Z pridelených patentov sa môžete kde-čo dozvedieť.
Je holým faktom, že spoločnosti sa v rámci svojej chamtivosti súťaživosti pokúšajú uplatniť si a patentovať množstvo výrobkov, mechanizmov a technológií, ktoré v mnohých prípadoch nikdy neuzrú svetlo sveta, avšak čo keby náhodou, no nie? Patentový úrad spracúva v prípade technologických gigantov desiatky požiadaviek týždenne a možno by ste sa čudovali, čo všetko sa z nich dá vyčítať. Napríklad v roku 2015 sa objavila správa o vyplnení patentu prislúchajúcom Applu, ktorý zobrazoval tlačidlo s odozvou bez mechanických súčastí, aké sme o rok a pol neskôr našli v iPhone 7 a tu zoznam zďaleka nekončí. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko patentov, ktoré skôr či neskôr môžu zmeniť aktuálne smartfóny ale i inú elektroniku.
Google: bezdrôtový mikrofón vytetovaný do krku
Začneme tak trochu futuristicky. Relatívne mladá spoločnosť, ktorá dnes prevádzkuje niekoľko významných služieb vrátane Gmailu či vyhľadávača, vlastní dostatočné množstvo bizarných patentov Jedným z nich je práve bezdrôtový mikrofón umiestnený na mikročipe obsahujúcom bezdrôtový vysielač. Tento čip by vám bol vytetovaný napríklad na krk, pričom by navonok nebola po zákroku žiadna stopa, najmä ak by bol prekrytý skutočným tetovaním. Jeho výhoda okrem utajeného odpočúvania spočíva v odstránení vonkajšieho šumu - zvuk by bol čistejší. Doplnkovou funkciou mikrofónu je detektor lží pracujúci na základe vyhodnocovania pravdovravnosti podľa aktuálneho odporu kožu, teda rovnako ako pri skutočnom detektore. Odhaliť "napichnutého" človeka by sa s týmto čipom stalo viac-menej nemožné.
Apple: Priehľadný displej
Predpokladá sa, že väčšina špičkových smartfónov predstavených možno už tento rok bude mať po vzore Xiaomi podstatne väčší displej prekrývajúci pokojne i takmer celú prednú plochu zariadenia. Tento krok je rozhodne vítaný, hoci sú s ním spojené určité problémy ako napríklad absencia predného tlačidla, umiestnenie kamery či proximity senzoru. Posledné z menovaných už Xiaomi vyriešilo použitím ultrazvuku, stále však vysí veľký otáznik nad kamerou. Jednou z možností je vyvinutie priehľadného displeja, za ktorým sa bude skrývať foto-snímač. Po spustení fotoaparátu sa tak časť displeja vypne a tým prepustí svetlo priamo ku snímaču. Vo výsledku tak bude môcť vzniknúť iPhone so 100-percentným pokrytím prednej plochy displejom.
Google: Virtuálny asistent sociálnych sietí
Nevieme, čo môže znieť viac hrozivo a smutne zároveň ako asistent vašich statusov na Facebooku či Twitteri. Áno, dobre počujete. Google si dal patentovať asistenta podobného Siri či Cortane, avšak v tomto prípade sa váš virtuálny neexistujúci priateľ bude orientovať na vytváranie statusov a príspevkov prostredníctvom vašich najobľúbenejších sociálnych sietí. Obyčajným sledovaním predchádzajúcej aktivity, predovšetkým vašich vyjadrení a názorov, získa dostatok poznatkov o vašom myslení a priebežne vás bude "otravovať" povolením na odsúhlasenie jeho, respektíve vašich slov určených pre nový status alebo komentár. Nakoniec si tak na sociálnych sieťach budú komunikovať už len roboti. Gratulujeme.
Microsoft: Rozšírená realita vám pomôže nájsť kľúče
Okrem rôznych spôsobov vzdelávania a predovšetkým zábavy, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou budúcich systémov rozšírenej reality, môže byť využitie okuliarov HoloLens od Microsoftu aj tak trochu praktickejšie. Napríklad, pokiaľ zabudnete, kde ste naposledy nechali kľúče od bytu. Patent pojednáva o sledovaní špecifických, vami určených vecí na základe vonkajšieho vzhľadu. Inteligentné okuliare si zapamätajú polohu, v ktorej ich videli naposledy a následne vás k nej vynavigujú. Vzhľadom nato, že vývoj HoloLensu napreduje a snáď už čoskoro sa začne schyľovať k ich oficiálnemu uvedeniu do predaja, to neznie ako prílišné sci-fi, nemyslíte?
Nokia: Kompletné ovládanie smartfónu bezdotykovými gestami pred displejom
Niektorí z vás si možno pamätajú na sľubný produkt spoločnosti Leap Motion, ktorý predstavoval drobnú skrinku umiestnenú pod vašim monitorom. Dve infračervené kamery snímajúce dlane umožnili ovládať počítač obyčajným pohybom rúk vo vzduchu a najnovšie táto spoločnosť pracuje na vlastnom systéme rozšírenej reality. Práve podobné ovládanie bez fyzického dotyku si však patentovala Nokia už v roku 2006, no veríme, že by si aj v súčasnej dobe našlo uplatnenie, keďže bezdotykové gestá obsahuje hneď niekoľko smartfónov. Pri používaní zariadenia v aute by sa takáto technológia mohla stať perfektným doplnkom k hlasovému asistentu.
Samsung: Holografy v smartfóne
Predpokladáme, že ubehne ešte nejaký ten rok, kým sa nad displejom vášho smartfónu budú skutočne zobrazovať holografické animácie, no i tak je dobré vedieť, že Samsung myslel aj na takéto skvelé futuristické vychytávky. V žiadosti o pridelenie patentu sa nachádza zaujímavý nákres, na ktorom akýsi svetlovod usmerní tok svetelného lúča tak, že sa na určitých miestach zobrazí nad povrchom. Najnovšie má spoločnosť okrem iného patentovanú i holografickú televíziu, z čoho môžeme konštatovať, že tento druh technológií ju výrazne zaujíma.
LG, Apple Samsung: Ohybný smartfón
Je zaujímavé, že relatívne rovnaký patent vlastnia najnovšie až tri spoločnosti. K Applu a Samsungu sa po novom pridalo i LG so svojou verziou smartfónu, ktorý si budete môcť dolámať okolo zápästia a používať ho ako smart hodinky. Akurát si nevieme predstaviť, ako nekomfortne to bude vyzerať, keď si okolo ruky obmotáte smartfón s uhlopriečkou presahujúcou 5 palcov a naopak ako by sa pracovalo s úzkym ale zato dlhým zariadením prispôsobením priemernému obvodu zápästia. Ktorý výrobca podľa vás predstaví podobný hybrid ako prvý?
Ford: Koleso, ktoré sa zmení na unicykel
Aj Ford skúša prispieť svojou troškou k príchodu futuristickej budúcnosti, možno však mierne bizarným spôsobom. Patentoval si totiž špeciálne koleso s dvojakým využitím. Pri bežnom spôsobe života ho osadíte a používate ako každé iné koleso, avšak po tom, čo si pozriete niekoľko akčných filmov, ho odskrutkujete, pripevníte k nemu karosériu motorky-unikolky a vyrazíte do sveta na takzvanom motorovom unicykli. Nemáme najmenšiu odvahu trúfnuť si, kedy by sme takýto produkt uvideli v lokálnej predajni autodielov, minimálne však vieme, že podobný unicykel už existuje a veľkej pozornosti sa veru neteší. Snáď padne vhod aspoň ako "záchranné koleso" pri poruche vozidla.
Samsung: Puzdro s dvoma displejmi
Selekciu zakončíme celkom sympatickým patentom, ktorý by v prípade aplikovanie do praxe znamenal, že najdrahšie puzdrá pre telefón viac nebude vlastniť Apple ale Samsung. Na druhú stranu, nechceli by ste disponovať obalom na telefón, ktorý by dokázal perfektne rozšíriť váš základný displej o ďalšie dve obrazovky? Či už by bola ich kvalita rovnako vysoká alebo nie, pozeranie videí alebo hranie niektorých hier by sa mohlo zmeniť na podstatne väčšiu zábavu aj bez nosenia rozmerných tabletov. Okrem prídavných displejov by takéto puzdro mohlo ponúkať ďalšie reproduktory alebo solárne kolektory. Tie by aspoň čiastočne posilnili už aj tak smiešnu výdrž batérie. A kto vie, možno príde na trh spolu so solid-state batériami.
Či už sa dočkáme ohybného smartfónu s priesvitným displejom a elektronickým puzdrom alebo nie, je dobré vedieť, že tech. giganti zamýšľajú mnoho scenárov a zaspať na vavrínoch čo i len na krátke obdobie by mohlo vyústiť vo veľké zaostávanie za konkurenciou.