Historicky prvý víťaz Českej ceny za architektúru, vďaka ktorému sa aspoň na malý moment presunieme do budúcnosti.
Po kratšej prestávke sa opäť raz vyberieme za architektúrou do Českej republiky, konkrétne do mesta s názvom Liberec. V časti Ruprechtice totiž nájdeme neobyčajnú stavbu s nadčasovým dizajnom. Za všetko hovorí víťazstvo v nedávnej súťaži Českej ceny za architektúru, ktorá bola vôbec prvá svojho druhu u našich susedov. Projekt s pracovným pomenovaním ZEN-Houses bol navrhnutý síce ešte v priebehu roku 2009, ale finálne práce boli dokončené len minulý rok.
Dielo z budúcnosti od Ing. arch. Petra Stolína v spolupráci s Ing. arch. Alenou Mičekovou sa rozprestiera na pozemku s výmerou priblížne 400 metrov štvorcových. Zastavaná plocha je už však podstatne menšia a činí "len" príjemných 75 m². Ako ale budete môcť vidieť nižšie, aj s obdobnými priestormi sa dá naložiť vskutku sofistikovane. Dvojica vyššie menovaných architektov danou nehnuteľnostou doslova rúca stereotypy bežného bývania, na aké sme zvyknutí. A to či už vzhľadom alebo technológiami použitými pri výstavbe. Rozpočet na celé sídlo pritom nečinil viac ako 85 000 €, a to pri pohľade na ceny nehnuteľností v našom hlavnom meste nie je vôbec vysoká čiastka.
Už na prvý pohľad veľmi jednoduchá stavba položená na obdĺžnikovom pôdorysemá vonkajšiu šírku 3 metre a pýši sa nezvyčajnou fasádou. Tá pôsobí ako jemná priesvitná vrstva, skrz ktorú môžu majitelia domu pokojne pozorovať okolitú prírodu. Akonáhle vstúpite (aspoň virtuálne) do interiérovej časti, prekvapí vás priestrannosť, ktorou oplýva súbor ZEN-Houses. Okrem obytnej (dennej) a nočnej časti, nájdeme vo vnútorných priestoroch aj kanceláriu/ateliér, čo je na jednu stranu dobré a pohodlné, ale na druhú mierne nespoločenské. Zaujímavosťou je, že obyvatelia môžu medzi sebou pohodlne nadviazať očný kontakt z obidvoch budov práve vďaka použitým materiálom. Lepšiu predstavu si už ale skúste vytvoriť na základe snímkok nižšie od BcA. Romana Dobeša.
Pokiaľ viete aj o iných architektonických alebo dizajnérskych štúdiách z našich končín, ktoré taktiež stoja za pozornosť širšieho publika, tak neváhajte a pošlite nám tip na e-mailovú adresu uvedenú v profile nižšie. Ďakujeme za spoluprácu!