozhodol režisér Martin Scorsese obsadiť do filmu Hilla, herec bol na tom finančne výborne, keďže si zarábal milióny ako zabávač. Za rolu mu bola ponúknutá čiastka len 60 000 amerických dolárov, čo je na film takýchto rozmerov celkom smiešna suma. Pre porovnanie Leonardo DiCaprio obdržal až 10 miliónov, avšak ak započítame rôzne bonusy, jeho zárobok sa vyšplhal až na 25 miliónov. Len si predstavte, čo by ste s toľkými peniazmi robili. Jonah Hill však rolu zobral len kvôli faktu, že chcel spolupracovať s uznávamým Scorsesem. A zmluvu podpísal v ten istý deň, ako mu bola ponúknutá. Vybral si však dobre a za svoj výkon si zaslúžil aj nomináciu na Oscara.
Brad Pitt - Thelma & Louise
Scottov film z roku 1991 bol pre Brada Pitta akýmsi lístkom do kolotoča Hollywoodu. Herec bol v čase castingu pomerne neznámy a za sebou mal len pár vcelku priemerných projektov. Za svoj herecký výkon dostal len smiešnych 6 000 dolárov, avšak o desať rokov neskôr sa už mohol chváliť poriadnym balíkom za Ocean’s Eleven (2001), a to v hodnote 30 miliónov. To už je veru iná suma. Zaujímavosťou je, že Ridley Scott očakával, že herečku Geenu Davis zaskočí v pikantných scénach s Pittom jej dvojníčka, avšak Geena odmietla.
Ryan Gosling - Half Nelson
Gosling je momentálne obľúbencom Hollywoodu, o tom žiadna. V roku 2004 zahviezdil vo filme The Notebook, čo mu vynieslo celkom veľký obnos, avšak dva roky neskôr sa objavil aj v nízkorozpočtovej snímke zvanej Half Nelson (2006), v ktorej dostával tisíc dolárov na týždeň. Mimochodom, celý film sa natáčal len 23 dní, čo bolo o deň menej, než sa pôvodne plánovalo. Ale nebolo to za nič. Neskôr sa ukázalo, že Goslingove stvárnenie učiteľa bolo natoľko kvalitné, že mu prinieslo jeho prvú oscarovú nomináciu.
Jennifer Lawrence - Winter’s Bone
Jennifer bola v roku 2010 ešte pomerne neznámou herečkou - až je tomu ťažké uveriť. Zlom kariéry nadišiel v momente, kedy bola obsadená do americkej drámy Winter's Bone. Súhlasíte alebo nie, jej herecký výkon ju vyšvihol na vrchol a priniesol jej oscarovú nomináciu. Ak by ju premenila, ako dvadsaťročná by sa stala najmladšou herečkou, ktorá by získala zlatú sošku v kategórii najlepšia herečka. Hoci za film dostala len 3 000 dolárov, nuly na výplatnej páske za ďalšie počiny len pribúdali a minulý rok obdržala pekných 20 miliónov za svoje obsadenie v snímke Passengers (2016).
Harrison Ford - Star Wars: Episode IV - A New Hope
Ford patrí v dnešnej dobe medzi hercov, ktorí sa na plátne neobjavujú príliš často, zato nás ich obsadenie náramne poteší. Ako napríklad jeho účasť vo Villeneuveho Blade Runnerovi 2049. Vráťme sa ale do minulosti, kedy bol Harrison mladíkom. Hovorí sa, že herec takmer odmietol rolu Han Sola v prvom Star Wars filme, pretože by na týždenných prácach obdržal len tisíc dolárov, čo by mu v celkovej hodnote po natáčaní vynieslo desaťnásobok. Všetci ale vieme, že ponuku nakoniec prijal a stal sa súčasťou jednej z najväčších filmových klasík. Za Epizódu VI mu zisk narástol do podoby pol milióna dolárov a za sedmičku si odniesol 25 miliónov, o čom by sníval asi každý z nás.
Jim Carrey - Yes Man
Našim ďalším kandidátom je komediant Carrey, ktorý prekvapil všetkých svojich kolegov. Hoci bol v roku 2008 finančne prakticky ďaleko za vodou, prijal veľmi zaujímavú ponuku. Za rolu v snímke Yes Man nedostal predom vôbec nič, avšak dohodol sa s tvorcami na podmienke, že dostane 36,7% zo zisku z tržieb po tom, čo sa odčítajú náklady na produkciu a reklamnú kampaň. Snímka bola komerčným úspechom a Jim si domov odniesol krásnych 35 miliónov.
Tom Cruise - Magnolia
Stotisíc dolárov nie je malá čiastka za rolu vo filme, poviete si. V prípade Toma Cruisea, ktorý si za predošlé filmy odnášal radovo milióny dolárov, to je ale skok dole. Za Mission: Impossible (1996), Interview With the vampire: The Vampire Chronicles (1994) či Jerry Maguire (1996) dostal pekný balík peňazí, avšak na filme Magnolia (1999) od režiséra Paula Thomasa Andersona ho očarilo čosi až tak veľmi, že sa rozhodol nemyslieť tak na peniaze, ako na samotný námet. A urobil dobre. Za herecký výkon si odniesol Zlatý Glóbus a snímka samotná zožala u kritikov poriadny úspech.
George Clooney - Good Night, and Good Luck
Je všeobecne známe, že George si okrem hrania sem-tam natočí aj nejaký film. V prípade historicko-dramatickej nezávislej snímky Good Night, and Good Luck (2006) muselo ísť o projekt, ktorý chcel za každú cenu pretvoriť na veľké plátno. Za réžiu, scenár a hereckú rolu totiž dostal len 120 000 dolárov. Film však získal až neuveriteľných šesť oscarových nominácií, pričom dve z nich patrili samotnému Clooneymu. Bohužiaľ, ani jednu z nich sa mu nepodarilo premeniť, a rovnako tak neuspel ani na odovzdávaní Zlatých Glóbusov. Šťastie sa naňho usmialo až v Európe, v ktorej získal ocenenie Screen International Award.
Barkhad Abdi - Captain Phillips
Herec sa narodil v Somálsku a vo svojich 14 rokoch sa s rodinou presťahoval do amerického Minneapolisu. Prekvapiť vás môže aj fakt, že predtým, než sa Barkhad stal hercom, sa venoval šoférovaniu a našiel si prácu aj ako DJ. Film Captain Phillips s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe rodeného Somálčana zviditeľnil, ale neurobil ho bohatým. Za svoju významnú rolu dostal 65 000 dolárov, čo je vzhľadom na 55-miliónový rozpočet filmu celkom málo. Ale určite ho to veľmi potešilo.
John Travolta - Pulp Fiction
Hoci je 150 000 dolárov pre herca veľkých rozmerov málo, Johnovi táto rola výrazne pomohla. Pred obsadením na tom jeho kariéra nebola ani zďaleka dobre a Pulp Fiction bol film, ktorý ho vrátil naspäť na nohy. Herec na ňom veľmi nezbohatol, avšak neskôr dostával 20 miliónov aj za prepadáky či iné priemerné počiny, ako napríklad Battlefield Earth (2000), Lucky Numbers (2000) alebo Swordfish (2001).
Myslíte si, že by si herci zaslúžili za svole roly viac? Viete o ďalších hercoch, ktorých cesta k sláve bola oveľa náročnejšia? Dajte nám vedieť do sekcie komentárov.