Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
28. septembra 2017 o 14:47
Čas čítania 0:00
Matúš Moravčík

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)

TECH
Uložiť Uložené

Novinka z Japonska.

Tento rok sa so smartfónmi, ktoré ponúkajú displeje bez tradične hrubých rámikov, doslova roztrhlo vrece. Podobný ťah zvolil ako Samsung, tak aj juhokórejské LG, čínske Xiaomi a neštítil sa mu ani gigant z Kalifornie. Sony si však aj napriek tomuto neustále aktuálnejšiemu trendu ide svojou cestou. Vlajkový model Xperia XZ1 má asi všetko, len nie moderný pomer medzi prednou stranou konštrukcie a zobrazovacím panelom.

Z opačného uhla pohľadu ale disponuje takou hardvérovou výbavou, akú mu môže závidieť nejeden tohtoročný high-end model. Reč tu nie je iba o biometrickom snímači na boku alebo o špičkových fotoaparátoch. Novinka z dielne japonského samuraja v sebe skrýva kus veľmi pokročilej technológie, ktorá vie poskytnúť také možnosti a funkcie, že z toho môže zostať zaskočený aj ostrieľanejší používateľ.

Dizajn a konštrukcia

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Ako bolo spomenuté trošku vyššie, Sony Xperia XZ1 sa z konštrukčného hľadiska drží tradícií, čo znamená, že nevyniká žiadnou vizuálnou špecialitkou. Ide o typický priemyselný dizajn od japonských dizajnérov s hranatými rohmi a ostrými hranami. A za zmienku nepochybne stojí aj prítomnosť viacerých plastových pásikov po bokoch konzervatívne vyzerajúceho unibody tela.  

Ergonómia je však aj napriek tomu viac ako dobrá, v čo majú prsty perfektne zaoblené boky konštrukcie z jedného kusa hliníku. Povrch kovu navyše dostal na dotyk veľmi príjemné matné prevedenie, takže smartfón v podstate ani netreba navliekať do ochranného krytu, aby sme tak predišli vzniku škrabancov. 

Rozmery: 148 x 73,4 x 7,4 mm

Váha: 156 gramov

Materiál: Hliník, ochranné sklo Gorilla Glass 5

Certifikácia: IP68

Najväčšie trápenia mi robili rámiky, pretože ten nad a ten pod panelom je skutočne obrovský. Boky sa ešte ako tak dajú, no kvôli vrchnej a spodnej časti som pár dní nemohol spávať. Keď sa pozeráte na prednú stranu smartfónu, vyzerá to celkom smiešne, najmä, keď zoberieme do úvahy, že sa tu rozprávame o čerstvej vlajkovej lodi od jedného z renomovaných výrobcov. Sony má teraz kvôli tomu na krku celkom nepríjemnú konkurenčnú nevýhodu. 

Čo sa ale týka umiestnenia snímača odtlačkov, niečo podobné by ste inde hľadali naozaj ťažko. Biometrické zabezpečenie je totiž priamou súčasťou Power tlačidla, ktoré už tradične umiestnili na bok konštrukcie. Ak k nemu priložíte odtlačok palca, čo v podstate nastáva pri každom stlačení, v tom okamihu prebehne autentifikácia používateľa a vy sa tak ocitnete na domovskej obrazovke s ikonkami aplikácií. Jednoduchšie povedané, všetko na jednom mieste.

Kovovému telu, samozrejme, nechýba ani zvýšená odolnosť voči vode. Certifikácia IP68 formálne zabezpečuje, že smartfón vydrží až 30-minútový ponor v 1,5 m pod hladinou. Nejaký ten dážď či prípadné obliatie preto preňho nepredstavuje absolútne žiadny potenciálny problém.

Japonský výrobca si za umiestnenie hlasných stereo reproduktorov vyslúžil obrovské plus, pretože tie sú súčasťou prednej strany. Pre používateľa to znamená, že keď napríklad pozerá seriál, tak zvuk smeruje z výstupu priamo k nemu, nie nikde inde. Nenastane preto situácia, kedy by náhodou niečomu neporozumel a musel kvôli tomu pár sekúnd pretočiť.

Displej

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Xperia XZ1 dostala ideálne veľký 5,2-palcový displej v skromnejšom, no za to energeticky efektívnejšom Full HD rozlíšení. Slušných 424 pixelov na jeden palec zabezpečuje zobrazovanie ostrých detailov, nechýba podpora pre HDR10 a za pochvalu tiež stojí automatická regulácia aj maximálna hodnota jasu, pretože čítanie malého textu ide skvele i počas slnečného dňa. Na svetlo a farby bohatý HDR obsah si môžete vychutnať napríklad cez populárnu aplikáciu Netflix.

Technológia: IPS LCD + technológia Triluminos, HDR10 a X-Reality Engine

Uhlopriečka: 5,2"

Rozlíšenie: Full HD (424 ppi)

Nastavenia obrazovky obsahujú hneď niekoľko rôznych zobrazovacích režimov. Prvý v zozname je určený pre profesionálov, ktorí potrebujú k realite čo najbližšie farby. Ďalší sa volá štandardný a využíva špeciálnu technológiu Triluminos na mierne zvýraznenie, pričom posledný režim doslova premení LCD na AMOLED displej. Ak teda zvolíte "Režim superjasných obrázkov", v tom momente pred sebou uvidíte tak sýte farby, aké sú typické pre high-end kúsky z portfólia spoločnosti Samsung. A to bez akéhokoľvek preháňania. 

Nastavenia obrazovky skrývajú okrem iného aj ovládacie prvky umožňujúce manuálne vyvážiť bielu farbu podľa našich predstáv. Možno ide o drobnosť, no niekomu záleží na tom, aby niečo také jeho budúci smartfón ponúkal. V repertoári tejto vlajkovej lode ale zostáva ešte jedna pomerne zaujímavá technológia.

Spoločnosť Sony si pre nás pripravila malú čerešničku - ďalšiu zobrazovaciu technológiu, tentokrát s názvom X-Reality. Tá dostala za úlohu obohatiť fotografiu alebo video na displeji o vizuálne detaily, viac svetla a dobre badateľnú vyššiu ostrosť. Obraz je potom pre oko podstatne lahodnejším sústom, ako keď ju používateľ v nastaveniach vypne.

Fotoaparáty

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Fotoaparáty patria medzi tie najsilnejšie stránky Sony, takže nie je žiadnym veľkým prekvapením, že zábery, ktoré zhotoví Xperia XZ1, reprezentujú úplnú špičku. Ich maximálne rozlíšenie môže nadobudnúť až 19 megapixelov a prítomný hybridný ostriaci systém zase umožňuje zachytiť ostrú momentku za akýchkoľvek svetelných podmienok. Súčasťou výbavy je aj elektronická stabilizácia obrazu s neoceniteľnou asistenciou gyroskopu, ktorou navyše vybavili oba kúsky, alebo režim s kapacitami rozšíriť našu realitu o virtuálne objekty.

Predný fotoaparát dostal 13 megapixelov a celkom rozmerný senzor s celkom rozmerným uhlom záberu, kam sa vojde nadštandardne veľa objektov. A ako je možné vidieť trošku nižšie, svojimi technickými špecifikáciami pripomína hlavné foťáky lepších modelov zo strednej triedy.

Zadný

Rozlíšenie: 19 MPx

Clona: f/2,0

Špecifikácie: 25 mm objektív, 1/2,3" senzor, 1,22 µm pixely, EIS (+ gyro), PDAF a laser AF

Video: 2160p pri 30 fps, 1080p pri 30 až 60 fps, 720p pri 960 fps

Predný

Rozlíšenie: 13 MPx

Clona: f/2,0

Špecifikácie: 22 mm objektív, 1/3" senzor, EIS (+ gyro)

A kvalita? Či už fotíte predným alebo tým zadným, ani v jednom prípade nezostanete sklamaní. Fotografie sú detailné, svetlé, ostré a ich farby pripomínajú realitu okolo nás. Neboja sa však ani prostredia so zlými svetelnými podmienkami, pretože keď v takom prípade stlačíte spúšť, kvalita si udrží prekvapivo vysokú úroveň, kde je, samozrejme, započítaný i nízky šum alebo slušný dynamický rozsah. Občas sa ale stalo, že automatický režim fotoaparátu vytvoril na miestach, kde bolo umelé osvetlenie, výrazný prepal, čo následne spôsobilo stratu vizuálnych detailov. 

Čo sa týka kvality video záberov, tak tie takisto patria medzi to najlepšie, čo tohtoročné high-end kúsky ponúkajú. Sú precízne stabilizované, dôkladné zaostrené a majú tiež k realite blízke farby. A podobne ako pri rozmernejšom súrodencovi Xperia XZ Premium, aj tu je na výber možnosť vyhotoviť super slow-mo videá.

Hlavný fotoaparát zvládne za jednu jedinú sekundu zachytiť až 960 snímkov, z ktorých následne vznikne dychberúco spomalený záber. Používateľ sa však musí trafiť do správneho momentu, ináč z toho nič nebude. Približne 0,18 sekundy tak natiahne asi na 5 sekúnd.

Bok konštrukcie smartfónu skrýva jedno milé prekvapenie - hardvérovú spúšť. Ovládanie fotoaparátu je vďaka nej citeľne intuitívnejšie, ako keby fotíte prostredníctvom tradičného softvérového tlačidla na displeji. Netreba totiž nič rozsvietiť a ani hľadať tu správnu ikonku. Spúšť stačí iba chvíľku podržať a v tom okamihu uvidíte používateľské prostredie jeho aplikácie. Ak ju potom mierne stlačíte, prebehne automatické zaostrenie, po ktorej stačí už iba trošku pritlačiť a v galérii vám pribudne čerstvý záber.

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Výkon a systém

Keďže technické špecifikácie pozostávajú zo 4 GB operačnej pamäte RAM a hi-tech čipsetu ako Snapdragon 835, snáď každému je jasné, čo môže od kúsku ako Sony Xperia XZ1 očakávať. Túto výkonnú beštiu navyše dopĺňa aj najnovší Android 8.0 Oreo so štíhlou nadstavbou, ktorá vyniká minimalistickým používateľským prostredím a grafickými prvkami, aké sú súčasťou čistého operačného systému v modeloch od Googlu. Neexistuje tu teda nič, čo by zariadenie brzdilo v dosahovaní špičkového výpočtového výkonu.

Čipset: Snapdragon 835

RAM: 4 GB

Úložisko: 64 GB + microSD

Bluetooth: 5.0

Systém: Android 8.0 Oreo

Akákoľvek činnosť so smartfónom prebieha maximálne hladko, pričom to isté platí i o multitaskingu, nech je akokoľvek náročný. Počas niekoľkodňového testovania som nespozoroval ani mierne oneskorenú reakciu a ani jeden drobný zásek obrazu. Aplikácie sa navyše po stlačení ikonky spúšťajú takmer okamžite. Všetko je rýchle a aj poriadne svižné.

Používateľské prostredie nadstavby Sony pripomína čistý Android najmä v notifikačnej či systémovej lište a s jej obrazovkou multitaskingu. Vizuálne odlišné sú predovšetkým hlavné nastavenia systému, kde spozorujete rozdielne usporiadanie a zoskupenie jednotlivých položiek. 

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Verzia 8.0 Oreo dostala zopár zaujímavých vylepšení a noviniek, medzi ktorými figuruje aj obraz v obraze. Ako napovedá už sám názov, keď si v prehliadači Chrome spustíte video a vzápätí sa vrátite na domovskú obrazovku, systému ho automaticky zmenší a zobrazí v pravom dolnom rohu, aby ste mohli nerušene pokračovať v pozeraní. Podobná mágia funguje pri viacerých známych aplikáciách, no občas je vyžadované, aby používateľ navštívil nastavenia daného softvéru a PIP aktivoval ručne.

Výdrž batérie

Súčasťou Orea je aj vylepšený energetický manažment, ktorý by mal po novom vedieť šetriť drahocennú šťavu ešte lepšie ako kedykoľvek predtým. A je to naozaj tak. Už nezáleží na tom, či sa smartfón nachádza v nehybnej polohe, a ani na tom, aké sú priority. Aplikácie sú obmedzované v synchronizácii dát podľa toho, ako často sú používané, vďaka čomu výrazne klesne spotreba. Čím menej procesov prebieha na pozadí, tým viac energie logicky zostane pre dôležitejšie veci.

Kapacita: 2 700 mAh

Rýchle nabíjanie: Quick Charge 3.0

Plne nabitá batéria, ktorá má pomerne skromnú kapacitu o veľkosti 2 700 mAh, preto udrží tento kúsok pri živote viac ako jeden deň. Samozrejme, hovoríme o menej frekventovanom používaní, čo zahŕňa skromnú komunikáciu prostredníctvom e-mailov, nejaké to telefonovanie, počúvanie hudby, textovú komunikáciu alebo občasné surfovanie po webe. A ak náhodou citeľne pritvrdíte, tak ani tých plus-mínus 12 hodín nie je najhorších.

Kombinácia iba 10-nanometrového čipsetu, slávneho režimu STAMINA a aktívneho softvérového manažmentu energie predsa len má svoje čaro.

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Na nabíjanie slúži obojstranný USB C port, čo spolu s technológiou Quick Charge 3.0 od spoločnosti Qualcomm znamená, že dopĺňanie šťavy prebieha nadštandardne rýchlo. Za zhruba 30 minút od pripojenia konektora špeciálnej nabíjačky pribudne okolo tých 55 až 60 percent.

Spomenúť však treba aj technológiu Qnovo, ktorá automatizovanou analýzou elektrochemických procesov a neustálym prispôsobovaním nabíjacích parametrov predlžuje životnosť napevno zabudovanej batérie. S tým jej ale pomáha aj softvérová funkcionalita s výstižným názvom Správca batérie, kde ide o to, aby kapacita batérie nebola pri pripojenej nabíjačke príliš dlhý čas plná.

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Smartfón sa po čase sám naučí, kedy mu zvyčajne dopĺňame šťavu, a podľa toho reguluje priebeh dopĺňania. Ak ho odpájame z nabíjačky ráno o siedmej, celý večer podrží akumulátor na 90 percentách a tesne pred predpokladaným zobudením používateľa doplní zostávajúce percentá, avšak pri čo najnižšej rýchlosti. Funkcionalita je teda dostupná až vtedy, keď Xperia XZ1 dôkladne spozná naše denno-denné nabíjacie návyky. V praxi to celé trvalo niečo cez jeden týždeň.

Sony Xperia XZ1

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)
Zdroj: Matus Moravcik

Čerstvá novinka od Sony pozostáva z pokročilého hardvéru, má množstvo zaujímavých i užitočných softvérových funkcií vrátane kvalitne prevedenej konštrukcie a jej výbava zahŕňa aj najnovšiu verziu operačného systému Android. Nie je však určená pre toho, kto od smartfónu očakáva prelomový dizajn s tenučkými rámikmi okolo dispeja. Na svoje si príde predovšetkým konzervatívnejší typ zákazníka. 

Sony Xperia XZ1 si zaslúži pochvalu za nahrávania super slow-mo videí, za nádherné fotografie, hardvérovú spúšť, vyladenú nadstavbu s minimalistickým prostredím, starostlivosť o akumulátor, skvelý energetický manažment a zabudnúť určite nesmiem ani na matný hliníkový povrch, vďaka ktorému netreba používať ochranné kryty. Škoda len, že vizuálne prevedenie pripomína tri až štyri roky staré modely. 9/10

 Smartfón Sony Xperia XZ1 nájdeš v ponuke e-shopu nikita.sk

Hi-tech mašina pre náročných používateľov. Čo všetko so sebou prináša Sony Xperia XZ1? (Recenzia)

Domov
Zdieľať
Diskusia