Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 1. 6. 2020 meniny má Žaneta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
František Kulhánek
12. november 2016, 15:40
Čas čítania: 4:40
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná

Je neuveriteľné, čo všetko môže byť pre niektorých normálne, keď v tom vyrastajú od narodenia.

František Kulhánek
12. november 2016, 15:40
Čas čítania: 4:40
Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V predošlom článku sme nakukli do kmeňa Muria, kde je sex pravým opakom tabuizovanej témy a ako protipól nám poslúžil írsky ostrov Inis Beag, kde je akýkoľvek prejav sexuálneho správania silne odsudzovaný. Dnes zavítame do troch odlišných kultúr, ktoré nám opäť raz ukážu, že sex, ako ho vníma západný svet, nie je ani zďaleka štandardom. Čo tak súťaž krásy v mužskom podaní, kde si práve ženy vyberajú svojich nastávajúcich? Nežnejšie pohlavie možno zaujmú chatky stavané rodinou dievčiny, ktoré slúžia na objavovanie a skúmanie vlastnej sexuality, ako aj na výber toho správneho životného partnera. V kambodžskom kmeni Kreungov sú totiž bežnou záležitosťou. Alebo by ste uprednostnili manželstvo, v ktorom sa o svoju ženu delíte s bratmi? Skôr ako začneme odsudzovať, pozrime sa na každú kultúru detailnejšie.

 

Kmeň Kreungov, Kambodža

Vyznieva to ako presný opak našich hodnôt vo vzťahu a v živote. Stále prítomná možnosť otehotnieť, vzťahy bez citov a s tým spojená promiskuita. Všetko vychádza zo zvyku, že akonáhle dosiahnu dievčatá 13 rokov, rodičia im postavia malé drevené chatky, ktorých úloha je jasná: poskytnúť svojim dcéram priestor pre nadobúdanie sexuálnych skúseností a vybranie si celoživotného partnera. Do príbytkov si dievčatá vodia partnerov podľa chuti a nálady tak dlho, pokým nenarazia na toho pravého. Celý proces nie je ani náhodou utajovaný či stavaný do úzadia, práve naopak, nie je sa za čo hanbiť. Rodičia svoje potomstvo radi povzbudzujú a zaujímajú sa o aktuálny stav. Celý zvyk totižto vychádza z myšlienky, že starostlivý a uvážený výber rovná sa dlhé a prosperujúce manželstvo. A mladé dospievajúce ženy si prídu tiež na svoje. V tradícii chatiek vidia nezávislosť a možnosť obrovského výberu. To, či budú mať s chlapcami aj sex, si rozhodujú samé. Často vedú len hlboké dialógy, po ktorých následne spia. Skrátka všetko je na rozhodnutí dievčat. Sex je výsadou, ktorá sa dostane len skutočne výnimočnému chlapcovi, ktorý dievčinu zaujme a očarí.

 

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná 

Ďalším zásadným bodom v kmeni Kreungov je panenstvo. Na rozdiel od väčšiny západných civilizácii, aj keď povedzme si úprimne, ide to s nami dolu vodou, sa v kambodžskom spoločenstve panenstvo nijak významne nevníma. O pomyselnú čistotu ženských intímnych partii sa nestarajú. Otázka otcovstva a starostlivosti o dieťa sa riešia jednoducho. Ak dievča otehotnie s mužom, ktorého nemiluje, ale stretáva sa s iným partnerom, vezme si ju a o dieťa sa stará bez problémov ako o vlastné. A ako je zvykom, biologický otec dostane od dediny pokutu. Prezervatívy by ste donedávna hľadali u Kreungov márne. Začali sa v chatkách objavovať vďaka neziskovým organizáciám len nedávno. Doposiaľ sa ako antikoncepcia používal alkoholický nápoj s naloženými stonožkami. Myslím, že môžeme ďakovať bohu za trochu latexu, pretože piť čokoľvek so stonožkami, tehotenstiev by bolo asi oveľa viac. Otázku žiarlivosti riešia takisto otvorene. U miestnych nie je prekážkou. Prípustná je len vtedy, ak už je medzi chlapcom a dievčinou skutočná láska.

 

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná 

Na čas vlastniť svoje obydlie, kam si môžu pozvať nápadníkov, dievčiny teší. Vyvoláva to v nich pocit nezávislosti a hrdosti, prehlasujú. Zavítať totiž do domu, v ktorom býva celá jej rodina, sa chlapci ostýchajú. Niekto by si mohol myslieť, že práve otvorený a slobodný prístup k sexuálnemu životu vedie k mnohým problémom, ktoré dopadajú na plecia Kreungov. Spoločenstvu je však problematika znásilnení a nechcených detí neznáma, rozvodovosť je zanedbateľná. Všetko vychádza z otvorenosti a citlivému prístupu. Muži aj ženy sú si v spoločenstve rovní a všetky zásadné rozhodnutia by mali robiť spoločne, prehlasujú Kreungovia. Aj napriek obrovskej kultúrnej priepasti sa aj sem postupne dostáva západný systém hodnôt, ktorý celú dedinu narúša. Hlavne u dospievajúcich mužov sa veci obracajú k horšiemu. V televízii je k videniu mnoho nových vecí a porno je dostupné takmer všade. To búra doposiaľ zaužívaný spôsob spolunažívanie a výchovy.

 

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná 

Kmeň Wodaabe, Afrika

Považujú sa za najkrajších obyvateľov, ktorí chodia po naše planéte. Ako muži, tak ženy. Dôvodom je štíhlosť, vysoký vzrast, oslepujúco biele zuby a žiarivé oči. Členov tohto afrického kmeňa je okolo 100 000 a žijú roztrúsení vo viacerých štátoch. Najviac však v Nigérii, Čade, Kamerune a Stredoafrickej republike. Názov ich sťahovavého kmeňa Wodaabe znamená v preklade „ľud, ktorý rešpektuje tabu“, no v iných spoločenstvách im tiež hovoria Bororo. Sú známymi obchodníkmi, no viac sú preslávení vďaka oslavám krásy a festivalom Gerewol, ktorý je oslavám fyzickej krásy venovaný. Aby som to uviedol na pravú mieru, hovoríme o oslavách mužskej krásy, nie ženskej, ako je to zaužívané v našich končinách. Muži sa dlhé hodiny pred tanečným výstupom pripravujú, aby vyzerali čo najdokonalejšie. Maľujú si tvár, chystajú si tie najpôvabnejšie koráliky, ktoré ladia k farebnej dokonalosti, do vlasov si vplietajú pštrosie pierka. A že ide o veľa, je snáď jasné. Tých, ktorých porota zložená z troch najkrajších dám kmeňa vyberie za najdokonalejšie stvorenia, budú po celý rok oslavovaní, uctievaní a velebení. Traja víťazi (jeden pre každú porotkyňu) budú mať možnosť stať sa ich milencami.

 

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepoznáBratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná 

Porotkyne sa zameriavajú na radu kľúčových prvkov, ktoré sú podľa tamojších hodnôt znakom krásy. Ide najmä o vysokú atletickú postavuorlí nos, úzku symetrickú tvár, vlasy upletené do dlhých vrkočov, veľké oči a očarujúco biele zuby, ktoré pre zaujatie vystavujú v mohutných úsmevoch. Ako to býva zvykom i u nás, pánov (v našom prípade dámy) nehodnotia len oči porotkýň, ale aj všetkých žien prítomných naokolo. V čom už sa ale naše kultúry odlišujú, je možnosť sa so svojim favoritom vybrať do horúceho buša a stráviť s ním intímne chvíle. Stačí, ak žena prejaví pri tanci o konkrétneho muža očividný záujem a radostné chvíle sa môžu začať. O niečom podobnom by sme možno mali pouvažovať i my pri súťaži Missiek. A keďže sú ženy v kmeni Wodaabe sexuálne slobodné, manžel im slastné chvíle s ním nemôže zakázať alebo ju akokoľvek obviňovať.

 

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná

 

Mnohomužstvo, Tibet

Patrí medzi najzvláštnejšie a najzriedkavejšie formy manželstva. Vo svetovom meradle sa vyskytuje asi u 1 % populácie. Bratské mnohomužstvo alebo odborne nazývané polyandria má svoje korene predovšetkým v Tibete, ale vyskytuje sa aj u Eskimákov a Indiánov. U miestnych, najmä roľníckych vrstiev, býva zvykom, keď sa bratia delia o jednu manželku. Hlavné slovo pri usporiadaní sobáša majú rodičia, bez ich súhlasu sa manželstvá uzatvárajú naozaj málokedy. Potomkovia, najmä ženy, nemajú do výberu partnerov a sobáša vôbec čo hovoriť. Najdominantnejší býva logicky najstarší brat, i keď vzťahová hladina medzi bratmi a manželkou by mala byť rovnomerná, teda sexuálne aktivity, ako aj city, musia byť medzi všetkými v harmónii. Práve toto pravidlo alebo skôr nutnosť neuprednostňovať jedného pred druhým býva najčastejším zdrojom rodinných konfliktov a hádok.

 

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná 

Problémov sa však nájde viacero. Nutné je spomenúť vekový rozdiel medzi najstarším a najmladším bratom a spoločnou manželkou, ktorý môže hockedy spôsobovať búrlivé nálady. Najľahšia nie je ani výchova prichádzajúcich potomkov, pretože všetci bratia musia mať s každým dieťaťom rovnovážny vzťah. Žiadne nesmú favorizovať. Ako vôbec táto, mierne povedané podivná metóda vznikla, sa doposiaľ vedú spory. Podľa niektorých zdrojov bola polyandria vynájdená ako nástroj k udržaniu pôrodnosti, podľa iných bolo dôvodom nedostatok žien. Na čom sa však určite všetci zhodneme je, že riešenie mnohomužstva ponúka ekonomické odľahčenie nižších vrstiev, a preto ho aj miestni obyvatelia dodnes praktikujú. Poslednou dobou je však veľmi uplatňované aj pri majetnejších obyvateľoch, najmä vlastníkoch pôdy, ktorí tak nemusia svoj majetok medzi synov deliť.

 

Bratia deliaci sa o jednu ženu sú v Tibete bežným javom. Sexuálne zvyky, aké západný svet nepozná

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
133
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.