Richard pracoval na projektoch ako Rytmusov Sídliskový sen či legendárnej sérii Show must go on.
Ľudí, ktorí sa v našich končinách venujú vizuálnemu umeniu ako takému je čoraz viac a aktuálne by sme dokázali menovať naozaj veľa konkrétnych mien reprezentujúcich túto disciplínu na profesionálnej úrovni. Jedným z nich je určite aj Richard Raymann z Bratislavy. Pôsobí pod hlavičkou Crot Production a na konte už má viacero zaujímavých projektov vrátane Rytmusovho Sídliskového sna aj viacerých pokračovaní graffiti snímok Show must go on. Zároveň je skúseným pilotom drona a svoje skúsenosti využíva na všetkých frontoch. Či už je to reklama alebo rapové videoklipy, Rišova práca má vždy dušu a príjemne sa na ňu pozerá. Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili rozsiahly rozhovor, vďaka ktorému budete mať možnosť bližšie nahliadnúť k jeho profesii aj problematike lietania s dronom na Slovensku. Richarda môžeš mimochodom sledovať aj na instagrame alebo jeho oficiálnom youtube kanále.
Čau, Richard. Na začiatok nám prosím prezraď, kto si a čomu sa vlastne profesijne venuješ.
Ahoj, Viktor. Tak moje meno je Richard Raymann, som z Bratislavy a mám 24 rokov. Som kameraman, strihač a zároveň pilot dronu. Venujem sa natáčaniu a postprodukcii krátkometrážných reklamných videí 8 rokov a sem-tam strihu väčších dokumentárnych filmov. Aktuálne najviac lietam s dronom.
Ako si sa k vizuálnemu umeniu vlastne dostal?
Asi cez graffiti. Najprv keď som bol mladší, tak som maľoval pod menom Crot a postupom času som sa dostal ku známym slovenským menám v graffiti odvetví, ktorým som začal strihať videá a ich cestovateľské dokumenty (SMGO 3 a SMGO 4).
Aj na Slovensku sú v súčasnosti ľudia, ktorí sa venujú tvorbe videí, doslova stovky. V čom sa od nich podľa teba odlišuješ.
Áno, je tu aktuálne dosť ľudí, ktorí sa venujú videotvorbe a veľa z nich to robí veľmi dobre. Video je budúcnosť a ľudí čím ďalej, tým viac baví pozerať pekné obrázky v spojení s dobrou hudbou, ktorá ten vizuál krásne dopĺňa. Myslím si, že sa odlišujem hlavne precíznou, rýchlou robotou a originálnym rukopisom v strihu.
Ak by si to mal porovnať so zahraničím, myslíš si, že u nás vychádza veľa kvalitného vizuálneho materiálu? Pokojne buď aj konkrétny.
Veľa firiem tu vie vytvárať nadčasové videá, ktoré sa dajú porovnať so zahraničnou tvorbou. V profi branži sa tu tvoria kvalitné práce (myslím teraz všeobecne, v reklamách, firemných videách, klipoch a pod.). V zahraničí sa však samozrejme nájdu aj lepšie práce, ktoré sú hlavne ovplyvnené väčšími budgetmi. Ale nemyslím si, že by sa slovenská tvorba musela nejak hanbiť.
Venoval si sa viacerým projektom, tak poďme pekne postupne. Najviac ma zaujíma snímka Sídliskový sen. Akú rolu si pri tvorbe zohrával?
Po premiére SMGO 4 ma oslovil Romeo, ktorý film Sídliskový Sen strihal, či by som pre tento film vytvoril trailer do kín. Najprv mi dal na skúšku spracovať dokument Kontrafakt - Obraz Doby IV Dokázať nemožné. S prácou bol veľmi spokojný, spravil som to za 4 týždne. Následne som sa teda pustil do traileru k Sídliskovému snu a o mesiac už chodil postrihaný v kinách. Na celom filme som ešte robil colorgrading obrazu a nejakú drobnú postprodukciu. Celkovo na color bolo málo času, asi len 6 dní a robilo sa v Davinci Resolve cca. 18-20 hodín denne nonstop, extrémny zabijak. Vtedy to bol pre mňa jeden z najväčších projektov a taktiež prvá príjemná skúsenosť s projektom, ktorý išiel do kín.
Film vyvolal aj veľa kritiky, keďže ľudia pravdepodobne čakali niečo iné. Čo si o samotnom spracovaní myslíš ty? Predsa len, pred Rytmusom nikdy nikto nič podobné nespravil.
Tak ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Niektorým sa to páčilo, iní to kritizovali, ale tak to je asi pri všetkom okolo čoho je veľké haló. Ja som do réžie a produkcie nevedel zasiahnuť, nakoľko sa to naozaj točilo niekoľko rokov. Dostal som iba hotovú vec, z ktorej som mal spraviť trailer a celý film vyfarbiť. Veci, ktoré by som aj ja rád zmenil, som už bohužial nevedel ovplyvniť. A aj keď mnohí Rytmusa nemusia, nemôžu poprieť to, že je úspešný, svoju prácu robí dobre a je to profesionál.
Asi si si všimol, že v posledných pár rokoch sa do kín dostáva čoraz viac filmov zo slovenskej produkcie. Čo si o tomto trende myslíš, prípadne ako vnímaš kvalitu spracovania?
Áno, všimol som si, že za posledné roky je v kinách viac slovenských filmov ako kedysi, a aj si ich v kine rád pozriem. Ale podľa mňa aj tak ešte stále za našimi bratmi Čechmi zaostávame. Zatiaľ čo v Česku sa ročne vyprodukuje približne 40 väčších filmov ročne, u nás sú to tak cca. 2 - 4. Myslím si, že kvalita slovenských filmov celkom stúpa. Dokonca získaváme aj ocenenia na rôznych zahraničných festivaloch, čo pokladám za úspech. Mne osobne sa naposledy veľmi páčila snímka Špina od Terezy Nvotovej, bolo to trošku iné, na čo sú ľudia zvyknutí a taktiež sa teším na Mečiara ;).
Na Mečiara som veľmi zvedavý aj ja. Poďme ale ďalej. Pracoval si aj na dokumentoch Show must go on. Čo konkrétne si mal na starosti a ako sa ti pracovalo na projekte s takou tematikou? Keď už teda vieme, že máš ku graffiti blízko.
Tým, že som s graffiti mal viac ako dosť skúseností (smiech), chalani vedeli, že mám k tomu veľmi blízko, a že to dajú to správnych rúk. Vedel som to celé dokonale precítiť aj v postprodukcii a dodať tomu správnu, real atmosféru, aká bola potrebná. Okrem iného som mal viacmenej aj „voľnú ruku“ pri spracovaní a nebol som ničím ovplyvňovaný, takže celý strih, color a hudbu nechali chalani na mňa. Tažšie bolo to, že väčšinou tie zábery neboli najkvalitnejšie. Boli z rôznych kamier, ktoré boli všelijak ponastavované počas rôzneho osvetlenia a vždy bolo najťažsie nájsť tie správne, neroztrasené „frejmy“ a spraviť z toho niečo, na čo sa bude dať hodinu pozerať. Samozrejme, chápem, že oni nemajú pri akcii čas robiť krásne plynulé zábery a dobre si nastaviť svetlo. Ale má to tým aj svoje čaro a je vidno, že to je autentické a nie je to fake.
Vraj sa chystá aj ďalšie pokračovanie. Čo všetko nám o ňom už môžeš prezradiť?
Chystá, chystá a je viacero variant, ako to bude vyzerať. Zatiaľ to je ešte v ranej fáze vyvíjania, preto nechcem konkrétne prezrádzať. Chceme to nastaviť už trošku na takú dospelejšiu úroveň pre širšiu verejnosť, aby to malo nejaký hlbší význam, širší záber a vedelo to odovzdať nejakú myšlienku aj divákom, ktorí do tohto sveta nevidia.
Spolupracuješ aj na videoklipoch so slovenskými rapermi, tak nám prezraď, s kým si už mal možnosť spolupracovať a ako vnímaš domácu scénu.
Zopár ich už bolo, na ktorých som mal možnosť spolupracovať. Strihal som napríklad Kontrafakt – SSMD, Separ – Nakazený 2, Vladis – Kalašnikov, DMS / Nerieš – 10 minút slávy. Colorgrading pre L.U.Z.A. – Priamo z Petržalky 2 a do viacerých klipov som lietal aj s dronom. Ak sa pýtaš na hudbu, tak nejak extra si to nejdem a aktívne nesledujem, čo je teraz nové. Veľakrát som len zvedavý, kto stojí za danými klipmi a ako práca vyzerá.
Myslíš si, že v súčasnosti musí bežný slovenský či český hudobný interpret vydať skladbu s videoklipom? Mám na mysli, či vnímaš vizuál ako niečo, čo ľuďom pomáha vytvoriť si kompletný obraz.
Určite áno. Vizuál vie dodať hudbe či textu tú správnu emóciu a atmosféru. Je to tiež ako taký krátky film. Často sa stane aj to, že vďaka klipu ľudia zistia, že ten text má vyjadrovať niečo úplne iné, ako si mysleli.
Čo ťa na vizuáloch ako takých fascinuje najviac?
Asi práve to, že dokážu vyjadriť a vyvolať v človeku tú spomínanú emóciu. Rád vytváram niečo, čo ľudí baví pozerať celý čas a nemajú potrebu video preklikávať alebo ho po chvíli vypnúť. Neoddeliteľnou súčasťou je určite aj správny výber hudby. Práve na tom si aj ja veľmi zakladám a niekedy mi výber hudby zaberie viac času ako samotný strih videa.
Profesionálne sa venuješ aj lietaniu s dronmi. Čo to vlastne znamená?
Znamená to to, že každý let je nahlásený, povolený, schvalený a lieta sa s profi technikou, prístupom a kvalitou. Takže v preklade to znamená, že s povoleniami od Ministerstva Obrany vieš vyletieť skoro všade bez akýchkoľvek stresov (smech).
Je komplikované a finančne náročné si povolenia vybaviť? Čo všetko musí človek absolvovať?
Náročné je to asi na čas, nakoľko, kým človek spraví všetky teoretické skúšky na dopravnom úrade, prejde pár mesiacov (sú raz za mesiac). Asi nikto, koho poznám, ich ešte nespravil na prvýkrát. Je to sedem predmetov, o ktorých netušíš absolútne nič, ak si dovtedy nebol fanúšikom meteorológie, leteckého práva alebo spojovacieho predpisu a pod., tak nemáš žiadnu šancu to ani vytipovať na prvýkrát. Takže to trvá pár mesiacov, následne ideš robiť praktické a ďalej si musíš vypracovať leteckú prevádzkovú príručku. Predtým sa ešte dron musí zaregistrovať, poistiť, stále nejaké 30 dňové čakačky na oficiálne vyjadrenia – čo trvá tiež nejaký čas. Mne to trvalo úplne so všetkým cca. 9 mesiacov, kým som mohol začať legálne lietať.
Buďme realisti, tých, ktorí lietajú s dronmi bez povolenia, je určite viac. Je vôbec niekto, kto toto všetko kontroluje? Prípadne, čo hrozí kameramanovi, ktorý lieta napríklad v centre hlavného mesta alebo v národnom parku s dronom?
Áno, povolenia na Slovensku má len zopár firiem. Takže tých, čo lietajú bez povolení je dosť a dlho aj bude, kým sa nezmenia zákony. Kontroly sú, ale nie sú až také frekventované. Ak pilota nechytia pri čine, zábery z Youtubu sa dajú riešiť ešte 5 rokov spätne. V Česku už dlhšiu dobu funguje samoregulácia a úrady nemusia nikoho sledovať. Obávam sa, že skôr či neskôr to príde aj k nám. Ide hlavne o to dať bacha na to, kde sa lieta a nič nezničiť/nikoho nezraniť... Pokuta za lietanie s dronom na Slovensku pre fyzickú osobu je 330 €, pre právnickú 33 000 € a pravdepodobne zhabanie drona/záberov (ak mám dobre info).
Myslíš si, že zábery z dronov niekedy vyjdú z módy?
Zaujímavá otázka... Myslím, že nie. Zábery zo zeme sú tu už veľmi dlho a ešte nevyšli z módy. Kedysi sa takéto zábery natáčali z helikoptéry. Teraz je to praktickejšie, dostupnejšie a technika sa posunula dopredu.
Je super, že tvorbou vizuálov sa dokážeš živiť. So svojou firmou ponúkate spoločnostiam službu točenia videí a reklám. Teší sa to úspechu a záujmu?
Firmy využívajú to, že v krátkom videu do 1 - 2 minút dokážu ľudom odkomunikovať veľmi veľa informácií a môžu ich presvedčiť o svojom produkte alebo službe, prípadne sa im predstaviť, kto sú a čo robia. Je dokázané to, že ak má firma na svojej stránke kvalitné video, tak udrží na nej návštevníka o 70 % dlhšie, takže tým je aj väčšia šanca, že si vyberie jeho a nie konkurenciu. Celkovo video je perfektný nástroj na prezentáciu čohokoľvek.
Ktorý z projektov bol pre teba doteraz najkomplikovanejší? Mávajú vaši klienti aj nesplniteľné požiadavky alebo dostávaš stále voľnú ruku?
Najkomplikovanejší? Ťažká otázka, to naozaj neviem, presne ukázať prstom. Ale projekty bývajú naročné vtedy, keď klient nevie, čo chce a potom sa to stále prerába alebo ak má byť video hotové za dva dni. Keď majú nesplniteľné požiadavky, tak sa predstavy hneď na začiatku zamietnu a spraví sa to inak alebo na to klient nemá budget. Najhoršie je, keď sa video spraví dobre a klient to chce prerobiť na niečo, čo sa robilo tak pred 10 rokmi. To, že to bude zlé, častokrát nepochopia, pretože oni chcú, aby sa to páčilo im a nie ich potenciálnym zákazníkom.
Projekty, nad ktorými mávam voľnú ruku, si vážim najviac, pretože sa s tým viem vyblázniť a viem, že to bude dobré. Klient má vo mne 100 % dôveru a vie, že keď to video urobím sám, podľa svojho rukopisu, tak dostane perfektný výstup.
Predpokladám, že v tvojej situácii je lietanie s dronom aj hobby. Aké krajiny si mal možnosť navštíviť a kde sa ti páčilo najviac?
V rámci lietania s dronom som navštívil zatiaľ len krajiny tu po okolí - samozrejme Chorvátsko, Rumunsko, Švajčiarsko, Korziku (pozor, tu mi jeden spadol, takže pekné zábery zostali tam) a Kanársky ostrov Lanzarote. Najviac ma očarilo Švajčiarsko. Švajčiari sa o svoju krajinu naozaj príkladne starajú a tá príroda je úžasná. Alpy, vodopády, jazerá a ich klasické drevené domy sú prekrásne. Určite sa tam chcem ešte vrátiť. Veľmi by som sa však chcel ísť pozrieť aj ďalej, napríklad na Faerské ostrovy, Nový Zéland alebo do Ázie. Ale aj tak naše Tatry sú moja najväčšia srdcovka.
Ktoré zábery sú pre teba najvzácnejšie?
Také, kde ešte nikto nemal šancu lietať alebo také, ktoré sú unikátne neopakovateľným okamihom.
Pre ľudí je pohľad z výšky ešte stále niečím veľmi atraktívnym a atypickým. Dokázal by si si tipnúť, kam sa ešte po tejto stránke môže vizuálne umenie posunúť? Máme drony, 360 stupňové videá, hologramy a podobne...
Fu, vôbec neviem, čo vymyslia, ale stále sa to všetko posúva dopredu veľmi rýchlo. Pred dvomi rokmi môj prvý dron vedel lietať a prísť naspäť sám. Teraz vie spraviť 360 stupňovú fotografiu zo 120 snímkov, sám sledovať objekt, ktorý si vyberiem, ísť po trase, akú mu nastavím, 3D mapovanie... Pred pár rokmi sme ani netušili, že niečo ako dron môže existovať a dnes vyrábajú špeciálne drony, ktoré vidia, ktorá časť poľa je úrodná, kde uniká v hale teplo a podobne.
Prezraď nám ešte niečo o tvojich plánoch v blízkej aj vzdialenej budúcnosti.
Určite robiť veľa videí a držať sa skôr v tej reklamnej sfére. Momentálne s DoubleJ-om veľmi veľa točíme pre konkrétnu firmu, kde navštevujeme rôzne hotely a atrakcie na Slovensku alebo natáčame samostatné promo videá hotelov. Taktiež by som sa chcel zdržiavať v developerskom prostredí, nakoľko táto sféra video tematiku ešte len spoznáva a myslím si, že to má aktuálne dosť potenciál.
Samozrejme by som chcel ďalej veľa cestovať a popritom robiť videá z dronu - posledné bolo Lanzarote, aktuálne dokončujem Rumunsko (už tretí mesiac si na to neviem poriadne nájsť čas) a v novembri bude video z Írska (ak mi nespadne dron!). Okrem iného dávame dokopy poriadny industriálny kancel, tak na to sa veľmi teším.
Snáď sa bude všetko vyvíjať, tak ako doteraz.
Ďakujem veľmi pekne za tvoj čas. Na záver ešte priestor pre teba na pár slov našim čitateľom.
Ďakujem pekne aj ja za zaujímavé otázky a rozhovor :). Čitateľom tiež ďakujem za ich čas, ak tento rozhovor dočítali až dokonca a nech sú vytrvalí v tom, čo chcú robiť a samozrejme im želám pekný deň!
A vám všetkým veľmi pekne ďakujeme za pozornosť. Už čoskoro tu pre vás máme ďalší rozhovor s inšpiratívnym človekom. Rišovu prácu môžeš mimochodom sledovať aj prostredníctvom projektu zdronu.sk, ktorý má aj vlastný instagram.