Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 11. 7. 2020 meniny má Milota

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
4
Michal Kovačik
24. december 2015, 13:07
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Hitler dúfal, že si touto bitkou zabezpečí pod stromčekom mier na západe, no prerátal sa.

Michal Kovačik
24. december 2015, 13:07
Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bitka o výbežok alebo Bitka v Ardenách bola posledná veľká bitka na západnom fronte, do ktorej nacisti vložili aj svoju poslednú nádej. A nielen to, ale tiež posledné elitné jednotky, ktoré mali k dispozícii. Spojenci tak na Vianoce v roku 1944 skutočne krvácali, ale napokon sa im podarilo nemeckej orlici zlomiť obe krídla. Koniec vojny tak bol definitívne rozhodnutý aj na západe. Nacistom nevyšiel ani posledný pokus o zastavenie náporu na samotné Nemecko.

 

Situácia pred bitkou

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Operácia Market Garden (výsadok spojeneckých vojsk v Holandsku) mala urýchliť porážku Nemecka

 

Hitler presviedčal v roku 1944 seba a všetkých okolo, že Spojenci sú vojnou unavení a chcú čo najrýchlejšie z bojov vycúvať. Toto presvedčenie podporovalo aj nedávne víťazstvo nacistov v Holandsku. Spojenci podnikli v septembri 1944 riskantnú operáciu s krycím menom Market Garden. Britský generál Bernard Montgomery pripravil plán, ktorým mali byť oslobodené štáty Beneluxu a zároveň otvorená cesta do Nemecka. Vojna by v takom prípade skončila o pár mesiacov skôr. Celá operácia sa však skončila fiaskom. Nacisti toto víťazstvo v jednej bitke preceňovali a na čele s Hitlerom boli presvedčení, že rozhodli o víťazstve v celej vojne. Bitka o Ardeny mala Spojencov prinútiť k podpisu mierovej zmluvy, čím Hitler sledoval dva ciele. Po prvé ukončenie bojov na západe a uvoľnenie jednotiek na boj so Sovietskym zväzom a po druhé Hitler veril, že s nepriateľov sa stanú spojenci v boji proti Sovietom. Bol presvedčený, že Západ skôr či neskôr pochopí, že skutočným nepriateľom je Sovietsky zväz.

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom Bernard Montgomery

 

Podobná bola situácia aj medzi Spojencami. Nadšenie z postupu naprieč Francúzskom, ktoré bolo sprevádzané výraznými vojenskými úspechmi, nemohla zatieniť ani zbabraná Operácia Market Garden. Ešte pred touto ofenzívou boli Spojenci presvedčení, že do Vianoc je po vojne. Market Garden považovali za zdržanie, plán ukončiť vojnu do Vianoc 1944 už nebol reálny, no koniec vojny považovali za otázku času, ktorú dokážu aj bez Sovietov vyriešiť do jari 1945. Bitka v Ardenách bola pre Spojencov ľadovou sprchou a so silou, ktorú nacisti dokázali zmobilizovať, už nikto nepočítal. Hitler však nemienil zostať iba v defenzíve, navyše ak za svojimi plánmi videl aj vyššie princípy.

 

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom Nemci mali k dispozícii elitné jednotky a množstvo tankov

 

Prípravy na ofenzívu sa v nemeckom tábore začali realizovať už na jeseň roku 1944. Nacisti sústredili v Ardenskom lese pancierové divízie SS a ďalšie elitné jednotky. Vojsko dostatočne zásobili materiálom i muníciou a nemecká propaganda medzi vojakmi vykresľovala pripravovanú ofenzívu ako poslednú šancu na záchranu Nemecka. Túto skutočnosť posilňoval v nemeckých vojakoch aj fakt, že Ardeny boli symbolom nemeckého Blitzkriegu z roku 1940. Wehrmacht vtedy prenikol cez Ardenský les do Francúzska, čím dokázal Spojencov úplne paralyzovať a rozhodnúť o víťazstve v priebehu niekoľkých týždňov. Spojencom nastali postupom na Nemecko výrazné problémy, ktoré spočiatku nedokázali dostatočne efektívne a rýchlo riešiť. Ako sa vzďaľovala frontová línia a zväčšovali sa zásobovacie trasy, Spojenci nedokázali dostatočne rýchlo zabezpečiť zásobovanie prvých línií. Preto sa na jeseň roku 1944 spojenecký postup spomalil. Velenie Spojencov počítalo s tým, že sa im podarí obsadiť Antverpy, ktoré by znamenali nové centrum zásobovania armády. Belgické hnutie odporu navyše zabezpečilo, že doky v Antverpách zostali prakticky nepoškodené, a preto sa toto flámske mesto stalo prioritou číslo jedna. Hitler si túto skutočnosť uvedomoval a počas porady velenia 16. decembra 1944 údajne zapichol prst do mapy a prehlásil: Prejdem do ofenzívy... cez Ardeny a cieľom budú Antverpy. Prekvapujúci útok z tejto hornatej, zalesnenej krajiny na východe Belgicka priniesol úspech v roku 1940, možno to vyjde znovu.

 Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Hitler sa považoval za veľkého stratéga

 

Nemecký priemysel produkoval najviac vojenského materiálu práve v roku 1944. Hitler sa rozhodol väčšinu tejto produkcie obetovať v bitke na západnom fronte, no do poslednej chvíle ešte nebolo celkom jasné, kde sa tak má stať. Pre Wehrmacht sa začali preteky s časom, ktoré mali ofenzívu spustiť skôr, než by Spojenci úplne obnovili zásobovanie z Antverp. Zaujímavé je, že napriek stupňovaným problémom (osobného i politického charakteru), ktoré Vodcu trápili, bol plán ofenzívy v Ardenách jedným z posledných svetlých okamihov Hitlerovej mysle (je to myslené najmä z vojenského hľadiska). Ofenzíva v Ardenách bola, napriek nedostatku času na prípravy, dôležitým taktickým a strategickým krokom. Chyba bola iba v tom, že Hitler (už tradične) stavil, na túto kartu, všetko čo mal.

 

Plán útoku

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Američania sa museli v Ardenskom lese zakopať

 

Nemecké velenie počítalo s tým, že nevyspytateľné zimné počasie a decembrové hmly prinútia spojenecké letectvo zostať na zemi. Bez letectva by boli Spojenci odrezaní od hlavnej vojenskej i zásobovacej podpory. Túto skutočnosť považovalo nemecké velenie za kľúčovú a podľa toho nazvalo aj celú ofenzívu - Operation Herbstnebel (Operácia Jesenná hmla). Hlavnú ťarchu útoku mala prebrať 6. tanková armáda SS, ktorá bola sformovaná práve pre potreby tejto ofenzívy. Pozostávala z piatich peších a štyroch elitných tankových divízií. Veliteľom celej armády bol generálplukovník Joseph Dietrich. Veliteľ Waffen-SS, ktorý dlhé roky velil Hitlerovej osobnej garde - Leibstandarde SS Adolf Hitler. Úloha 6. tankovej armády SS bola skutočne náročná. Mala rýchlym útokom preraziť spojeneckú obranu a buď ju mala úplne zničiť alebo prinútiť k frontálnemu ústupu. Dietrichovu armádu mala na pravom krídle podporovať 5. tanková armáda pod velením generála Hasso von Manteuffela. Tento veliteľ mal k dispozícii 4 tankové divízie, 2 pešie a 2 paradesantné divízie. Ich úlohou bolo obsadiť dôležité zásobovacie a komunikačné uzly v Saint-Vithe a v Bastogni. Ľavé krídlo Dietrichovej armády mala zabezpečiť 7. armáda generálmajora Ericha Brandenberga. Táto armáda mala iba 5 peších divízií a v nacistickom velení sa s jej aktívnym nasadením príliš nepočítalo. Skôr než by bola táto armáda zapojená do bojov, malo byť rozhodnuté o celkovom víťazstve. Spomínané tri armády spadali pod velenie poľného maršala Waltera Modela a boli združené v tzv. Skupine armád B. Model a jeho podriadení začali svoje jednotky rozostavovať v oblasti Ardén už v prvej polovici decembra. Poľný maršal Model vyhodnotil Ardeny ako ideálne miesto na ofenzívu i defenzívu ešte skôr než Vodca a keď Hitler objavne poklepal vo svojom stane 16. decembra po mape, jeho jednotky čakali už pripravené iba na konečný rozkaz k útoku. 

 

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Bitka v Ardenách je považovaná za jednu z najväčších tankových bitiek na západnom bojisku

 

Wehrmacht síce dokázal v Ardenách sústrediť neuveriteľnú vojenskú silu, ktorá pozostávala z viac ako 900 tankov, ktoré mali byť využité v prvej vlne útoku. Ďalších takmer 500 tankov a obrnených vozidiel čakalo v zálohe na rozvinutie a podporu útokov. V zbrani bolo pripravených takmer 200 000 mužov z elitných nemeckých jednotiek a ďalších 100 000 mužov v zálohe. Spojenci mali spočiatku k dispozícii oveľa menej mužov i techniky. Prevaha Spojencov však spočívala v tom, že disponovali výrazným počtom mužov v zálohe. Už po štyroch dňoch ofenzívy dokázali znásobiť svoju obranu na 180 000 vojakov a tento počet ďalej rástol, až úplne prevýšil nemecké sily. Jednotlivým vojenským zborom Spojencov velili generál Omar Bradley, generál Courtney Hodges, generál George Patton a generál Anthony C. McAuliffe. Posledný menovaný bol vrchným veliteľom 101. výsadkovej divízie, ktorej príslušníci bránili Bastogne. Osudy príslušníkov jednej z rôt 101. výsadkovej divízie (Rota E) zachytáva aj obľúbený vojnový seriál Bratstvo neohrozených (v roku 2003 mal premiéru vojnový film Prežili sme Ardeny, ktorý zachytáva osudy skupiny amerických vojakov na pozadí tejto bitky).

 

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Scéna zo seriálu Bratstvo neohrozených (Bastogne)

 

Jedna z častí tejto série (6. časť) je venovaná Bitke o výbežok a je nazvaná Bastogne. Spojeneckú obranu spočiatku zabezpečovali iba štyri americké divízie. Dve z nich (4. a 28.) sa zotavovali z ťažkých bojov, ktorých mali v posledných mesiacoch za sebou viac než dosť. Ardenský les mal byť pokojným miestom, kde sa obe divízie mali zotaviť, čo azda svedčí najviac o tom, že Spojenci neboli na nemecký útok vôbec pripravení a ani s ním nepočítali. Ďalšie dve americké divízie, ktoré sa v tom čase nachádzali v Ardenách boli 9. obrnená a 106. pešia divízia a tieto jednotky neboli ešte nikdy predtým nasadené do bojov.    

 

Bitka o výbežok

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Nemecký postup komplikovala aj zima a nielen nedostatok zásob

 

Nemecký útok začal 16. decembra 1944 v skorých ranných hodinách výrazným delostreleckým útokom. Bombardovanie spojeneckých pozícií zabezpečovalo viac ako 2000 diel všetkých typov kalibrov. Nemecké bombardovanie trvalo viac ako 24 hodín. Bolo predzvesťou masívneho nemeckého útoku pechoty a tankových divízií. Nemecký útok prerazil spojenecké línie na viacerých miestach aj vďaka novým tankom Tiger II. Prieniky boli na niektorých miestach až do 80 km a Wehrmachtu sa podarilo zajať takmer 20 000 amerických vojakov. Spojencom sa podaril iba výsadok 101. výsadkovej divízie v oblasti Bastogne, no inak sa vo väčšine prípadov iba bránili. Wehrmacht Bastogne obkľúčil 20. decembra, no veliteľ 5. tankovej armády (Hasso von Manteuffel) sa dopustil závažnej chyby. Považoval mesto prakticky za dobyté, a tak obliehanie ponechal iba peším divíziám. S tankami sa vydal k rieke Mase, aby tak zabezpečil Dietrichov postup. 101. výsadková divízia dokázala Bastogne ubrániť a Nemci sa ho nikdy nezmocnili. Práve naopak, utrpeli tu výrazné straty, ktoré podlomili tyl nemeckého postupu. Prvé dni ofenzívy sa niesli v duchu obrovského nemeckého víťazstva.

 

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Priebeh Bitky o výbežok

 

Rieka Masa bola na dosah a práve jej prekročenie znamenalo priame ohrozenie Antverp a vytlačenie Spojencov z priestoru. Situácia sa zmenila až okolo 24. decembra. Na Štedrý deň došla väčšine nemeckých tankov šťava a zásobovanie pohonnými hmotami skolabovalo. Spojenci navyše dokázali ustáť prvotný nápor Wehrmachtu a aj napriek počiatočným problémom dokázali zmobilizovať výrazné rezervy k odvete. 25. decembra sa karta obrátila a Spojenci začali vytláčať Nemcov z obsadených pozícií. Nemci sa síce takmer dostali k palivovým zásobám Spojencov (ich tanky sa zastavili iba pár kilometrov od spojeneckého depa), no pre priebeh celej bitky by ani získané zásoby asi nič neznamenali. Elitné tankové divízie SS, ktoré prevyšovali bežné divízie Wehrmachtu v počte mužov i techniky, síce dokázali narobiť americkým vojskám výrazné problémy, no celková prevaha Spojencov bola neodškriepiteľná. Spojenecké vrchné velenie sa už 20. decembra zišlo na operatívnej porade, kde sa nepripravovala obrana pozícií, ale protiofenzíva. Spojenci dokázali do 24. decembra zvýšiť počet svojich jednotiek na 250 000 mužov a ďalšie zálohy boli pripravené k útoku.

 

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Príslušník Waffen-SS

 

Vrchný veliteľ spojeneckých síl, generál Eisenhower, nasadil do boja všetky zálohy, ktoré mali Spojenci v tejto oblasti k dispozícii. Montgomery mal stlačiť nemecký postup zo severu a Patton zasa z juhu, čím by sa pozície Wehrmachtu dostali do tvaru písmena V. Takto by nemecký operačný priestor nebol schopný k manévrovaniu vojsk a Wehrmachtu zostával jedine ústup. V Hitlerovom stane túto skutočnosť pochopil hlavne generál von Rundstedt, ktorý už 21. decembra (teda ešte pred hlavnou ofenzívou Spojencov) žiadal Hitlera o odvolanie vojsk, pričom označil celú operáciu za prehratú. Hitler odmietol podobné názory a prikázal nasadiť do bojov všetky nemecké zálohy.

 

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Americká húfnica kalibru 105 mm

 

Nemeckú porážku napokon zaklincoval Druhý sviatok vianočný, keď sa 26. decembra výrazne vyčasilo. Hmly nad Ardenským lesom sa rozplynuli a spojenecké lietadlá okamžite vzlietli. Nemecká Luftwaffe nebola schopná nápor spojeneckých stíhačiek odraziť, a tak sa na zdecimovanú nemeckú armádu vrhli spojenecké vzdušné sily. Bitka sa napriek veľkým ambíciám a počiatočným úspechom napokon zmenila na chaotický postup nemeckých jednotiek a nakoniec na fatálnu porážku elitných zložiek Tretej ríše.

 

Dôsledky

Bitka o výbežok bola skutočne nepríjemným vianočným darčekom pre Nemecko i samotného Hitlera. Jeho veľké ambície boli opäť pošliapané v prachu a Wehrmacht sa musel opäť skloniť pred silou, ktorej čelil. Už v januári 1945 sa front ustálil na tých istých pozíciách, ako pred bitkou, takže pre Nemecko táto bitka nepriniesla skutočne žiadne prevratné výsledky. Nemci stratili približne 150 000 vojakov a množstvo vojenskej techniky. Američania stratili v tejto bitke viac ako 90 000 mužov.

 

Bitka o výbežok alebo posledný Hitlerov pokus o zastavenie vojny na západe sa skončil vianočným fiaskom

Napriek enormnej snahe sa Wehrmachtu nepodarilo zvíťaziť 

 

Je otázne, či by tanky a delá, ktoré Wehrmacht stratil v tejto bitke, dokázal efektívne využiť pri obrane vlastného Nemecka. Z vojenského a taktického hľadiska bol však nemecký pokus o ofenzívu úplne pochopiteľný. Bola to posledná strategická skúška nemeckého velenia o získanie iniciatívy na západnom fronte. Spojenci by vďaka svojej početnej i technickej prevahe napokon nemeckú obranu prelomili, no ak by Bitka v Ardenách skončila nemeckým víťazstvom, mohla sa vojna výrazne predĺžiť. Táto bitka znamenala poslednú ranu Tretej ríši a symbolický vianočný darček do srdca ríšskej orlice.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Antony Beevor. Ardennes 1944 / Hitler's Last Gamble, Steven J. Zaloga. Panther vs. Sherman / Bitva v Ardenách 1944, Bitka o ArdenyFoto: Foto 1, Foto 2, Foto 3, Foto 4, Foto 5, Foto 6 , Foto 7, Foto 8, Foto 9, Foto 10, Foto 11, Foto 12 Tagy: Bitky ktore zmenili tvar sveta, nacisti, Bitka v Ardenach, Bitka o výbežok
Ohodnoť článok
18
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.