Vyskúšali sme robotickú slúžku na baterky. Jej výhoda spočíva najmä v tom, že menej rozpráva a viac upratuje.
Všetky elektrické zariadenia okolo nás prechádzajú určitou evolúciou, a to vrátane chladničiek, televízorov, pračiek alebo dokonca aj vysávačov. Každým jedným prejdeným rokom sa z nich stávajú čoraz samostatnejšie jednotky, takže nevyžadujú pri používaní alebo nastavovaní až takú pozornosť, akú sme museli venovať starým generáciám, teda ich predchodcom. Zväčša stačí iba vytiahnuť smartfón, zapnúť špecifickú aplikáciu a nadobudneme univerzálne diaľkové ovládanie ku všetkému, čo je vybavené kompatibilnou bezdrôtovou technológiou. To najlepšie príde ale až vtedy, ak nie ste obmedzení ani vzdialenosťou - diaľkové ovládanie potom funguje všade tam, kde chytáte signál dátovej siete mobilného operátora. A podobnú funkcionalitu ponúka aj inteligentný pomocník iRobot Roomba 980, ktorý dokáže nahradiť obyčajný vysávač a spraviť tak z upratovania skutočne pohodlnú záležitosť.
Používateľské prostredie aplikácie iRobot
iRobot Roomba je možné označiť za akúsi kombináciu vysávača a veľmi šikovného robota. Po konštrukčnej stránke ide o pomerne mohutné zariadenie kruhového tvaru s vlastným pohybovým systémom na kolieskach a Wi-Fi konektivitou, prostredníctvom ktorej komunikuje s nainštalovanou aplikáciou v iOS alebo Android smartfóne, kde je zopár nastavení, ikonka s batériou a aktuálnou úrovňou energie, plánovač automatického upratovania či veľké tlačidlo na spustenie, respektíve vypnutie. Používateľ má teda dve možnosti. Buď siahne po tejto aplikácii a ovládanie bude výrazne pohodlnejšie, alebo len jednoducho využije jedno z troch svietiacich hardvérových tlačidiel na vrchu plastovej, pevnej a 9,5 centimetra vysokej konštrukcie robota, kde okrem držiaku nechýbajú ani svietiace informačné ikonky. Nájdete tam aktuálny stav batérie, pripojenie k Wi-Fi sieti alebo kôš či výkričník, ktoré sa zobrazia v prípade objaveného problému (plný zásobník, slabá batéria). Predná strana má navyše aj dobre fungujúci nárazník, takže každý jeden náraz do tvrdej steny zvládne s maximálnym prehľadom. Prečo ale hovoríme o nárazoch?
Robotický upratovač pracuje po spustení samostatne. Vďaka integrovaným senzorom a kamerám dokáže vidieť aj cítiť fyzické prekážky. Pri prvom kontakte s miestnosťou najskôr zmapuje okolitý priestor, čo potom pri dôkladnom vysávaní využíva na inteligentnú navigáciu do takých smerov, aby dokázal čo najefektívnejšie pokryť každý dostupný kúsok podlahy. K tomu mu pomáha aj vytváranie virtuálnych orientačných bodov, na základe ktorých potom vie, kde bol a kde ešte len musí ísť spraviť poriadok, takže na také miesta, ktoré náhodou po ceste vynechá, sa iRobot samozrejme ešte vráti. A ak sa pred ním objaví prekážka alebo do nej náhodou jemne narazí, priamo na mieste zmení smer tak, aby mohol vo svojej práci pokračovať ďalej. Nepadne dokonca ani zo schodov. Pohybový systém tvorí obratný mechanizmus, ktorý nezlyhal ani v jednej situácii. Kam sa zariadenie dostalo, dokázalo odtiaľ bez problémov vyjsť. Na plné nabitie batérie zvládne byť iRobot v akcii približne jednu hodinu, potom príde k nabíjačke a úplne sám zrealizuje pripojenie ku zdroju energie. To isté platí aj opačne - po vyslaní do akcie sám z nabíjačky vycúva (vydáva počas toho pípanie ako nákladné autá) a po pár sekundách začne vysávať. Nič jednoduchšie a pohodlnejšie existovať snáď už ani nemôže.
iRobot Roomba vybavil výrobca inteligentným prepínaním výkonu, od čoho sa odráža aj veľkosť hluku (približne 58 dB bez funkcie Carpet Booster). V prípade, že vbehne do poriadne špinavého prostredia, režim vysávania prispôsobí podľa potreby. Problém mu dokonca nerobia ani koberce, na ktoré je vybavený špeciálnou funkcionalitou Carpet Booster, aby ich tak dokázal efektívne zbaviť špiny a bordelu, ktorý sa v nich nachádza. Za zmienku ale určite stojí aj prítomnosť malej rotujúcej metličky - a keďže mierne vytŕča mimo konštrukciu, iRobot s ňou dokáže povymetať malé, ťažko prístupné škáry pod skriňami. Hlasové notifikácie - aj v slovenskom jazyku - sú počuť pri objavenej chybe, napríklad po naplnení zásobníka (s HEPA filtrom) prachom a iným bordelom. Robot vás ženským hlasom upozorní, že nemôže pokračovať ďalej v upratovaní, pretože je plný. Jeho vyprázdnenie však predstavuje prácu na pár sekúnd.
V obrovskom balení nájdete dva kúsky zvláštne vyzerajúceho príslušenstva. A tým šikovnejším nepochybne hneď napadlo, že ide o virtuálne steny - teda miesta, kam iRobot nepôjde. Steny sa hodia napríklad na ochranu niečoho cenného, čo by mohlo byť celkom rýchlo rozbité. Taktiež dobre poslúžia vtedy, ak nechceme, aby robotický vysávač prešiel do druhej miestnosti. Nakoľko zvládne aj menšie prekážky, ani sa nenazdáme a môže niečo také veľmi rýchlo uskutočniť. Prítomný prepínač umožňuje aktivovať buď nedostupný polkruh s priemerom 1,3 metra alebo 3 metre dlhú stenu. Prísun energie tentokrát zabezpečujú dve klasické AAA batérie.
Oplatí sa?
Ak máte prepojenú podlahu obývačky, chodby a kuchyne bez väčších prekážok v dverách, alebo ste iba obyčajný geek, ktorý chce mať všetko cool, iRobota s poriadnou porciou patentovaných technológií si nebudete vedieť vynachváliť. Nejde síce o lacnú záležitosť, dokáže však takmer plnohodnotne nahradiť klasický vysávač a ušetriť vám čas. Vy si len spravíte pohodlie na gauči pri dobrom filme a stroj si to poctivo odpracuje za vás. A aby ste ho vôbec spustili a potom opätovne vypli, nie je potrebné vykonávať žiadny fyzický pohyb - na také veci tu totiž sú bezdrôtové technológie a naozaj pekne spracovaná aplikácia priamo od výrobcu, odkiaľ zariadenie pošlete dokonca aj na nabíjačku. Preto sa nebojím model Roomba 980 označiť za najdokonalejší gadget, aký som kedy videl.