„Ak by si bol v núdzi, záležalo by ti na sexuálnej orientácii tvojho záchrancu?“ pýta sa autor netradičného street artu.
Richard Simmons je mladý umelec pochádzajúci z Peterboroughu, ktorý sa v umeleckej sfére pohybuje už dlhšiu dobu, no širokú verejnosť a komerčnú scénu zaujal až v roku 2011. Vtedy sa totiž v uliciach Londýna, kam sa presťahoval, rozhodol vytvoriť odvážny street art oslavujúci svadbu Williama a Kate. Tých podľa vzoru hudobníka Sex Pistols Sida Viciousa a jeho priateľky Nancy vyobrazil ako punkáčov a zmyslom tohto kroku malo byť poukázanie na novú generáciu kráľovskej rodiny. Tá by podľa umelcových slov mala stáť nohami pevne na zemi a byť o čosi otvorenejšia než generácia predošlá. Výborne tým vraj vyjadril nádeje mladých Angličanov a jeho diela po tomto kroku začali byť úspešné.
Richard sa tak zaradil do kategórie pouličných umelcov, ktorým sa podarilo uspieť na výstavách a jeho tvorba inšpirovaná pop artom a komiksom v priebehu niekoľkých rokov obletela celý svet. „Sme hrdí na to, že môžeme odprezentovať tých najlepších a najinovatívnejších umelcov, ktorých nám Británia ponúka a Rich rozhodne patrí medzi nich,“ nechali sa počuť z Imitate Modern Gallery v Londýne, ktorá spoločne s galériami v New Yorku, Paríži, Los Angeles, Dubaji, Ženeve, Miami, Singapure a v ďalších veľkomestách vystavovala Richardove umenie.
Po kráľovskom páre tak po niekoľkých rokoch prichádza na scénu ďalší pár a s ním aj nové posolstvo. Tentoraz je však Richardove dielo intímnejšie, no zároveň aj verejnejšie, ako tomu bolo v prípade Williama a Kate. Je totiž doplnené o blízky kontakt hlavných aktérov a svojím provokatívnym prevedením má tendenciu zaujať každého bez ohľadu na vek, pohlavie, krajinu pôvodu, sexuálnu orientáciu a zmýšľanie. Pevné objatie a vášnivý bozk Batmana a Supermana sú totiž niečím, čo si pýta pozornosť a núti nás sa zamyslieť. Umelec sa podľa vlastných slov snaží prostredníctvom láskyplného prejavu dvoch svalnatých alfa samcov bojovať proti predsudkom a tvrdí, že skutočným hrdinstvom je postaviť sa za rovnosť.
„Ak by ste boli v núdzi a potrebovali by ste pomoc, záležalo by vám na sexuálnej orientácii vášho záchrancu?“ zamýšľa sa Richard a zároveň poukazuje na to, že aj hrdinovia môžu byť homosexuálnej orientácie a tá nič nemení na ich hrdinstve. Svoje zmýšľanie vykresľuje aj na bežných životných situáciách a pýta sa: „Ak lekár zachráni ľudský život, hasič uhasí horiaci dom a dobrovoľník vytiahne z trosiek dieťa, záleží snáď na tom koho miluje? Každý z nás by mal byť posudzovaný podľa toho, ako sa správa k ostatným a nie podľa toho, s akým pohlavím sa drží za ruku alebo leží v posteli.“ Dielo s touto myšlienkou uzrelo svetlo sveta v roku 2014 a pôvodne bolo namaľované na plátne. Po prvotnom úspechu sa začalo objavovať v uliciach Londýna, odkiaľ sa v tomto roku rozšírilo aj do New Yorku a Los Angeles.