Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
27. mája 2017 o 18:38
Čas čítania 0:00
Tomáš Macho

Český tím vytvoril algoritmus v podobe "filtra", o akom sa Instagramu a Snapchatu ani len nesnívalo

TECH FACEBOOK INSTAGRAM
Uložiť Uložené

Technológia kombinovania fotografií je úžasná!

Niežeby sme boli fanúšikovia rôznych takpovediac "vtipných" filtrov tvárí, ktoré opantali ľudí využívajúcich Snapchat, Instagram a iné sociálne siete ponúkajúce úpravy fotografií, avšak radi by sme vás informovali o podarenom algoritme či technológii, ak chcete, ktorá dokáže skĺbiť dva zábery tváre skutočne atraktívnou formou. Sociálne siete by sa o ňu zaiste pobili v miliónových ponukách.

Za celým softvérom stojí českí tím vedený Danielom Sýkorom, profesorom vyučujúcim na ČVUT. Systém je založený na určitej komplikovanej umelej inteligencii. Tá dokáže zo zachytenej snímky efektne odobrať prvky tváre spolu s ich farbou, odleskom a ďalšími vlastnosťami, následne zdetekovať druhú tvár a v reálnom čase vytvárať akýsi hybrid. Ako môžeme z demonštračného videa vidieť, softvér sa bez menších problémov popasuje aj s komplikovanou mimikou tváre vrátane rozprávania či žmurkania bez straty prirodzeného prechodov. Ak by bol softvér schopný rovnakého výsledku aj v prípade mobilného telefónu, developerská skupinka by zrejme obdržala nemalé ponuky od veľkých hráčov.

 

Aj napriek tomu, že sa už dnes môžeme pozrieť na ohurujúci výsledok po týždňoch či mesiacoch strávených pri obrazovkách, šikovný algoritmus plánujú vývojári odprezentovať až počas letnej konferencie SIGGRAPH 2017 každoročne sa konajúcej v Severnej Amerike. Či už sa dostane produkt k sociálnym sieťam alebo majú vývojári vznešenejšie ciele, sme radi, že sme mohli napísať práve o úspechu dovolíme si tvrdiť domácich IT-čkárov. 

Domov
Zdieľať
Diskusia