Opäť návrat do obdobia z rokov 1939 až 1945, kedy na Zemi prebiehal najväčší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva.
Pred niekoľkými mesiacmi sme vám priniesli dvojdielny článok o najzaujímavejších tankoch z rovnakého obdobia plný skutočne robustných strojov. Ak chcete, prvý diel si môžete prečítať po kliknutí sem a druhý zasa na tento odkaz (nechýbal ani menší bonus). Okrem pásových beštií sa však na neľútostných bojiskách po celom svete objavovali aj zbrane najrôznejšieho druhu. Či už boli sovietske, nemecké, britské, japonské, čínske, americké, talianske, francúzske, fínske, poľské, československé alebo mnohé ďalšie, v novom seriáli si prezradíme zopár informácií o najznámejších a najzaujímavejších kúskoch, takže toho nebude málo. Opäť ale dôkladne pripomíname, že nižšie nenájdete akýsi rebríček zoradený na základe kvality či iného kritéria, ale zoznam desiatich zbraní (pušiek, samopalov,...), ktoré rozhodne stoja za oboznámenie sa. Pravdepodobne, ak patríte k nadšencom vojenstva, ste už o niektorých čítali a možno sa vám pošťastilo ich držať aj v ruke, no článok o každej jednotlivej zbrani iba v krátkosti informuje a nerozoberá jej históriu do najposlednejšieho detailu.
Thompson
Začneme obľúbeným samopalom pochádzajúcim spoza Atlantiku. V jeho prípade sa môžete stretnúť aj so známym názvom Tommy gun (či poprípade Chopper), čo je odvodenina od mena jeho konštruktéra - John T. Thompson. S prvými návrhmi automatickej palnej zbrane sa začalo pracovať v posledných rokoch prvej svetovej vojny, no hojne sa používal medzi rokmi 1938 až 1971 minulého storočia. Počas svojej "služby" sa objavil aj v rôznych cudzích armádach, napríklad v kanadskej, austrálskej, nemeckej, sovietskej či aj švédskej. Milovníkov mal aj v kruhoch podsvetia a mafie a známy je po celom svete. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
M1 Garand
Američania nezaostávali ani na poli poloautomatických pušiek, pretože vďaka John C. Garandovi sa mohli popýšiť jednou z najlepších zbraní druhej svetovej vojny vôbec. Jednalo sa o mimoriadne spoľahlivé a presné pušky s názvom M1 Garand a vďaka ich kvalitám boli vyrobené milióny kusov. Okrem európskych bojísk zažila aj hrôzy Vietnamskej a Kórejskej vojny a slúžila od 1936 až po 1963. Populárna bola aj jej ostreľovačská verzia M1C s puškohľadom a v prípade núdze sa na ňu dal nasadiť aj granátomet či bajonet na boj z blízkej vzdialenosti. Vynikala aj slušnou kadenciou a jej maximálka sa vyšplhala až na 24 rán za jednu jedinú minútu. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
M2 Browning (.50 Caliber)
Svoje miesto si v našom rebríčku nepochybne našiel aj ťažký guľomet, ktorý sa stále používa až dodnes (upravená verzia). Jeho počiatky datujeme do roku 1918, kedy John Browning premýšľal nad jeho vyhotovením. Aj sa dočkal, pretože sa od roku 1921 začal sériovo vyrábať a 38 kilogramov ťažké zariadenie je v kurze aj v roku 2016, kedy je napríklad aj hlavným ťažkým guľometom síl NATO. Zažil takmer všetky veľké konflikty od počiatku druhej svetovej vojny a svoje uplatnenie našiel až v päťdesiatich štátoch naprieč celým svetom. S maximálnym dostrelom cez šesť kilometrov spôsobuje vrásky na čele každému, kto sa voči nemu s odvahou postaví. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
Bazooka
Po našom "Bazuka" si navždy odnesie prvenstvo ako prvá ručná protitanková zbraň na svete. Úpenlivo sa na nej pracovalo od roku 1933, kedy bol hlavou jej výroby pán Edward Uhl. Do reálnych bojov sa dostala takmer o desaťročie neskôr, pretože po prvýkrát bola využitá v bojoch na severe Afriky (1942). Vznikli aj jej ďalšie varianty, a to Bazooka I M1, Bazooka II M 20 a obľúbili si ju aj Briti, ktorí mali jej vlastnú verziu. Prvá spomenutá Bazooka I M1 dokázala prebíjať nepriateľský pancier o hrúbke 60mm, no po úprave (Bazooka II M 20) sa toto číslo zvýšilo až na 280mm. Mimoriadne úspechy zožala aj v Kórejskej vojne. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
Springfield M1903
Miesto si tu nájde aj predchodca už spomenutej pušky M1 Garand, ktorý síce žiaril hlavne v bojoch prvej svetovej vojny, no uplatnenie našiel aj v rokoch 39-45, pretože nie všetci vojaci mali k dispozícii "garandu". Za jej vznikom v roku 1902 stála Springfield Armory z rovnomenného amerického mesta. Počas svojej služby bola podobne ako mnohé iné zbrane prerobená na niekoľko modifikácií vrátane M1903 Mark I, M1903 Bushmaster carbine, M 1903 A3, M 1903 A4 a podobne. Ako zaujímavosť uvedieme, že ju mimoriadne obľuboval aj slávny americký spisovateľ Ernest Hemingway. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
M1 Carbine
Pri puškách ešte zostávame. Do pozoru teraz uvádzame ďalšiu spoľahlivú a ľahko ovládateľnú poloautomatickú pušku populárnu po celom svete. Nepoužívali ju len vojaci USA počas druhej svetovej vojny, ale aj policajti a iné ozbrojené zložky rôznych krajín sveta a popularitu si tiež získala aj medzi civilistami. Na svetlo sveta sa dostali aj jej vylepšené verzie ako M1A1, M1A2, M1A3, M2, M3 a tak ďalej. Vyrobených bolo vyše šesť a pol milióna kusov a počas vojny sa jej hodnota pohybovala okolo 45 dolárov za kus. Využitie našla aj v Kórejskej a Vietnamskej vojne a ako sme spomínali, používaná bola snáď v každom treťom štáte sveta. Slušná vizitka. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
B.A.R. 1918
Na siedmom mieste máme akéhosi príbuzného spomenutého Browninga s celým znením Browning Atomatic Rifle, čiže skrátene B.A.R. Ani rok v jeho názve nie je náhodný, pretože práve v záverečnej fáze prvej svetovej vojny sa daná automatická zbraň dostala do širšieho povedomia a slúžiť vydržala až do raných 70 rokov minulého storočia. Rovnako ako pri všetkých ostatných zbraniach, aj ona zažila niekoľko dôležitých úprav, vďaka čomu bola nemenej dôležitou súčasťou amerických vojsk na európskych, ale aj mnohých ďalších bojiskách. Jednalo sa o ľahký guľomet schopný vypáliť za jednu minútu cez 350 až 500 rán, vďaka čomu mu patrí miesto aj v našom zozname. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
Winchester Model 1912
Po puškách a samopaloch je čas aj na brokovnicu. Už sa iba opakujeme, Winchestrovka zažila väčšinu veľkých konfliktov dvadsiateho storočia, pričom boli vyrobené dva milióny jednotlivých kusov. Za jej vznikom stojí Thomas Crossley Johnson, no istý podiel si zapísal aj John M. Browning. Vyrábaná bola v rokoch 1912–1964. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
M1917 Enfield
Jedná sa o americkú modifikáciu známej britskej zbrane produkovanej v posledných dvoch rokoch prvej svetovej vojny. Cez 4 kilogramy ťažká puška zažila na európskych bojiskách najväčšiu slávu počas operácie Overlord. Svetlo sveta uzreli vyše dva milióny kusov a hojne sa používali okrem západu aj na východe Ázie - Kórea, Vietnam, Japonsko, Filipíny a ďalšie. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
M1911 pistol
Zbraň preslávená aj pod označením Colt je snáď najznámejšou samonabíjacou zbraňou vôbec. Za jej vznikom opäť stál náš starý známy John M. Browning. Hojne používaná je aj dnes, keďže tvorí podstatnú časť arzenálu SWAT a na boj zblízka ju obľubujú policajné zbory po celom svete. "V službe" je od roku 1911, avšak prešla si niekoľkými vylepšeniami. Viac dôležitých informácií nájdete tu.
V ďalšej časti si ukážeme niečo z arzenálu Osi, konkrétne z Nemecka.