Majú pevný povrch, všetky sú rozmermi totožné s našou Zemou a pravdepodobne by mnohé z nich mali mať na svojom povrchu aj vodu.
V dostatočnom predstihu sme vás nedávno informovali o ohlásení mimoriadnej tlačovej konferenciie nazvanej ako NASA Science News Briefing on Discovery Beyond Our Solar System, ktorá sa začala v stredu 22.2.2017 o 19:00 nášho času. Ešte pred jej samotným zahájením bolo celé oznámenie zahalené rúškom tajomstva, pretože verejnosť bola vopred oboznámená iba s faktom, že predmetom záujmu by mal byť objav týkajúci sa exoplanét za hranicami našej slnečnej sústavy, čo sú planéty obiehajúce okolo ďalších hviezd. Práve ony sú častokrát zdrojom najrôznejších špekulácií, keďže ide o najpravdepodobnejšie miesta, kde by sa mohol vyskytovať mimozemský život, či už v primitívnej alebo vyvinutejšej forme. Sám Thomas Zurbuchen sa na začiatku vyjadril, že nie je dobrou otázkou, či niekedy objavíme druhú Zem, ale kedy.
Účastníkmi brífingu boli aj významné vedecké kapacity ako spomínaný Thomas Zurbuchen alebo Michael Gillon, Sean Carey, Nikole Lewis a Sara Seager. Celá udalosť prebehla v hlavnom meste Spojených štátoch amerických len za účasti zástupcov vesmírnej agentúry a médií. Verejnosť mohla všetko sledovať prostredníctvom živého vysielania, kde sa dozvedela samotnú novinku. Takže poďme rovno k veci, čo sa teda zistilo? Dôležitým zistením bolo, že okolo studeného červeného trpaslíka s názvom TRAPPIST-1 vzdialenej 39 svetelných rokov objavili vedci z NASA až 7 exoplanét o rozmeroch Zeme! Všetky sa nachádzajú vedľa seba v tesnej blízkosti a rovno 3 z nich obiehajú okolo hviezdy v obývateľnej zóne.
Katalóg exoplanét sa teda obohatil o TRAPPIST-1b, TRAPPIST-1c, TRAPPIST-1d, TRAPPIST-1e, TRAPPIST-1f,TRAPPIST-1g a TRAPPIST-1h. Ako vidno na nižšie priloženom obrázku, tri z nich lokalizovali v spomínanej obývateľnej zóne, čiže nie sú ani príliš horúce, ani studené a podmienky by mali byť vhodné pre vznik života. Či majú niektoré z nich aj svoje vlastné mesiace, nevieme, no podľa vyjadrení skupiny vedcov sa na tieto končiny vesmíru už čoskoro zamerajú ďalšie zariadenia, ktoré by mohli poskytnúť oveľa viac podrobností.
Najväčšia z novoobjavených exoplanét v porovnaní so Zemou:
Aké rôzne zaujímavosti pred nami vesmír ešte skrýva? Rozhodne ich nie je málo a veríme, že v blízkom čase sa môžeme tešiť aj na ďalšie prekvapivé zistenia.