Všadeprítomná smrť, strach či hrôza nemali žiaden väčší vplyv na odvážne ženy Sovietskeho zväzu zo štyridsiatych rokov.
Ostreľovači ešte stále zohrávajú v oblasti vojenstva veľmi významnú úlohu a inak tomu nebolo ani v minulosti. Dávnejšie, teda ešte v predchádzajúcom roku, sme vám napríklad priniesli článok o Fínovi menom Simo Häyhä prezývaného ako aj biela smrť, nakoľko za svojej aktívnej služby zabil až vyše 500 Sovietov (počas Zimnej vojny) a dodnes patrí k veľmi známym osobnostiam danej severnej krajiny. Tentoraz sa ale môžeme pozrieť na opačnú stranu barikády - na sovietske ostreľovačky prítomné na rozsiahlom fronte východnej Európy v rozmedzí rokov 1942 až ku koncu druhej svetovej vojny v roku 1945. Všetka ich aktivita sa začala výrazne prejavovať pri začiatku operácie Barbarossa.
22. júna 1941 vtrhli celé desiatky nemeckých divízií spolu s ich spojencami na územie Sovietskeho zväzu, kde rozpútali Veľkú vlasteneckú vojnu. Zo dňa na deň sa im darilo získavať rozľahlé územia vo východnej Európe a spôsobovať Červenej armáde nemalé straty, kvôli čomu bola potrebná každá pomocná ruka a každučká jedna osoba, či už mužského alebo ženského pohlavia. A práve vtedy sa dostali na "scénu" aj ženy a ich zabijačské schopnosti. Dokopy dostali ostreľovačské pušky vyše dve tisícky žien. Avšak zďaleka najznámejšou z nich bola práve Ljudmila Pavličensková (ukrajinského pôvodu), ktorá dokonca v roku 1943 obdržala Leninov rád a taktiež sa stala aj Hrdinkou Sovietskeho zväzu.
Ljudmila študovala históriu a ihneď po nemeckom vpáde sa dobrovoľne pripojila k armáde. Pôvodne sa situácia vyvíjala tak, že by sa z nej skôr mala stať zdravotná sestra, no po preukázaní skutočne dobrých zdatností s ostreľovačkou puškou sa jej "kariéra" vybrala úplne iným smerom. Dokonca aj samotní Nemci sa ju snažili získať na svoju stranu, no na ich smolu sa im to nepodarilo. Za svojej činnosti zaznamenala 309 potvrdených zabití, z čoho až 39 boli nemeckí ostreľovači. No povedzte, nebáli by ste sa jej? Po skončení druhej svetovej vojny sa opäť vrátila na univerzitu, kde úspešne získala titul magistra v oblasti histórie.
Vojny prinášajú veľa zaujímavých príbehov, no vždy je lepšie žiť v mieri...