Na internete nastali lepšie časy.
Existuje na svete jediný používateľ internetu, ktorý by mohol čestne prehlásiť, že sa počas svojho e-života nikdy nestretol s jedným z najotravnejších prvkov ochrany teoreticky sa vyskytujúcim na každom jednom webe? Áno, reč je o CAPTCHA, respektíve o odnoži patriacej pod Google - reCAPTCHA. Tento systém zobrazujúci niekoľko možných variant vrátane "ja nie som robot" alebo "označte všetky obrázky, na ktorých sú zachytené stromy/dopravné značky/názvy ulíc" strpčuje život mnohým užívateľom a vypĺňať tieto ochranné formuláre niekoľkokrát za deň dokáže poriadne predĺžiť čas strávený na mobile/počítači. Podľa všetkého však takémuto preverovaniu identity odzvonilo.
Google odkúpil systém reCAPTCHA už v roku 2009 a odvtedy neprešiel výraznými zmenami až do dnešku. Sľubovaná aktualizácia tak po novom spraví tento prvok neviditeľným a bude prebiehať na pozadí bez toho, aby vás oberal o drahocenný čas. Konkrétny algoritmus aplikovaný na kontrolu, či za počítačom sedí skutočná osoba, zverejnený samozrejme nebol, každopádne, nech si ho zamestnanci pokojne nechajú pre seba, ak nás už viac toto pop-up okno nebude otravovať.
Pokiaľ máte pocit, že sa vám v poslednom čase zobrazuje táto reCAPTCHA až príliš často, pravdepodobne bola vaša IP adresa nahlásená ako potenciálna hrozba (blacklisting), a preto zájdite sem a skontrolujte, či nie ste v niektorých databázach označení ako škodliví. Pokiaľ ste žiadnu podozrivú činnosť na vašom počítači nevykonávali, môže sa stať, že máte vírus, ktorý vás potajme využíva na svoje účely. V rámci bytových domoch tiež môže viacero užívateľov disponovať rovnakou adresou, a teda reťazovou reakciou si navzájom spôsobíte zbytočnú škodu. Riešením je odstránenie vírusu, požiadanie providera o novú adresu a zároveň ručné odstránenie vašej IP-čky z konkrétnych databáz (whitelisting).