Od Eurovey až na Bratislavský hrad. V Bratislave sa bolo na čo pozerať.
Biela noc opäť dorazila aj do Bratislavy a vyhnala desaťtisíce Bratislavčanov z ich domovov. Festival moderného umenia má za cieľ šíriť a podporovať súčasné umenie i podnietiť záujem širokej verejnosti. To sa nepochybne podarilo, aj napriek nepríjemným teplotám sa do ulíc hlavného mesta vydali zástupy ľudí. Opäť raz vládli ľudia nad automobilmi, ktoré aj o polnoci stáli v nekonečných zápchach a i napriek preplnenému mestu sa všade držala skvelá atmosféra.
Koncept Bielej noci vznikol ešte v Paríži, v roku 2002, odkiaľ sa rozšíril do veľkého počtu európskych miest. Unikátny nápad prechádzania sa po meste a navštevovanie atrakcií, ktoré sú zaujímavé pre daného človeka, si ľudia zamilovali. Nikto sa necíti viazaný časovým plánom a môže kedykoľvek začať či skončiť alebo sa popritom osviežiť drinkom v blízkom bare.
Po úžasnom výhľade, ktorý si pre nás pripravila špeciálna akcia na streche Panorama City, sme sa presunuli do Eurovey, kde sme ostali viac než ohúrení. Hneď na námestí pri Štefánikovej soche visela svetelná inštalácia menom Scobs ⇇⇈⇉⇊ od talentovaného umelca Róberta Farkaša.
Na prvý pohľad vratká hromada žiaroviek spolu vytvárala úžasný zážitok. Za dielom avšak stojí hlboká myšlienka. Pomiešané žiarovky totiž majú pripomínať piliny, hobliny, triesky a štiepky, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri obrábaní či brúsení materiálu. Takáto zmena tvaru predstavuje zásah cudzieho elementu. Pripomína zánik predošlého a predpovedá vznik nového. Piliny, ktoré boli predtým organickou súčasťou, sa zmenou tvaru menia na obyčajný odpad. Tak, ako sa mení a formuje aj naše vlastné ja.
V interiéri Eurovey si naopak návštevníci mohli vychutnať inštaláciu menom Labyrint od Pavela Korbičku.
Každá rieka má dva brehy. Niekedy je medzi nimi most, inokedy zasa brod či lávka. O pozornosť však môžu často bojovať i svetelné lúče. Majáky či navigačné systémy patria medzi tie najbežnejšie, no aj samotné vlnky môžu svietiť, a to radosťou. Úchvatná inštalácia od Jakuba Pišeka a Braňa Bernára spájajúca vzdialené dva brehy Dunaja medzi nábrežím pri Eurovei a Lidom, menom Vlnka, premostila tmavú priepasť rušnej rieky.
Zväzok laserov umiestnených na jednom brehu reagoval na dotyk rúk a vytváral hravé premostenie s druhou stranou rieky. Stačí len nevinné zachvenie a vznikne fascinujúci kmitavý pohyb, ktorý rozvlní aj tú najpokojnejšiu hladinu.
Určite tušíš, že už o niekoľko rokov bude ľuďom dostupná aj nová časť Eurovey, ktorá sa od súčasnej stavby potiahne až k ikonickému mostu Apollo. Nebude chýbať ani prvý slovenský mrakodrap a práve na túto tému útočí optická ilúzia MrakoDrap, vďaka ktorej sa mrakodrap pri nábreží postavil už za niekoľko hodín. No iba zo svetiel.
Pomocou rafinovaného umiestnenia silných reflektorov a precízne zvolených farieb sa vytvára optické klamstvo, ktoré zhmotňuje samotný mrakodrap ešte predtým, než začne Bratislave dominovať skutočná stavba.
Eurovea teda bola miestom, kam sa počas Bielej noci naozaj oplatilo vydať, no ľútosťou sa nemusíte utápať ani vtedy, keď ste originálne inštalácie vedľa nábrežia nevideli. Návštevníkov fascinovalo osvetlenie na budove slovenského rozhlasu, ktoré sa prispôsobovalo výške a intenzite hlasu toho, kto kričal do špeciálneho megafónu. Vlastným hlasom tak mohol ktokoľvek ovládať exteriér jednej z najikonickejších budov hlavného mesta.
Každého, kto sa aktívne venuje Instagramu, určite potešila veľmi presná inštalácia Mesiaca v Medickej záhrade. Dokonale presná kópia si k sebe prilákala stovky ľudí, ktorí doslova mali možnosť pristáť na našej prirodzenej družici a dotknúť sa jej ich vlastnými rukami.
Najznámejšou atrakciou sa zasa stal takzvaný Globoscope na Námestí slobody, hneď vedľa Slovenského rozhlasu. Ikonická fontána námestia je známa svojim rozvetvením a práve na tieto ramená bolo umiestnených až 270 svetelných gúľ riadiacich sa podľa prúdu hudby.
Zo stredu inštalácie plynula energická a príjemná hudba a francúzski umelci z tímu Collectif Coin tak precízne zmenili intenzívne tóny na víriaci sa pohyb spájajúci matematiku, svetlá, fyzikálne zákony a najmä moderné umenie, ktoré takýmto hravým spôsobom priblížili širokej verejnosti.